Kystinuria

Anonyymi

Meidän nuori Otto koira 1, 7 v. sai diagnoosin kystinuria kivistä virtsatiessä ja ne huudeltiin tällöin.yksi jäi vielä virtsaputkeen.Nyt pitäisi saada tietoa ruuasta , mitä voi syöttää.

3

1317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö eläinlääkäri neuvonut?
      Kissoilla virtsatieongelmat johtuu kuivaruuista.
      Onko koirilla erit syyt?
      Jos et kysynyt, niin kysy eläinlääkärilta heti ruokinta neuvot, myös kasvattaja voi osata neuvoa.
      Jos se on tietty ruoka, tai raakaruoka, niin sitä jatkossa.
      Mitä sille on nyt syötetty?
      Myös herkut, koulutusnamit vaikuttaa rttä mitä ne on...

    • Anonyymi

      Kyseessä on perinnöllinen sairaus tuolla rodulla.Kannattaa olla yhteyksissä pikimiten koiran kasvattajaan, jo senkin takia, että hänelle menee tieto sairaudesta ja tietää että se periyty yhdistelmässä.Toisaalta, luulis et kun noin nuori koira, niin kasvattaja vois jeesiä jollaintapaa tuossa ongelmassa.Kun ei olekkaan mikään jalostusyksilö enää, jos kerran terveenä on myyty.Mut, sinuna kertoisin ja kuulostelet mitä hän on mieltä.

      Muistaakseni olisin kuullut, että kastratiota suositellaan sairastuneille, ja olikohan et yleisempää just uroksilla.Ruuasta myös joku suositus, olisko suositus vähäproteenista...en varmaksi muista, mutta googleta sairaus saat tietoa.Landseereilla on tuota perinnöllisenä ilmeisesti myös.
      Koiran kannalta on tärkeää, että ruokit sitä kuten tuota sairautta sairastavaa ruokitaan.Harmillista, että noin nuorena koira sairastuu, sehän ei ole aikuinen edes viellä.Voimia ja jaksamisia teille sinne.
      Toivottavasti saat tarvitsemasi avun kasvattajalta, ja eläinlääkäri kyllä tietää sopivan elämän.

      • Anonyymi

        *ruuan jotta saa hyvän .....elämän....jäi välistä-_-


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6033
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4782
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3035
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2833
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2095
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1506
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      970
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe