Cpap laite ja kutina maskin alla

Anonyymi

Sain Cpap laitteen kaksi kuukautta sitten. Viikko meni harjoitellessa ja kuukausi tottumisessa. Nyt olen nukkunut hyvin mutta olen ruvennut heräilemään nenän kutinaan. Tämä on ärsyttävää koska nenämaski estää raapimisen.
Koneen sammuttaminen tuntuu työläältä. Maskia voi myös nostaa mutta sitten kone puhaltaa ilmaa täysillä eikä sekään mukavalta tunnu.

Onko muilla ollut nenän kutinaa ja miten tuosta eroon?

4

2751

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla on ollut nyt kokokasvomaski käytössä reilun kuukauden ja samanlaista nenän kutinaa ilmenee monta kertaa yön aikana. Miten pääsit eroon tästä vaivasta?

    • Anonyymi

      Leponexin käyttöohjeiden mukaan lääkettä ei tule määrätä alle 16-vuotiaille, mutta Kelan rekistereistä paljastuu, että lääkettä on määrätty Suomessa jopa 10-vuotiaalle potilaalle.

      • Anonyymi

        Miten tuo viesti liittyy CPAP-laitteen käyttöongelmiin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten tuo viesti liittyy CPAP-laitteen käyttöongelmiin?

        Tällä foorumilla kaikki liittyy.

        Mitä maskeihin tulee, niin eihän vain ole mitään silikooni allergioita? Itselläni se toki ilmenee iholla joka on sitä maskia vasten.

        Ja tai, käytättekö kostutustoimintoa vai ei?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      17
      2003
    2. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      35
      1673
    3. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

      Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
      Sinkut
      56
      1363
    4. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      47
      1297
    5. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      28
      1278
    6. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1255
    7. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      110
      1245
    8. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      85
      1124
    9. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      1024
    10. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      127
      1005
    Aihe