Israelin kuninkaan Salomon sanotaan kertoneen, että "Lahjus sokaisee tarkkanäköisenkin".
Myös se sokaisee, ettei anna lahjaa, kun sitä pyydetään, ja sekin, että joku pyytää suurehkon vastapalveluksen siitä, että antaa jollekulle rahaa => LAHJUS.
Jotenkin järkyttävää, että varsinkin LÄÄKÄRIT on lähes aina riilipäitä, ja samoin monet OIKEUDEN TUOMARITKIN, ovatko he siis olleet lahjottavissa ja vain RAHAN takia tekevät työtään?
Mooseksen laki kielsi jopa LAPSENSAANNIN ihmisiltä joilla on huono näkö, mutta eihän sitä ole kai noudatettu koskaan... No, jos kaveria EI jelpitä, pelkillä lahjoilla, vaan AINA halutaan velat takaisin, tai suurehkokin vastapalvelus, on kohta kaikki ihmiset kai lievästi näkövammaisia?!
Voit olla hyvännäköinen IHMINEN tietysti silti - vaikka et olisi hyvänäköinen.
Onko rillipäät AINA pihejä ihmisiä?
1
189
Vastaukset
- Anonyymi
Oliko tossa joku sanoma huononäköisille?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2032175
- 1341198
- 1131073
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa23827- 58806
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34771ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42638Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175584Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46577- 10560