Mahtaa olla huono suunta, etenkin kun tarvetta olisi mahdollisimman myöhään syksyllä ja mahdollisimman aikaisin keväällä.
Mutta eipä ole tarvekaan valtava. Pitäisi saada mökkiin valot ja pyörimään satunnaisesti pari kattotuuletinta takan lämmön levittämiseksi.
Millaisella paneelimäärällä lähtisitte hanketta annetulla ilmansuunnalla toteuttamaan?
Toinen vaihtoehto on pistää paneelit katolle ja hyväksyä se, että puiden varjoja on paljon.
Onko parempi avoin suuntaus länteen vai varjoinen suuntaus etelään?
Mutta eipä ole tarvekaan valtava. Pitäisi saada mökkiin valot ja pyörimään satunnaisesti pari kattotuuletinta takan lämmön levittämiseksi.
Millaisella paneelimäärällä lähtisitte hanketta annetulla ilmansuunnalla toteuttamaan?
Toinen vaihtoehto on pistää paneelit katolle ja hyväksyä se, että puiden varjoja on paljon.
Onko parempi avoin suuntaus länteen vai varjoinen suuntaus etelään?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Paneeliteho luokkaa 200-300W, MPPT-säädin, akusto luokkaa 400-500Ah. Avoin suuntaus länteen on parempi kuin varjoinen etelä. On kokemusta, toimii.
Unohtui lisätä, että myös kannettava (vene)jääkaappi tulisi. Tuollainen.
https://www.marinea.fi/waeco_coolfreeze_cfx_50
Varsinainen virtarosvo, anteeksi vain. Voisitko mitenkään ajatella, että korvaisit tuon esim. CoolXon 50L jääkaapilla, jonka virrankulutus on murto-osa tuosta Waecon kulutuksesta. Toki Waeco toimii, mutta pilvisiä päiviä ei juuri saa olla ellet tuplaa esittämääni akkukapasiteettia.
Mistä päättelet, että tuo Waeco olisi virtarosvo? Sille ilmoitetaan 0,38 Ah/h 20C ja 0,68 Ah/H 32 C. Nuo siis vastaavat 9 ja 16 Ah/vrk. CoolXon 50 L jääkaapille ilmoitetaan 20 Ah/vrk kertomatta ulkolämpötilaa.
Noilla tiedoilla siis Waeco vie vähemmän, mikä onkin odotettua kylmäboksille jääkaappiin verrattuna.
Jos ilmoitettu keskimääräinen tehontarve on 52W niin 12V:lla keskimääräinen virrankulutus on 4,3A jatkuvasti.
Tehontarve on eri asia kuin kulutus.
Varmaankin tehonkulutus kun kaapin kompressori on käynnissä. Kylmäkaapin eivät termostaatin ohjaamina tietenkään käy jatkuvasti.
On ilmoitettu Ah:t mitä kuluttaa tunnissa, mutta pitäisi tietää millä jännitteellä silloin toimitaan, että voisi tietää tehonkulutuksen. Jos nuo annetut arvot olisi 12 voltilla, kaappi saisi käydä vain reilut 5 minuuttia tunnissa, mikä ei tunnu uskottavalta.
Ihan uusi termi: tehonkulutus.
Sitä se on, heti taaperoiän jälkeen, oppimista loppuelämä.
Tutkin+vielä+tarkistuksena+ko.+Waecon+maahantuojan+sivuilta+tekniset+tiedot,+joissa+kerrotaan+virrankulutuksen+olevan+12V:n+käyttöjännitteellä+7,8A.+Vaihtoehdoksi+esittämäni+CoolXon-jääkaappi+ottaa+vastaavasti+noin+2A.+Oletettavaa+on,+että+kummankin+tuotteen+käyttöajasta+noin+50%+on+"huilausta"+(kulutus+0)+ja+toinen+puoli+termostaatin+ohjaaman+kompressorin+käyttöä.
En+siis+ole+päässyt+itse+mittaamaan+Waecon+virrankulutusta,+mutta+uskon+kyllä+maahantuojan+ilmoittamaan+arvoon.
Waeco kuluttaa puolet siitä, mitä ehdottamasi malli. Ei sitä kannata vaihtaa suurikulutuksisempaan.
Onks itä myös varjossa? Itse olen harkinnut myös yhden paneelin suuntaamista itään, koska aamuisin aurinko paistaa usein pilvettömältä taivaalta suunnilleen klo 9 asti. Tosin sille pitää olla oma lataussäädin. 4 muuta panelia on päätyseinässä etelään yht. 700w ja 1 kpl 220 agm akku. Virta riittää kesäisin kaikkeen tarvittavaan (mihin se ei riitä, sitä ei tarvita:) myös opalin vastaavaan jääkaappiin.
Paneelit kannattaa suunnata itään ,etelään ja länteen
näin saadaan aamusta iltaan paneleista virtaa!