Erityislapsi ei kelpaa joulukuvaelmaan

Anonyymi

Oltiin tänään 10-vuotiaan lapsemme koulun joulujuhlassa. Hänellä on oppimisvaikeuksia ja hän opiskelee osittain pienluokassa, osittain yleisopetuksessa. Hän on musikaalinen ja innokas esiintymään. Juhlassa oli perinteinen joulukuvaelma, jossa oli roolit kaikille muille tämän ikäryhmän lapsille paitsi pienluokkalaisille. He esittivät toki oman runonsa mutta kuvaelman aikana heidän piti istua katsomossa ihailemassa muiden ihania enkeli yms asuja.
Lapsellani ei ole käytösongelmia, joten en ymmärrä miksei saanut esiintyä ikätovereiden kanssa :(

3

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos he esittivät runonsa, niin ehkä siinä oli esitystä tarpeeksi. Ja onhan se niin, että sitten kaikki pienluokkalaiset olisi pitänyt ottaa kuvaelmaan mukaan, eikä vain sinun lapsesi. Luulen että ratkaisu oli perusteltu ja tärkeintä on, ettei vanhemmat tuo esille omaa pahaa mieltään, koska voi olla ettei lapsi ole edes pahoittanut mieltään kuvaelmasta poisjäämisestä. Mukavahan sitä varmasti oli myös katsella.

    • Anonyymi

      Onhan se hyvä, että erityislapsi oppii varhain, että ihmisillä on erilaisia kykyjä ja hän ei ehkä jatkossakaan voi oppimisvaikeuksiensa johdosta päätyä esim. ammattiin, johon vanhemmat hänen haluaisivat valmistuvan. Pienluokassa opiskelevista ei ehkä tule professoreja, mutta kyllä erilaisia apumiehiä ja esim. sairaala-apulaisia tai keittiöapulaisiakin tarvitaan.

      • Anonyymi

        Aivan järkyttävä kommentti! Useimmista erityislapsista on vaikka miten hyviin ammateihin. Ei esimerkiksi liikuntaan liittyvät ongelmat vaikuta älykkyyteen!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1073
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      847
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      783
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      529
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      515
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      36
      509
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      467
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      454
    Aihe