Ei ole terminaali

mikä se on; kun painaa CTRL ALT F2
23<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Konsoli se taitaa olla mikä aukeaa. Samoja komentoja sinne voi kirjoittaa kuin terminaaliin.

Äänestä

Sehän se oikea terminaali vasta onkin! Se on ns. virtuaalinen terminaali, niitä on varmaan noin tasan 6kpl F1-F6, F7 on poistuminen.
(en ole kokeillut tässä ihanassa ubuntu 19.10 versiossa, että onko kaikki tty tallella).
Sitten on emulaattoreita, esim. CTRL ALT T, avaa Pääte-ohjelman (ainakin ubuntussa).
Kannattaa hakukonettaa tuo "tty". Suomalaisittain taisivat puhua ajotasoista, mikä olisikin oikein loogista ;-)

Äänestä
  • Ajotasot ovat eri asia. Niitä säätämällä voi käynnistää koneen haluamillaan asetuksilla tai vaihtaa init tai telinit komennoilla. Säädöt löytyy /etc/rcX.d hakemistoista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ajotasot ovat eri asia. Niitä säätämällä voi käynnistää koneen haluamillaan asetuksilla tai vaihtaa init tai telinit komennoilla. Säädöt löytyy /etc/rcX.d hakemistoista.

    Niinhän se olikin. On jo vuosia aikaa, kun ajotasoilla "pelailin" ja sammuttelin eri palveluja. Nykyään sitäkään ei tarvitse tehdä :-)
    Elikkä virtuaalikonsoleja on sellaset 6 ja F7 poistuville. Sattuu vaan tuo lukumäärä olemaan lähellä ajotasomäärää, joten vanhasta muistista sekaannuin :-) https://www.linux.fi/wiki/Ajotaso

    Äänestä

Mihin sitä tarvitaan, ei toimi hiirikään, ei voi kopoidakkaan. Aika huono terminaali.

Äänestä
  • Linuz on tarkoitetty käytettäväksi Windowsilla. Eli Winukkaan Putty ja sillä yhteys. Toimii myös copy-paste.

    Äänestä

  • Sitä voi käyttää tilanteissa joissa graafinen käyttöliittymä ei jostain syystä toimi.
    Ratkomaan ongelmia ja sen sellaista tekemään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sitä voi käyttää tilanteissa joissa graafinen käyttöliittymä ei jostain syystä toimi.
    Ratkomaan ongelmia ja sen sellaista tekemään.

    "Sitä voi käyttää tilanteissa joissa graafinen käyttöliittymä ei jostain syystä toimi.
    Ratkomaan ongelmia ja sen sellaista tekemään."

    Semmoinen se linuks on. Muilla käyttöjärjestelmillä tehdään töitä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Sitä voi käyttää tilanteissa joissa graafinen käyttöliittymä ei jostain syystä toimi.
    Ratkomaan ongelmia ja sen sellaista tekemään."

    Semmoinen se linuks on. Muilla käyttöjärjestelmillä tehdään töitä.

    Miten windowsilla tehdään töitä BSODin aikana?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miten windowsilla tehdään töitä BSODin aikana?

    Eipä ole sitten W98:n jälkeen näkynyt moista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eipä ole sitten W98:n jälkeen näkynyt moista.

    Joskus se sokeakin muna kanan löytää.
    Kyllä sitä esiintyy Microsoftin mukaan myös ME, XP, 7, 8/8.1 ja 10 käyttöjärjestelmissä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miten windowsilla tehdään töitä BSODin aikana?

    Rebootin aikana ehtii käymään paskalla.

    Äänestä

  • no kun kaikissa laitteissa ei ole näyttöä, niin niihin pitää päästä käsiksi jotenkin, yleensä ssh:n kautta. mm reititin on tällainen laite. digiboksissa taas on kiinni näyttö, mutta ei näppäimistöä joten senkin hallinta on ssh:n kautta helpompaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Joskus se sokeakin muna kanan löytää.
    Kyllä sitä esiintyy Microsoftin mukaan myös ME, XP, 7, 8/8.1 ja 10 käyttöjärjestelmissä.

    Joskus se sokeakin kana jyvän löytää ... on se sanonta.

    Äänestä

Huono juttu että aukeaa koko ruutuun, ei pääse pois.

Äänestä
  • Toimiiko Ctrl D?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Toimiiko Ctrl D?

    Ei, tulee vain tämä ^[

    Äänestä

  • Unixin "Windows" on muistaakseni joku X-windows. Linuxissa lienee joku vastaava. Pitäisi tietää komento millä sen saa käynnistettyä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Unixin "Windows" on muistaakseni joku X-windows. Linuxissa lienee joku vastaava. Pitäisi tietää komento millä sen saa käynnistettyä.

    Oikea nimi on X Window System (eli X11 tai X). Muitakin on. Esimerkiksi uudessa Debianissa on oletuksena Wayland.

    Äänestä

  • Ulos pääsee Alt Ctrl F7

    Äänestä

Google sano; kirjota "help"
Kirjotin "help", ruutuun tuli kirjoita "info"
Kirjotin "info", ja nyt sitten tiedän että siellä ei toimi kuin muutama komento.
Testasin bc komentoa, kuitenkin toimi, saattaa olla tuo toimimattomuus vain osittaista, toimii minkä toimii, ja sitten ei.

Äänestä
  • Siivoa selaimen historia.

    Äänestä

Kyseessä on tekstikonsoli, joka toimii vastaavalla tavalla kuin työpöydällä käytettävä terminaali-ikkuna. Konsolitilassa on käytettävissä useampi virtuaaliterminaali, joiden välillä voi vaihtaa painamalla näppisyhdistelmää "CTRL ALT FUNKTIONÄPPÄIN". Eli jokaiseem virtuaaliterminaaliin voidaan kirjautua erikseen, jopa eri käyttäjinä.

Tekstikkonsoli on hyvä olla olemassa siltä varalta, että graafinen työpöytä ei jostain syystä toimi. Lisäksi tekstikonsoli on tietenkin tarpeen, jos koneelle ei ole ylipäätänsä asennettu graafista työpöytäympäristöä, pitäähän sitä konetta kuitenkin jotenkin käyttää sillonkin. Toki yksi mahdollisuus on käyttää konetta kirjautumalla koneelle SSH:n kautta, mutta tekstikonsoli mahdollistaa tietokoneen paikallisen käytön vaikkei koneelle olisi asennettu graafista työpöytäympäristöä. Etenkin palvelinkoneissa, mutta myös työpöytäkoneissa konsoli on siis yksi tapa käyttää tietokonetta.

Osa sokeutuneista ja muista näkövammaisista käyttää linuxia tekstikonsolilta. Moni teki niin jo kauan ennenkuin graafiselle työpöydälle tuli puhuva ruudunlukuohjelma. Nykyään graafisen työpöydän käyttäminen ei ole ongelma, vaikka olisikin itseni tavoin sokeutunut. Mutta tekstikkonsoli on edelleen hyvä olla olemassa myös tuossa mielessä.

T. miksuh

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

mikä se on; kun painaa CTRL ALT F2

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu