Electrolux lieden saranat lukkiutuivat

Anonyymi

Irroitin uunin luukun saranoiltaan pesua varten ja irroittaessa saranat paukahtivat kiinni, koska en ollut napsauttanut saranoiden lukitusta kunnolla kiinni. Prkl. Lasit sentään pysyivät ehjänä sen paukahduksen jälkeen. 😑

Miten saan noi saranat taas auki ja luukun takaisin paikoilleen? Ei riitä mulla nyt järki eikä voimat vääntää niitä.

4

2507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vastaankin itse itselleni: siihen tarvittiinkin vain voimaa. Puhdasta vääntövoimaa. 😅

    • Anonyymi

      Liesien luukun saranoissa on kevennysjouset ettei luukku retkahda hervottomasti avattaessa, ei sen ihmeellisempää.

    • Anonyymi

      Itse väänsin laittamalla ruuvimeisselin sarana reiästä ikäänkuin t:n muotoon ja työnsin eteenpäin niin kauan kunnes lukkovipu oli samassa asennossa mitä normaalisti irrotettaessa.

    • Anonyymi

      Hei, tarvitsisin nyt tarkempaa neuvoa. Minulle kävi samoin luukun irrotuksen jälkeen . Laitoin varmaankin luukun jotenkin huonosti ja se meni lukkoon. Nyt ei aukea.
      Siellä luukun alareunassa tuntuu saranat mutta mistä päin niitä voi väännellä ? Niin hankala paikka. Kyseessä Electroluxin uuni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4990
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      98
      3158
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      47
      3052
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2433
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      30
      2190
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1989
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1580
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1521
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1489
    10. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      17
      1385
    Aihe