*.cue, *.bin ???

Latasin netistä yhden zipatun pelin ja sieltä aukesivat tiedostot *.cue ja *.bin... Millasia tiedosatoja nämä on ja mitenkähän niitä kuuluu käyttää??...ohjelma??
9412
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Noi bin:it on Neron imageja ja toi cue on jonkinlainen ohjaustiedosto. Mää en oikein tiedä millä noita voi polttaa, Nerolla ainakin. Sellasella ohjelmalla kun Winiso pystyt muuntaan noi bin:it iso-tiedostoiks joita ainakin WinOnCd, ja monet muutkin osaa polttaa. WIniso:n crackin löydät www.cracks.am
WinOnCd:stä pitää valita vaihtoehto Other ja Trackimage.

Äänestä

Cue ja Bin ovat cdrwinin imageen kuuluvia (myös fireburner). Ne voidaan polttaa myös nerolla mutta silloin pitää tietää onko bin mode1/2352 vai mode2/2352, se selviää cuesta. Ja jos poltat Nerolla niin valitse se bin, ei cue:ta.

Äänestä
  • Kitoooos!....Nero löytyy koneelta eli yritän sillä. =)

    Äänestä

  • HeiniT kirjoitti:

    Kitoooos!....Nero löytyy koneelta eli yritän sillä. =)

    En tiedä kuinka tuttua sinulle on Nerolla imagen polttaminen mutta valitse ylävalikosta tiedosto ja sieltä polta image. sitten valitse tiedostotyypeistä kaikki tiedostot (*.*). Ja sitten valitset bin-tiedoston ja sitten sun pitäis tietää onko se mode1 vai mode2 (lukee cue-tiedostossa). Jos cuessa lukee mode1/2353 niin muista vaihtaa lohkokoko 2048:sta 2352:n.

    Äänestä

Kiitos vaan kovasti. Kaikki neuvot on aina tervetulleita. Vielä kun on tuo poltto-ohjelmakin vaihtunut EasyCD Creatorista Neroon niin menee taas opetellessa kaikki uusix. =)

Äänestä
  • Ihan mielenkiinnosta vain, minkä aseman ostit risan HP:n tilalle?

    Äänestä

  • Pro kirjoitti:

    Ihan mielenkiinnosta vain, minkä aseman ostit risan HP:n tilalle?

    ...sitten pitkän väännön ja ihmettelyn jälkeen BENQ 24x10x40:sen. Kauppias, jonka hyvin tunnen kehui sitä hyväksi ja omistaa myös itse sellaisen. Samsung oli toisena vaihtoehtona mutta mut puhuttiin tuohon ympäri ja olen ainakin tähän asti ollut hyvin tyytyväinen =)

    Äänestä

Bin-failien polttosofta on Fireburner.pieni ja luotettava.

Äänestä

Daemon-tools nimisellä ohjelmalla pystyy asentaa .cue .bin .iso tiedostot suoraan koneelle. löytyy www.daemon-tools.com

Äänestä

Kommentoi aloitusta


HeiniT kirjoitti:

Latasin netistä yhden zipatun pelin ja sieltä aukesivat tiedostot *.cue ja *.bin... Millasia tiedosatoja nämä on ja mitenkähän niitä kuuluu käyttää??...ohjelma??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu