Asuminen kuorma-autossa kokemuksia

Anonyymi

Eläkkeelle jäätyäni kunnostin umpikorisen MB Atego 1528 kuorma-auton aluksi liikkuvaksi matkailuautoksi mutta sitten lopulta päädyin asumaan siinä täysiaikaisesti ja luovuin vuokra-asunnostani. Nyt kun olen käyttänyt sitä kotinani reilut 2 vuotta niin kerron hiukan kokemuksia.
Lämmitys on venekäytöstä tutulla Reflex-diesel kamiinalla joka ei tarvitse sähköä. Sen poistopaloilma putki menee takalaita-nostolavan läpi joten kopan kattoon ei tarvinnut tehdä reikää sitä varten.
Vessana on kompostoiva Biolan, joka on osittain upottettu taka-lattian läpi ja näin voidaan tyhjentää helposti ulkokautta. Vessa on omassa 110x140cm kopissaan. Varsinainen asunto-osa on varustettu molemminpuolisilla ikkunoilla jotka asensin itse.
Varusteena sohva, etuseinässä taittuva laivamallinen punkka, pöytä, tuoli ja akkukäyttöinen tv. Kaasukeitin ja kaasujääkaappi myös. Led valaistus.
Sähköjärjestelmä ottaa virran aurinkokennosta katolta ja ajon aikana auton omasta järjestelmästä kahteen akkuun. Jos seisoo pidempään ja talvella varsinkin niin silloin piuhalla verkkovirtaa, ja agregaatilla kun verkkovirtaa ei ole saatavilla.
Kokemuksena vapauttava kun olen jo eläkkeellä. Joku on saattanut nähdäkin autoni parkissa eri puolilla suomea ja muutama on käynyt kahvillakin sisätiloissa siihen tutustumassa.
Käytän uimahalleja ym yleisiä sauna- ja suihkumahdollisuuksia missä vain mahdollista. Pyykit pesen itsepalvelupesuloissa tai pesetän normaali pesuloissa joka toinen viikko.
Onkohan muita joilla on kuorma-auto asuntona ? Olisi mukava järjestää kokoontumisajo kesällä jossakin ja tutustua toistemme kalustoratkaisuihin. Yhden kaverin tapasin Jyväskylässä joka asuu traktorin peräväunun päälle nostetussa työmaaparakissa. Valitteli että liikkuu vaan neljää kymppiä niin yrittää hoitaa siirtymiset ruuhka-aikojen ulkopuolella.
Niille joilla ei ole varaa omaan asuntoon suosittelen tätä vaihtoehtoa, ainoat kulut on dieselin hinta ja vakuutus. Vero ja vakuutuskin putoavat pois aina kun laitat auton pois liikkennekäytöstä trafin sivuilta, 5€ poisto, 0€ liikennekäyttöönotto.
Jos ketä kiinnostaa niin voisin esitellä autoani kun satun joskus paikkakunnallesi poikkeamaan ?

19

878

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä oli aloituksen pointti ?

      • Anonyymi

        Ilmeisesti se että niinkin voi asua tässä nyky-yhteiskunnassa. Ei tarvitse maksaa kiinteistöveroja, sähkö- ja vesilaskuja, jätehuolto- ja hulevesimaksuja jne jne...
        Asukoon kukin miten heille sopii ja varmaan eläkeläiselle tuo sopiikin kun on aikaa kuljeskella missä lystää.
        Kai tuo sopisi tänne pk-seudullekin kun täällä on jo ihan älyttömät nuo asuntojen hinnat monille pienituloisille ja eläkeläisille.


    • Anonyymi

      Kiinnostaa minuakin ! Olen työtön mutta säästöjä on hiukan niin että voisin tosiaan ostaa kuorma-auton tai traktori-peräkärry yhdistelmän. Tuo traktori sikäli parempi että ei tarvitse katsastaa eikä ole autoveroa, vaikkakin hitaampi liikenteen seassa. Mutta eihän sillä varmaankaan joka päivä siirrytä, ehkä viikon-parin välein kun haluaa vaihtaa maisemaa. Ja jos traktoria voisi käyttää myös satunnaisiin töihin, esim. maatiloilla kyntö- ja puintiaikaan voisi olla tarvetta miehelle traktorin kanssa muutamaksi päiväksi, talvella lumitöitä, puiden ajoa metsästä jne.
      Kun olen nyt työtön niin olisi vaihtelua kierrellä eri puolilla. Asumiskustannukset tosiaan aika minimissään kun lavettiparakissa asustaisi. Kesällä voisi kalastella hienoissa järvenrantamaisemissa, talvella hiihdellä lumisessa kainuussa ja lapissa. Täytynee ryhtyä etsimään sopivaa yhdistelmää.
      Kertoisitko vielä tuosta reflex lämmityimestä ? Mistä saa ja mihin hintaan, onko helppo asentaa ?

      • Anonyymi

        Ota sitten sellainen 60 km/h kulkeva traktori niin siirtymät sujuvat mukavammin !


    • Anonyymi

      Kysynkin, minkä kunnan kunnallisveroprosentin perusteella verotus tapahtuu. Voiko sen itse valita, kun ei ole kiinteää osoitetta.

      • Anonyymi

        Sen kunnan mukaan jossa on viimeksi ollut kirjoilla. Suomessa tosin asuinkuntaa voi vaihtaa ihan vapaasti jos oma kunta on raskaanpuoleinen verottaja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sen kunnan mukaan jossa on viimeksi ollut kirjoilla. Suomessa tosin asuinkuntaa voi vaihtaa ihan vapaasti jos oma kunta on raskaanpuoleinen verottaja.

        Maistraatti osaa vastata. Suomessa voi asua vailla vakituista osoitetta, irtolaislaki kumottiin jo ajat sitten. Jos haluaa halvemman verotuksen kuntaan niin ottaa vaikka vuokra-asunnon viikoksi ja siirtää kirjat sinne, sitten taas ilmoittautuu asunnottomaksi vailla vakituista osoitetta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sen kunnan mukaan jossa on viimeksi ollut kirjoilla. Suomessa tosin asuinkuntaa voi vaihtaa ihan vapaasti jos oma kunta on raskaanpuoleinen verottaja.

        Eli Kauniaisissa on paljon asuntoauton omistajia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli Kauniaisissa on paljon asuntoauton omistajia.

        Saattaa ollakin. Sehän tässä jurppii kun meidän kuntavero on 22% ja ahvenanmaalla eräskin tuttava maksaa vain 16,5% ja kaiken lisäksi niillä on paremmat palvelut siellä kunnan taholta.


    • Anonyymi

      Reflex lämmitimet löydät veneliikkeistä, googlella hintahaarukka näytti olevan 800-1600.

    • Anonyymi

      Vanhoja talvilämmin asintovaunujaki saa jo muutamalla tonnilla, tosin alle viide tonnin vaunussa pitää olla tarkkana, ettei ole kosteutta , kalliimmissakin saattaa olla. Tuo vessa ratkaisu oli kiinnostava, tympii noiden myrkkyjen kanssa lotrailla asuntovaunulla käydessä.

      • Anonyymi

        Sama täällä, vessaratkaisusta olisi kiva nähdä kuvia, onko aloittajalla mahdollista laittaa niitä johonkin ? Sitten vielä peräkoukkuun kytkettävä saunaperäkärry olisi kätevä niin voisi hyödyntää enemmänkin niitä rantapaikkoja varsinkin kesäisin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sama täällä, vessaratkaisusta olisi kiva nähdä kuvia, onko aloittajalla mahdollista laittaa niitä johonkin ? Sitten vielä peräkoukkuun kytkettävä saunaperäkärry olisi kätevä niin voisi hyödyntää enemmänkin niitä rantapaikkoja varsinkin kesäisin.

        Tuommoisen saunakopperon voi hyvin rakentaa asunto-osan takakulmaan niin ei tarvii hankalasti kärryä hinailla.
        Varoo sitten lämmittäessään ettei polta samalla koko asumusta. Kosteuden voi tuulettaa. Talvella saa kiukaasta nopeasti lisälämpöä kun pitää oven asuntoon auki.
        Kesällä voi hypätä rantaan parkkeeratusta suoraan järveen vilvoittelemaan.
        Jälkilöylyissä voi vielä pestä pyykitkin samalla, laittaa vaan maahan harmasvesisäilion ja suodattimen jonne ohjaa pesuvedet letkulla saunasta ettei ne valu vesistöön. Liinnoilla säiliö kiinni auton alusrakenteisiin niin voipi sitten tyhjentää pesuvedet vaikkapa karavaanarien tai satamien harmaavesisäiliöihin.


    • Anonyymi

      Olen tkemeässä itselleni asuntoa Scania 142 makuuhytillä ja teen kuromatilaosaan, asunnon ja suihkut ja sauna myös, auto on entinen puoliperävaunun veturi ja hommasin kuormakorin ja pajalla tehdään siitä asunto ja hytti yhdistetään ovella koritilaan, täsyin hyvässä kunnossa olev akunnostetu auto joten pääsen ajamaan pitkätkin siirtymät en viitsinyt perävaunua laittaa tähän kun vie tilaa liikaa parkkipaikoilla.
      katotaan nyt kesään mennessä tulee valmista ja sitten asumaan.

      • Anonyymi

        Kiinnostaa projektisi. Olisi mielenkiintoista nähdä se kun saat valmiiksi.


    • Anonyymi

      Kiinnostaa nää projektit myös. Jos joku saisi jonkun kokoontumisen aikaan kesäksi niin tulisin mukaan katsomaan ja etsimään ideoita. Kyllästyttää tämä vuokran maksaminen toiselle kun en kuitenkaan tarvitse asuntoa kokoaikaisesti. Sitten taas asuntovaunu-kopperot ovat mielestäni ahtaita ja huteria eikä niin turvallisia. Kuorma-autossa asuminen on ihan käypä idea minulle.

      • Anonyymi

        1 idee monien joukossa.


    • Anonyymi

      Minulla on viiittä vaille valmis asuntoauto Kontio Sisu vm.1976 ja kokonaispituus 10 metriä siis korin kanssa jossa tulee olemaan sauna ja suihku, keittiö ja makuutilat.
      Tämä Nokkamallin Kontio on hyvä ja turvallinen ajaa kun iso nokka edessä ja laitoin hyttiin turvavyöt myös Aion keväällä saada auton valmiiksi ja muutan sinne asumaan ja teen reissun eteleurooppaan myös.

    • Anonyymi

      Kontio Sisu on jaksanut helposti nostaa tämän aloituksen ja palsta on taas aktivoitunut !!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3809
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2944
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      64
      724
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe