Gallupin täydet turhakkeet

Anonyymi

Uutissuomalaisen gallup kertoo puolet suomalaisista uskovan pääministeri Sanna Marinin onnistuvan tehtävässään.

Siis kuka näitä älyttömiä gallupeja tilaa ja niistä vielä mahdollisesti maksaa, vai tuetaanko tässä tuttavaturhakkeen yritystä?

Miten tuollainen kysymys on voitu edes esittää, niinkuin suomalaisten uskolla olisi jokin merkitys pääministerin työn onnistumiselle.

Eikä tämä ole ainoa täysi turhakegallup. Usein puolueiden kannatusta gallup kysellään tämän tästä. Kuka tavallinen ihminen tällaisella tiedolla tekee yhtään mitään kun vasleihin on vuosia, ja silloinkin ihminen äänestää puoluetta, ei galluptulosten mukaan, ellei sitten ole täysi pölvästi.

1

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ny Helsingin sanomat teetti tutkimuksen siitä onko pääministerin sukupuolella merkitystä. Kantar tns toteutti. Taas täysin turha kysely millä ei ole mitään merkitystä ja jokainen voi päätellä itse miten asiaan suhtaudutaan.

      Voisiko rahat käyttää johonkin järkevään tai myydä Hesarin jatkossa halvemmalla?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4159
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2624
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2355
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      115
      1406
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      953
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      936
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe