Lukkekaa seuraava limkki ja katsokaa asiantuntijat.
Taitoo olla kaikki vihreitä edustajia tuleeko luotettava tutkimus ja tieto?
https://www.viite.fi/2019/12/18/susi-kuuluu-suomen-luontoon-susikeskusteluun-
tarvitaan-lisää-tiedettä/
Susikeskusteluun syvältö politiikasta
4
57
Vastaukset
- Anonyymi
Mikä on uhanalaista ja mikä ei? Tämä on siitä erikoinen kysymys koska eri eläinlajeja kohdellaan eri tavoin. Susia on maailmassa vaikka kuinka paljon ja esimerkiksi rajamme takana venäjällä sellaiset määrät joista kenelläkään ei ole tietoa. Silloin eläin ei ole uhanalainen ja tällaiset puheet suomessa ovat tietoista harhaanjohdattamista.
Miksi esimerkiksi villisiasta ei puhuta uhanalaisena vaikka niitä on x määrä suomessa ja ne toivotaan ammuttavan loppuun koska niitä on euroopassa ja venäjällä yhtälailla paljon. En ole yhdenkään luonnonsuojelija vihreän kuullut pitävän suojelu kampanjoita villisian puolesta.
Entäs saimaannorppa joka lisääntyy hitaasti mutta senkin kannat ovat sentään plus 400 yksilöä.
Susi koiraeläimenä taas lisääntyy nopeasti mutta todellisia susikantoja pimitetään ja sitä pidetään jopa saimaannorppaa uhanalaisempana suomessa. Silkkaa valetta kaikki tyyni.
Luke on näissä asioissa menettänyt uskottavuutensa jo aikapäiviä sitten. - Anonyymi
Olen jo pitkään ollut sitä mieltä että kaikki riistan hoito voitaisiin jättää valtion hoidettavaksi muutamaksi vuodeksi vaikka nyt alkuun 3 vuotta. Voisi tulla tähän susi hommaan joku tolkku. Susi kuuluu luontoomme mutta liika on liikaa.
- Anonyymi
JOO kansanedustajat metsään.
- Anonyymi
Uhanalaisuuskin on saanut uudet mittasuhteet puheissa. Nytkin esimerkiksi lintulautojen vakio vieraasta hömötiaisesta puhutaan "äärimmäisen uhanalaisena lajina" vaikka sen kannat ovat sadoissatuhansissa pareissa liki miljoonassa.
Tämä on kaikki vaan mediapeliä. Jos kansalle puhutaan uhanalaisista se saa silloin sympatiat puolelleen vaikka uhanalaisuudesta ei ole tietoakaan.
Onhan meillä esimerkiksi kymmeniä lintulajejakin joiden kannat ovat pienempiä kuin hömötiaisen ja silti niistä puhutaan elinvoimaisina.
Sudenkin kanssa pelataan täysin samaa tietoista media propakandaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11576Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras961504Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva202960- 124849
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29760Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60703