Yle ja monet muutkin mediat ovat epäonnistuneet uutisoinnissaan usein. Mieleen nousee miettimättä kolme suurta mokaa, joihin ainakin Yle syyllistyi.
Vuoden 1979 joulukuussa Neuvostoliitto miehitti Afganistanin. Yleltä meni ainakin vuorokausi miehitykséstä uutisointiin. Ylen taistolaiset toimittajat halusivat ilmeisesti suojella Neuvostoliittoa vaikenemalla tapauksesta. Yksinkertaiset toimittajat eivät ymmärtäneet, ettei tällaista tapausta pääse karkuun.
Vuonna 2001 arabiterroristit iskivät kaappaamilla matkustajalentokoneilla WTC:n pilvenpiirtäviin ja Pentagoniin. BBC, CNN ja jopa Ruotsin televisio ryhtyivät lähettämään välittömästi New Yorkista ja Washington DC:stä suoraa kuvaa tapahtumasta. Suomalaiset televisionkatsojat olivat kuitenkin uutispimennossa. Yle näytti suorana lähtyksenä eduskunnan kyselytuntia ainakin tunnin ajan samaan aikaan kuin lähes kaikki muut kanavat maailmalla keskittyivät New Yorkin dramaattisiin tapahtumiin.
Ylen ulkona myös vuoden 2014 tsunamin uutisoinnista. Katselin satelliittikanavien kautta tsunamin järkyttäviä tuhoja Thaimaasta, mutta Ylen kanavilla vallitsi täydellinen hiljaisuus . Yle heräsi tsunamin uutisointiin vasta puoli vuorokautta kansainvälisiä kanavia myöhemmin.
Yle ei ollut ajantasalla tsunamin suhteen, mutta sitä ei ollut myöskään valtionhallinto. Ulkoministeriö oli vaiti ja ulkoministeri Erkki Tuominenkin ilmestyi julkisuuteen vasta pari vuorokautta myöhemmin. Tuolloinkin Tuomiojan lausunnot olivat jotenkin vähätteleviä, ja somepalstoilla demarit selittivät, ettei Thaimaassa olevia suomalaisia tsunamin uhreja tarvitse auttaa mitenkään. Rikkaat porvarit ovat menneet Thaimaahan lomalle, tulkoot sieltä pois omin keinoin omilla rahoillaan.
Ylen kolme suurta uutismokaa
14
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Vähän epäreilua käsitellä näitä vanhoja tapauksia. Ylellä ei ole samoja resursseja kuin isoilla yhtiöillä. Radion puolella reagointi oli nopeampaa.
- Anonyymi
Resursseista ei ollut kysymys yhdessäkään näistä tapauksista. Televsion kuvalähetykset tulivat valmiina ulkomailta. Ylen olisi tarvinnut vain kytkeä ne omaan verkkoonsa ja pistää toimittaja tai pari selostamaan valmista kuvalähetystä. Afganistanin miehityksen yhteydessä olisi riittänyt, että Ylen toimittajat olisivat lukeneet uutislähetyksissään kansainvälisten uutistoimitusten välittämän uutisen.
Radion puolella ei oltu sen nopeampia kuin televisiossa. - Anonyymi
niin mitä! että ei ole ylellä resursseja hahhaaaa ylellä on varaa pitää palveluksessaan kaiken maailman thyinellejä länkyttämässä uskomaton sontaa ja markkinoimassa ylen mainostamattomalla kanavalla mainostamassa surkeita suomenruotsalaisten tekeleitä ja ylen muitakin aivan . . . . voi helkutti mitä roskia nuo muka itämerensuojelijat syytää
- Anonyymi
Tuo tsunami oli vuonna 2004, ei siis 2014!. Kyllä ulkoministeri Tuomioja ja sisäministeri Rajamäki olivat osin ajan tasalla, mutta hyvin heikosti siinäkin.
Kaikki kunnia vainajille, mutta mielestäni heitä ei olisi pitänyt tuoda kuin sankarivainajia tuodaan. Kunniavartio ja hallituksen edustajat olivat lentokentällä vastassa. Se oli liioittelua.
Kysehän oli "vain" tabvallisesta onnettomuudesta, tosin suuresta sellaisesta, siis ei mistään sodasta, jossa sankarivainajia olisi tullut! - Anonyymi
Kaikkein suurimmat mokansa Yle teki Neuvostoliittoa käsittelevissä uutisissaan ja jutuissaan. Niillä ei ollut mitään tekemistä länsimaisen uutisvälityksen kanssa.
- Anonyymi
Ylen Neuvostoliittoa ja osin muutakin maailmaa koskevat uutiset olivat tosiaankin valtaosaltaan täysin ala-arvoisia, eikä ihme sillä olihan Ylellä Moskovassa tunnetusti KGB:n leivissä oleva kirjeenvaihtajakin.
Pahimpina suomettumisen vuosina maailmamenosta ei saanut kunnon kuvaa edes sanomalehtiä lukemalla. Itse ratkaisin ongelman siten, että ryhdyin lukemaan tunnettuja kansainvälisiä lehtiä ja kuuntelemaan BBC:n uutisia radiosta. - Anonyymi
Luet siis länsimaisen uutisoinnin totuuden kärjeksi? Olet aika turha puhuja.
- Anonyymi
Ylen maksullinen ylenanti pitää lopettaa propakanta koneistona,
koska kansa alkaa etoa ja antaa ylen,ylen toiminta. - Anonyymi
Ylen maksullinen ylenanti pitää lopettaa propakanta koneistona,
koska kansa alkaa etoa ja antaa ylen,ylen toiminta. - Anonyymi
mistä nykysin yle maksetaan.ee kaat verorahoilla ennee.
- Anonyymi
mitkä tahot suomessa ovat he "hoviasiantuntijat" jotka kutka suomalaisessa mediassa kommentoivat kyseessä olevaa kamalaa "katastrofiiaa" ala engklantin hovi ?!!! kannattasiko sittenkin keskittyä enemmin juha sipilän ja komppany kusetukseen ala suomen veronmaksajat ellei sitten ylen markkinaosasto ole sotkeutuneet jotenkin asiaan
- Anonyymi
Nyt Yhdysvaltain sisäpolitiikan puiminen on tärkeimmällä sijalla. Ylen nalkuttavaääninen kirjeenvaihtaja selostaa aamuin illoin tätä ties kuinka pitkään jatkuvaa teatterioikeudenkäyntiä.
Ylen mielestä jenkit äänestivät väärin viime vaaleissa, nyt Yle pyrkii siihen, ettei Trumpia valittaisi uudelleen. Muualla ja Suomessakin olisi paljon tärkeää uutisoitavaa.- Anonyymi
Ota huomioon, YLE on Kokoomuksen johtama tiedotusväline. Ei se USA:n republikaaneja yritä mollata. Ne tapahtumat ovat vain uutisia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ota huomioon, YLE on Kokoomuksen johtama tiedotusväline. Ei se USA:n republikaaneja yritä mollata. Ne tapahtumat ovat vain uutisia.
Joo-o, mutta uutiset voisi painottaa paremmin. Tulee mielikuva, että Trump-oikeudenkäynti on maailman tärkein tapahtuma.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134892Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293543No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452430- 501558
- 411480
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241334- 141222
- 271128
- 1651089
Olen oikeasti aika mukava
Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.221057