Sain Cpap laitteen kaksi kuukautta sitten. Viikko meni harjoitellessa ja kuukausi tottumisessa. Nyt olen nukkunut hyvin mutta olen ruvennut heräilemään nenän kutinaan. Tämä on ärsyttävää koska nenämaski estää raapimisen.
Koneen sammuttaminen tuntuu työläältä. Maskia voi myös nostaa mutta sitten kone puhaltaa ilmaa täysillä eikä sekään mukavalta tunnu.
Onko muilla ollut nenän kutinaa ja miten tuosta eroon?
Cpap laite ja kutina maskin alla
4
2650
Vastaukset
- Anonyymi
Minulla on ollut nyt kokokasvomaski käytössä reilun kuukauden ja samanlaista nenän kutinaa ilmenee monta kertaa yön aikana. Miten pääsit eroon tästä vaivasta?
- Anonyymi
Leponexin käyttöohjeiden mukaan lääkettä ei tule määrätä alle 16-vuotiaille, mutta Kelan rekistereistä paljastuu, että lääkettä on määrätty Suomessa jopa 10-vuotiaalle potilaalle.
- Anonyymi
Miten tuo viesti liittyy CPAP-laitteen käyttöongelmiin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten tuo viesti liittyy CPAP-laitteen käyttöongelmiin?
Tällä foorumilla kaikki liittyy.
Mitä maskeihin tulee, niin eihän vain ole mitään silikooni allergioita? Itselläni se toki ilmenee iholla joka on sitä maskia vasten.
Ja tai, käytättekö kostutustoimintoa vai ei?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 744276
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans933993Surullista
Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa582487Muuttunut käytös
Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?672357Väkeä oli liikkeellä
Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik412054- 1241966
- 491929
Kummallista
Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?541698- 561682
- 661592