Vuosi 2019 vetelee viimeisiään.
Eipä tullut Hennaan asukasryntäystä , vieläkään. Ei tule ensivuonna, ei sitä seuraavana , eikä sen jälkeenkään, eikä koskaan muuloinkaan. Näin se nyt vaan on. Halusitte sitä tai etten.
Kyl on taas tuo tiestö ihan kynnöspeltoa kärrytiellä. On se kumma että kerralla ei saada edes 100 metrin pätkää tehtyä. Kyl ei tämä kävisi lahdessa tai stadissa päinsä.
Mutta Ranen diesel koneinen Mercedes pelaa kun unelma. Mitenkäs teitin kaarat on pelittänt
Raksa-Rane laittaa vuoden pakettiin
7
238
Vastaukset
- Anonyymi
Projektipäällikön mukaan Hennan osuuskuntataloihin on yllättävän paljon kiinnostusta, joten ne näyttävät nostavan Hennan uuteen arvoon.
Kärrytiellä on menossa tieremontti ja kunnallistekniset työt. Työ on kesken ja valmistuu lopullisesti keväällä, joten on ihan ymmärrettävää, ettei se voi olla loistokunnossa.
Kiitos kysymästä, minun autoni Porsche Panamera on upea, eikä pelkäästään pelaa kuin unelma. On hieno ajella Orimattilasta Helsiinkiin ja takaisin. - Anonyymi
Herra kädelläsi
asua mä saan
turvallisin käsi päällä maan
siellä kaikki saavat
uuden sydämen
rauhan annat haavat sitoen
Onneni on olla Herraa lähellä
turvata voin yksin Jumalaan
onneni on olla Herraa lähellä
tahdon laulaa hänen teoistaan
Herra kädelläsi
iloita mä saan
se on rikas käsi antamaan
siellä armahdusta
meille tarjotaan
eikä kadotusta milloinkaan
onneni on olla Herraa lähellä
turvata voin yksin Jumalaan
onneni on olla Herraa lähellä
tahdon laulaa hänen teoistaan
Herra kädelläsi
itkeä mä saan
kohonnut ei käsi kostamaan
sitä naulat pisti
pahuus ihmisten
anteeksi soi risti kaiken sen
onneni on olla Herraa lähellä
turvata voin yksin Jumalaan
onneni on olla Herraa lähellä
tahdon laulaa hänen teoistaan
Herra kädelläsi
uneen painan pään
kutsut ystäväsi lepäämään
käsi minut kantaa
uuteen elämään
ikirauhan antaa, valoon jään
onneni on olla Herraa lähellä
turvata voin yksin Jumalaan
onneni on olla Herraa lähellä
tahdon laulaa hänen teoistaan
onneni on olla Herraa lähellä
turvata voin yksin Jumalaan
onneni on olla Herraa lähellä
tahdon laulaa hänen teoistaan - Anonyymi
Rane alkaa kalkkeutumaan. Mersumiehet alkavat olemaan harmaahapsia, mikä tosin joulupukille sopii hyvin. Tarvitaan enää punainen nuttu ja se löytyy heti, kun sanotaan Henna.
- Anonyymi
Kiitos Raksa Ranelle mielipiteistä. joskus ollaan kyllä ihan eri mieltä mutta ymmärretään toki. Hyvää joulua toivottaa Kirsti ja Marjatta.
- Anonyymi
On kiitosten aika Orimattilan päättäjille ja virkailioille.
Orimattilan vuosi 2019 on ollu voimakasta tahtoja ja suuria kasvu odotuksia. Henna on sittenkin ollut se ykkös hanke joka alkaa nyt tuottamaan kun saahaan se kerrostalo ja ne Keihäsen suunnittelemat talot sinne rinteeseen. - Anonyymi
Kiitokset päättäjile erityisesti keskustalle kokoomukselle ja " muurareille " mahtavasta keskiaikaisesta Hennan kaupunkinosasta. Näinhän arkkitehdit suunnittelivat. Ensivuonna rävähtää. Rahanpuute kunnalta loppuu , kun sijoittajat ryntää Hennaan.
- Anonyymi
Jokohan Rankki Rane laittaisi vuoden 2020 pakettiin kun ei tämä sen ihmeellisemmältä näytä. Samat touhuilut ja päättäjät asijalla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2802141Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131858Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1231549- 1361299
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1371220- 85856
- 174806
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä183800Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala432719- 52602