Postilakon aiheuttamat muistutuslaskut

Anonyymi

Postilakko aiheutti sähkölaskujen myöhästymistä. Työporukassa todettiin, että useampi sähköyhtiö yrittää maksaattaa kuluttajilla lakosta johtuvia musistutusmaksuja. Kuluttajaviranomaisen mukaan näin ei voi tehdä. Juonisti sitä vitosen lisää ei oltu laitettu muistusmaksuun vaan seuraavan nyt erääntyvään laskuun. Kuika monella menee tämä läpi huomaamatta. Kannattaa seurata laskuja ja reklamoida. Netitissä reklamation teko on helppoa.

3

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Caruna,siirtoyhtö laittoa postilakon aikana viestin jossa annettiin loppuvuosi aikaa maksaa jo erääntynyt lasku kuluitta.He lupasivat hoitaa asian omasta puolestaan automaattisesti.
      No katotaan miten käy kun vika laskussa oli eräpäivä 4.12.

    • Anonyymi

      PKS ja Vantaan Energia eivät lähettäneet sähkölaskuja lakon aikana, pistivät ne tulemaan vasta lakon jälkeen, siis päiväys oli lakon päättymisen jälkeinen. Samaten esim HSYn jätemaksu vesilaskut tulivat myös vasta lakon päättymisen jälkeisellä päiväyksellä. Joten ei ne ihan kaikki sähköyhtiöt toimi kuvailemallasi tavalla.

    • Anonyymi

      Anakin Helen lähettelee muistutuslaskuja ja niistä lisämaksuja , kuulopuheitten mukaan myös Vattenfall. Varmaan moni muukin itseään vastuulliseksi ja ilmastoystävälliseksi kutsuva yhtiö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      86
      1829
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      145
      1288
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1110
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      63
      976
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      82
      921
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      84
      840
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      836
    8. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      829
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      817
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    Aihe