Olisko jotain tietoa tämmöisestä. Nimittäin, minulla on normaali virittämätön moposkootteri. Jos tämän rajoittaisi kulkemaan sen 25 km/h ja muutoskatsastaisi asianmukaisesti sellaiseksi tapahtuisiko seuraavaa?
- vakuutusta ei tarvitsisi, ja mopon tapauksessa rekisterikilpi poistuisi
- kypäräpakko poistuisi? Vrt. sähköpotkulauta ym.
Se mitä tästä seuraisi olisi poliisin jatkuva pysäyttely aivan oikein, kilvetön mopo ja kuski ilman kypärää ilman muuta pitääkin pysäyttää, tavallisesti. Mukavuus- ja käytännön syistä voisin pitää kypärää tuossa ryömintänopeudessakin. Entäs kilpiasia? Mistä edes kilven voi saada ja millaisen jollei ole vakuutusta? Vrt. sähköpolkupyörä. Huijata jonkun muun mopon kilvellä ei saa liioin.
mopon rajoittaminen 25 km/h
3
720
Vastaukset
- Anonyymi
millaiseksi laitteeksi olisit mopoa muutoskatsastamassa? polkupyöräksi?potkulaudaksi?
-miksi se pitäisi katsastaa joksikin muuksi laitteeksi?- Anonyymi
Muutoskatsastaminen katsastamattajättämistä silmälläpitäen. Kai se sitten on polkulauta, jos polkusimet vaaditaan polkupyöräksi rekisteröintiin, ja enpä tiedä vaaditaanko potkulaudaksi rekisteröintiin polkimia. Mitä niillä edes tekisi. Omassa mopossanikaan ei niitä näy. Voin kyllä laittaa nippusiteillä peileihin killumaan. Onko jollakulla potkulauta tai polkupyörä rekisteröity, ja mitä maksaa vuoden vakuutukset? Missä kannattaa vakuuttaa?
Miksi tätä pitää perustella? Kysymys oli muunlaisista ongelmista. Kypärättä ajo ja etenkin se kilvettömyys, lue uudelleen.
- Anonyymi
aloittaja tavoittelee vakuutusmaksujen poistumista, äkkisältään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5489130Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1656264Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3785316Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli704798Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1004421Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664083SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha2074026- 1032094
- 1141548
- 531086