Olisin vielä sellasta kyselly, et ku meille tulee se pentukoira niin millä tavalla vanhempi koira ja pentukoira ois hyvä tutustuttaa toisiinsa? Millä tavalla eka päivä pitäisi sujua..?
Vielä yx..
Sakke
3217
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Parasta on antaa niiden tutustua "ei kenenkään maalla" Siis jossakin ulkona, jota vanhempi koirasi ei miellä reviirikseen. Anna koirien olla vapaana. Vanhempi saattaa komentaa pentua mutta ellei komentaminen ole aivan hurjaa, älä puutu siihen. Pentu kyllä alistuu ja vanhempi tietää pennun olevan pentu, eikä vahingoita sitä.
Myöhemmin muista aina huomioida vanhempi koirasi ensin. Anna sille ensin ruoka, huomio, remmitä ulos lähtöä varten se ensin, se kulkee ovista ennen pentua jne. Anna riittävästi huomiota vanhemmalle koirallesi vaikka pentu onkin talossa. Pentu ei saa ottaa vanhemmalta leluja ja luita.
Onnea koiruksesta
Sitten sinulle on tulossa pienenkoiran kaveriksi pieni pentu?
Kasvattaja neuvoo ja opastaa, jos kysyt.
Aina välillä on valitettavia tilanteita, että vanhempi koira on purrut pentua pahastikin, kaikki koirat nyt vaan eivät pidä pennuista.
Itse olen kerännyt luut ja lelut pois koska aina se pentu haluaa juuri sen mitä sillä vanhemmalla koiralla on ja vaikka isomman koiran "komennus" ei ehkä ole tarkoitettukaan niin pahaksi niin on muistettava, kenen on vastuu jos pennun pehmeään kalloon tai hampaisiin tulee jotain pysyvää vahinkoa.
Kun tuot pennun kotiin ota samaan autoon se vanhempi koira mukaan "laumaantuminen" voi alkaa, pidä pentua sylissäsi ja esittele se siitä vanhemmalle koiralle, tee pennulle mielellään sinne kotiin jonkinmoinen pentuaitaus tai vaikkapa näyttelyhäkki jonka läpi koirat voivat vaarattomasti tutustua toisiinsa ja näet miten vanhempi pentuun suhtautuu.
Onnea nyt vaan teille.
Että monesti saattaa vahingossa liikaa vahvistaa vanhemman koiran reviiritietoisuutta ja lisätä "kaunaa" pennun välillä jos alkaa tuohon, vanhempi ensin systeemiin... =(
Mutta uskoisin että kun kyseessä on labbis ja seropi-pentu suhde toimii. Toivotaan ainakin. Yleensä jos koiralla on kaikki pääkopassa kunnossa se ymmärtää että pentu on pentu. =) Vanhempaa koiraa pitää tietenkin huomioida entiseen malliin ettei jää ns. pennun jalkoihin.
Ja tuonne aikaisempaan kirjoitinkin että juuri tuo tutustuttaminen olisi hyvä tehdä muualla kuin koiran reviirillä eli ei kotona.Kuten aikaisempi kirjoittajakin sanoi. Tämä on hyvä konsti myös dominoivien/reviiritietoisten koirien kanssa. =)