mopon rajoittaminen 25 km/h

Anonyymi

Olisko jotain tietoa tämmöisestä. Nimittäin, minulla on normaali virittämätön moposkootteri. Jos tämän rajoittaisi kulkemaan sen 25 km/h ja muutoskatsastaisi asianmukaisesti sellaiseksi tapahtuisiko seuraavaa?

- vakuutusta ei tarvitsisi, ja mopon tapauksessa rekisterikilpi poistuisi
- kypäräpakko poistuisi? Vrt. sähköpotkulauta ym.

Se mitä tästä seuraisi olisi poliisin jatkuva pysäyttely aivan oikein, kilvetön mopo ja kuski ilman kypärää ilman muuta pitääkin pysäyttää, tavallisesti. Mukavuus- ja käytännön syistä voisin pitää kypärää tuossa ryömintänopeudessakin. Entäs kilpiasia? Mistä edes kilven voi saada ja millaisen jollei ole vakuutusta? Vrt. sähköpolkupyörä. Huijata jonkun muun mopon kilvellä ei saa liioin.

3

774

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      millaiseksi laitteeksi olisit mopoa muutoskatsastamassa? polkupyöräksi?potkulaudaksi?
      -miksi se pitäisi katsastaa joksikin muuksi laitteeksi?

      • Anonyymi

        Muutoskatsastaminen katsastamattajättämistä silmälläpitäen. Kai se sitten on polkulauta, jos polkusimet vaaditaan polkupyöräksi rekisteröintiin, ja enpä tiedä vaaditaanko potkulaudaksi rekisteröintiin polkimia. Mitä niillä edes tekisi. Omassa mopossanikaan ei niitä näy. Voin kyllä laittaa nippusiteillä peileihin killumaan. Onko jollakulla potkulauta tai polkupyörä rekisteröity, ja mitä maksaa vuoden vakuutukset? Missä kannattaa vakuuttaa?

        Miksi tätä pitää perustella? Kysymys oli muunlaisista ongelmista. Kypärättä ajo ja etenkin se kilvettömyys, lue uudelleen.


    • Anonyymi

      aloittaja tavoittelee vakuutusmaksujen poistumista, äkkisältään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      55
      1216
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      91
      1209
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1050
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      18
      905
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      803
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      778
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      732
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      13
      723
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      619
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      613
    Aihe