Esitutkinnan lopettaminen

Anonyymi

Sain postia syyttäjälaitokselta ja jäin pohtimaan paria asiaa. Syyttäjän päätös "Päätän, että esitutkinta lopetetaan". Ajattelinkin kysyä jos joku mahtaisi tietää mikä ero on esitutkinnan lopettamisella ja syyttämättäjättämis päätöksellä?
Eikö syyttäjä edes harkinnut syytteen nostoa kun päätti esitutkinnan lopettamisesta? Syyttäjä ei ollut tutkinnanjohtaja tässä jutussa.

5

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asia on juuri, kuten esitit.

      Syyttäjä on päättänyt lopettaa esitutkinnan jo ennen syyteharkintaa. Mahdollisia perusteita on useita, mutta tokihan se peruste on ilmoitettu päätöksessä.

      Vaikka esitutkinta vietäisiinkin päätökseen, ja asia saatettaisiin syyteharkintaan, voisi syyttäjä sitten jättää syytteen nostamatta erinäistä syistä. Osittain nämä syyt ovat pällekkäisiä esitutkinnan lopettamisen kanssa.

      Sinun osaltasi siitä, kummasta on kyse, on vähän merkitystä. Joka tapauksessa saat itse ajaa omalla vastuullasi syytettä, jos haluat. Kuitenkin joudut myös tutkinnan suorittamaan loppuun jokamiehen keinoilla siitä, mihin poliisi sen lopetti.

      Enempää viranomaisapua asian tutkimiseksi ei ole tarjolla, jos sitten et tuo jotain niin uutta pöytään, että esitutkinta on perusteltua aloittaa uudestaan.

    • Anonyymi

      Kiitos asiantuntevasta vastauksesta.
      Tässä päätöksessä lukee "Suoritettujen tutkintatoimenpiteiden perusteella on varsin todennäköistä, että syyttäjä tulisi jättämään syytteen nostamatta näytön riittämättömyyden vuoksi. Esitutkintatoimilla ei ole saatu lisäselvyyttä asiaan. Koska lisänäyttöä ei ole saatavilla, esitutkinta lopetetaan".
      Sellainen perustelu, ei muuta.

      • Anonyymi

        Siinäpä se, pimeä keissi ja umpikuja.
        Periaate on se, että turha tuhlata veronmaksajien rahoja, jos näyttää selvältä, että todistusaineisto ei tule riittämään tuomioon.


    • Anonyymi

      Minä sain kirjeen hakea haaste käräjäoikeudesta vuosi sitten mutta ei ehtinyt kiireitäni mennä. En ole varma liittyykö tämä väitettyy ylinopeusrikkomukseen kaksi ja puoli vuotta sitten vai ei.

      Tuleeko oikeuslaitokselta joku päätös jos syytteestä on luovuttu vai ei? Ainakaan eilisessä poliisiratsiassa ei ole asiaan kiinnitetty huomiota vaikka ajokorttia on kysytty nähtäväksi.

      • Anonyymi

        Todennäköisesti haastemies on päästänyt jutun vanhenemaan. Liikennerikos vanhenee kahdessa vuodessa.
        Haasteesta näkyy, mistä sinua olisi syytetty, jos olisit noutanut haasteen. Kun syyttäjä ei sinua ehtinyt syyttää, niin ei hän siitä mitään päätöstä tee, jonka sinulle postittaisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      134
      2704
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      257
      2275
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      22
      1403
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1062
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      96
      1011
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1003
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      902
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      55
      788
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      751
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      277
      732
    Aihe