Tiskikone Joululahjaksi

Anonyymi

Sain tiskikoneen tänä vuonna joululahjaksi enkä tiedä saako sitä asentaa noin vain vuokra-asuntoon.

Asun siis Espoon kaupungin vuokrataloissa ja rakas ystäväni kertoi tilanneensa minulle tiskikoneen, joka tulee joulun jälkeen.

Mitä minun siis pitäisi tehdä. Soittaa ja kysyä vuokranantajalta lupa vai jotain ihan muuta?

Saako yleensä vuokrataloon, jossa ei ole yleensä tiskikonetta niin asentaa sellaisen?

Kiitos, jos ymmärsit huuoleni.

4

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kannattaa kysyä isännöitsijältä, joka voi myös suositella soveliasta asennus- ja huoltoliikettä, koska vastuu- ja vakuutussyistä itse ei astianpesukonetta saa asentaa vuokra-asuntoon.

    • Anonyymi

      Onko aloittaja kysymässä täältä lupaa pesukoneen asennukseen?

    • Anonyymi

      Yleensä vuokratalofirmat vaatii asennuksen putkiliikkeen tekemänä, jolloin ne voi myöntää takuun asennukselle, jos liitos pettää joku yö. Yksityishenkilö vastaa vuototapauksissa omalla lompakollaan, eikä vakuutusyhtiöt ole kovin suopeita noissa tapauksissa. Kerrostalossa tulee vuodolle äkkiä 100 tonnia hintaa, jos kastelee pari alempaa kerrosta. Vakuutusyhtiö korvaa kyllä vahingon taloyhtiölle, mutta perivät jokaisen sentin korkoineen vahngon aiheuttajalta, jos kyseessä ei ole putkifirma.
      Jos sinulla ei ole riittävästi kokemusta pesukoneiden asennuksesta, en suosittele kokeilemaan onneasi siinä, äläkä anna myöskään humalaisen isäsi tehdä sitä hommaa, vaikka se kuinka vakuuttelee olevansa alan mestari.

    • Anonyymi

      Mä sain viimosen lomareissun mukana thaimaasta tiskikoneen ei sitä tarvii asentaa riittää kun sille osoittaa sormella tiskikasan.

      Tykkään että oli elämän paras ostos vaikka tuo sormus maksoikin 45,00 €. Googlella käännin sen puheet lupas noukkia puolukat ensi syksynäkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      139
      3830
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      61
      3455
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2814
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      115
      2394
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      172
      2053
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      31
      1476
    7. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      36
      1405
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      54
      1222
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      1013
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      110
      993
    Aihe