Electrolux lieden saranat lukkiutuivat

Anonyymi

Irroitin uunin luukun saranoiltaan pesua varten ja irroittaessa saranat paukahtivat kiinni, koska en ollut napsauttanut saranoiden lukitusta kunnolla kiinni. Prkl. Lasit sentään pysyivät ehjänä sen paukahduksen jälkeen. 😑

Miten saan noi saranat taas auki ja luukun takaisin paikoilleen? Ei riitä mulla nyt järki eikä voimat vääntää niitä.

4

2660

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vastaankin itse itselleni: siihen tarvittiinkin vain voimaa. Puhdasta vääntövoimaa. 😅

    • Anonyymi

      Liesien luukun saranoissa on kevennysjouset ettei luukku retkahda hervottomasti avattaessa, ei sen ihmeellisempää.

    • Anonyymi

      Itse väänsin laittamalla ruuvimeisselin sarana reiästä ikäänkuin t:n muotoon ja työnsin eteenpäin niin kauan kunnes lukkovipu oli samassa asennossa mitä normaalisti irrotettaessa.

    • Anonyymi

      Hei, tarvitsisin nyt tarkempaa neuvoa. Minulle kävi samoin luukun irrotuksen jälkeen . Laitoin varmaankin luukun jotenkin huonosti ja se meni lukkoon. Nyt ei aukea.
      Siellä luukun alareunassa tuntuu saranat mutta mistä päin niitä voi väännellä ? Niin hankala paikka. Kyseessä Electroluxin uuni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      339
      11906
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      360
      7999
    3. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      3253
    4. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      98
      2278
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      156
      2239
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      8
      1666
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1271
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      56
      1116
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      908
    10. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      803
    Aihe