Olen miettinyt, että mikä ammatti minulle sopisi. Olen 8-luokalla, ja ka 9.4! Minua kiinnostaa opiskelu lääkäriksi tai näyttelijäksi. Voisiko joku kertoa jotain tietoa niiden opiskelusta ja että kuinka vaikea niihin on valmistua? Intohimoa todellakin löytyy, siitä se ei ole kiinni. Tartteen apua, en osaa päättää kumpaan haluan opiskella!
Mikä ammatti sopisi minulle?
Anonyymi
2250
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Minä tiesin jo 10 vuotiaana että merenkulku on minun ala, ka oli 9 lähellä. En päässyt merille...voi surku.
Molempiin ammatteihin on tavallista vaikeampi päästä opiskelemaan. Lääketieteeseen pääsee helpommin hyvällä koulutodistuksella, näyttelijäksi opiskelemaan pääsyssä ainakin yliopisto-opintojen kautta tarvitaan menestystä pääsykokeessa. Näyttelijäopintoihin pääsee muuten sisään pienin prosenttiosuus hakijoista kaikki alat mukaanlukien.
Molemmissa ammateissa on apua hyvästä muistista ja keskittymiskyvystä. Lääketieteessä on enemmän apua teoreettisesta suuntautumisesta, kun taas näyttelijän työ on käytännönläheisempää. Näyttelijäksi pääsemistä auttaa, jos on ulospäinsuuntautunut, harrastanut näyttelemistä tai muuta esittävää taidetta kuten musiikkia, tanssia, lausuntaa , videotaidetta jne.
Työllistymisen ja toimeentulon kannalta lääketiede on ehdoton ykkönen. Näyttelijän työt tahtovat olla pienipalkkaisia silpputöitä, vain harvat ja valitut pääsevat huippupalkkaisten näyttelijöiden eliittiin.
Lisätietoa:
http://www.ammattinetti.fi/ammatit/detail/15/3/213_ammatti
http://www.ammattinetti.fi/ammatit/detail/165_ammatti