Ihmisten ahtaat mielipiteet

Miksi ihmisiä ärsyttää isot ikäerot? oli ne sitten m/n, n/m, n/n, m/m niin ulkopuolisilla tahdo hermo kestää, vaikka asia ei mitenkään heille kuuluiskaan.
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Panen suurimman osan arvosteluista kateuden piikkiin, muuten en voi käsittää.

Onko niin että naiset ovat kateellisia nuoremmasta miehestä ja miehet puolestaan kateita nuoremmasta naisesta.
Noita n/n ja m/m suhteita en ole tullut ajatelleeksi, mutta kaikki ovat onnensa ansainneet!!!

Äänestä

Kun tarkemmin ajattelee, niin mitä väliä mitä muut ajattelee. Ajatelkoot mitä lystää! Vain läheisten hyväksynnällä on merkitystä. Tiedän, että he toivovat minulle onnea ja alkushokin jälkeen tiedän heidän hyväksyvän ja tulevan mitä sitten elämääni valitsenkin. S

Äänestä
  • Ei kai sillä mitään väliä olekaan, mutta kysymyshän kuului että mikä ihmisiä ärsyttää isoissa ikäeroissa???
    Olisi mielenkiintoista saada vastauksia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei kai sillä mitään väliä olekaan, mutta kysymyshän kuului että mikä ihmisiä ärsyttää isoissa ikäeroissa???
    Olisi mielenkiintoista saada vastauksia.

    Erilaisuus pelottaa aina suurinta osaa ihmisiä.

    Äänestä

Se johtuu kateudesta ja vain kateudesta.

Äänestä
  • En minäkään oikein muuta keksi.

    Äänestä

Sen on oltava niin, että he eivät ole ymmärtäneet mitä rakkaus on. Ei ihminen joska näkee iän rakkauden esteenä ole ymmärtänyt mikä on yhteen kuuluvaisuuden tunne.. Meille on opetettu ennakkoluuloja. On kuitenkin aina ymmärttävä miten eri elämäntilanteet sopivat yhteen..

Äänestä

Koska yleensä sillon ei ole puhtaat jauhot pussissa jommalla kummalla eikä kyse rakkaudesta vaan enemmänkin kyse seksuaalisuudesta ja fantasiosta aina jommalle kummalle enemmän koska näitä suhteita on huomattavasti vähemmän on syytkin huomattavam erinlaisia lopulta kun ns. normi suhteissa esim. raha, miehen asema työssä saattaa kiihottaa nuorta naista jne.. Joka miehelle oli ikä mikä tahansa kelpaa nuori nainen seksiin ja jos löytyy sellainen nainen joka siis toimii näin. Jos joku väittää että 50 mies on löytänyt 20 naisen jota rakastaa niin maailmassa ei oo yhtään miestä joka ei vannois rakkautta 20-30 vuotialle vartalolle 😂 ja missä tämmöset ikä erot edes tapaa niin sillon jompi kumpi ei oo ihan terve ikäsekseen, paitsi just töissä tai jotain. 🥴 Oon mies ite.

Äänestä
  • Tässä on jälleen ennakkoluulojen paketti. Ei se väärin oli, mutta toiset arvostastavt kumppanissaan aivan muita piirteitä.

    Äänestä

  • Nuori mies? Montako tällaista pariskuntaa tunnet niin läheisesti että tunnet myös suhteen taustan ja motivaatiot?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tässä on jälleen ennakkoluulojen paketti. Ei se väärin oli, mutta toiset arvostastavt kumppanissaan aivan muita piirteitä.

    Niin, tuo miehen kirjoitus edellä pisti miettimään. Toki hänellä saa olla mielipiteensä mutta en usko että kannattaa kovin yleistää.
    Jos ajatellaan että olisin kolmekymppinen nainen ja kohtaisin viisikymppisen miehen, niin mitä pahaa siinä olisi jos viehättyisimme toisistamme.
    No ikänsä puolesta hän voisi olla isäni, mutta en varmasti ajattelisi hänestä niin.

    Sanottakoon tähän että joku Danny ja mikäs hänen nimensä nyt onkaan, se "suhde" ei vaikuta kovin terveeltä...olkoon heidän syynsä mitkä tahansa.

    Äänestä

  • Hmmm... Missä kuplassa ihminen elää jos tapaa vain saman ikäisiä ihmisiä muualla kuin töissä? Itse ainakin tapaan erilaisia ja eri ikäisiä ihmisiä lähes joka kerta kun poistun kodin ulkopuolelle, toki näin virtuaalisesti jopa kotona. :D Olen ollut sinkku jo jonkin aikaa mutta läheisissä ystävissäni on monen ikäisiä ihmisiä joiden kanssa voi iästä riippumatta olla paljon jaettavaa silloin kun kyse on syvempään ajattelukykyyn kykenevistä ihmisistä, miksei sitten myös parisuhteen tasolla olisi.

    Kannattaa ihan rohkeasti mennä tutustumaan niihin erilaisiin ihmisiin, saatat yllättyä. ;)

    Ja aloittajalle vastauksena, siksi että on helpompi tuomita kuin joutua avartamaan omia käsityksiään jne.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hmmm... Missä kuplassa ihminen elää jos tapaa vain saman ikäisiä ihmisiä muualla kuin töissä? Itse ainakin tapaan erilaisia ja eri ikäisiä ihmisiä lähes joka kerta kun poistun kodin ulkopuolelle, toki näin virtuaalisesti jopa kotona. :D Olen ollut sinkku jo jonkin aikaa mutta läheisissä ystävissäni on monen ikäisiä ihmisiä joiden kanssa voi iästä riippumatta olla paljon jaettavaa silloin kun kyse on syvempään ajattelukykyyn kykenevistä ihmisistä, miksei sitten myös parisuhteen tasolla olisi.

    Kannattaa ihan rohkeasti mennä tutustumaan niihin erilaisiin ihmisiin, saatat yllättyä. ;)

    Ja aloittajalle vastauksena, siksi että on helpompi tuomita kuin joutua avartamaan omia käsityksiään jne.

    Hieno kirjoitus!
    Elät rikasta elämää.

    Äänestä

Tulee mieleen insesti ja pedofilia. Joku luontainen vaisto mahdollista vaaraa tai poikkeavuutta kohtaan.

Äänestä
  • Unohdin Oidipus-kompleksin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Miksi ihmisiä ärsyttää isot ikäerot? oli ne sitten m/n, n/m, n/n, m/m niin ulkopuolisilla tahdo hermo kestää, vaikka asia ei mitenkään heille kuuluiskaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu