Koko jalka kipsissä

Anonyymi

Kysymys teille, keillä on joskus ollut koko jalka kipsissä: Miten helvetissä tästä selviää!? Polvileikkaus ollut 2pv sitten, ja koko vasempaan jalkaan laitettu kipsi, jotta jalka pysyy suorana ja polvi saa toipua. Kipuja ei ole onneksi. Kahden vkn päästä tarkoitus ottaa kipsi pois ja vaihtaa ortoosiin. Jalalle saa nyt astua mutta on tää ihan helvettiä. Vaihtoehtoina oli valita joko ortoosi tai kipsi ja minä menin tyhmänä valitsemaan kipsin kun sanottiin että se on parempi vaihtoehto. Nyt sitten istutaan kotona ja vituttaa niin maan helvetisti että koko loma menee tähän kotona kykkimiseen. Kipsi ahdistaa ihan kamalasti ja oon saanu pieniä paniikkikohtauksia kun ei vaan riitä psyyke tähän. Kenkä ja housut ei mahu jalkaan kun tää on niin painava järkäle. Joulu tulossa ja mitään ei jaksa eikä pysty tehdä. Vakavissani harkinnu että revin tän puukolla kohta pois ja istun loppuloman sohvalla. Tiedän että vaan kaks viikkoa, moni muu kärsinyt varmasti kauemminkin, mutta kaikki vertaistuki otetaan vastaan. Kiitos jo etukäteen!

2

527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Säärimurtuman vuoksi jalkani oli kokokipsissä puoli vuotta. Kyllä siihen tottui kun oli pakko ja kyynärsauvoilla painelin vauhdilla niin tasaisella kuin portaissakin. Sinulla kipsi on sentään lyhyen ajan, kyllä sen kestää.

    • Anonyymi

      Siskoni 9-vuotias poika mursi kinttunsa kun putosi koulussa portaissa.
      En nyt muist kuinka kauan kipsissä piti olla, mutta se poika mennä viipelsi kipsi kintussa kyynärsauvoilla kuin viitamaan susi!
      Ei muuta kun sauvat messiin ja liikkeelle, jalkakin paranee paremmin ja nopeammin kun muistaa kuitenkin varoa ylikuormitusta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      123
      2558
    2. 135
      1964
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      115
      1291
    4. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1286
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1141
    6. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      27
      1133
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      35
      1122
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1089
    9. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      1053
    10. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      84
      1048
    Aihe