Exceliin tietojen hakeminen

Anonyymi

Hei,

luin että Excelissä olisi mahdollista hakea taulukkoon automaattisesti esim. jonkin osakkeen hinnan osakkeen nimen perusteella. En kuitenkaan löydä kyseisen ohjeen tietotyyppiä (datatypes) omasta Excelistäni (Office 365, suomenkielinen). Osaako joku neuvoa miten tämä tietotyyppi - "napin" saa lisättyä. Tässä alla on ohje, jota olen katsellut:

https://support.office.com/fi-fi/article/pörssitietojen-hakeminen-e5af3212-e024-4d4c-bea0-623cf07fbc54

kiitos avusta

3

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomenkielinen Office 365 on täälläkin eikä siinäkään näy olevan mainitsemiasi Stocks and Geograpfy -nappuloita. Yksi tapa noutaa jotain jenkkipörssin osakkeiden hintoja on asentaa (Lisää-Omat apuohjelmat) Office Kaupasta apuohjelma Stock Connector.

      Suomalaisia kiinnostanee ihan oman kotipörssin osakkeiden seuraaminen. Pienenä kansana ja pienenä pörssinä siihen tuskin on helppoa tapaa olemassakaan ellet onnistu neuvottelemaan oman pankkisi kanssa niin että tiskin alta ujutetaan puolivahingossa johto ilmaisine datastriimeineen. Yahoo taisi vielä jokunen vuosi sitten mahdollistaa osakkeiden tietojen lukemisen ilmaiseksi vaikkapa Google Sheetsille, mutta sekin palvelu taisi sittemmin loppua.

      • Anonyymi

        Onko tämä joku satutunti lapsille, täh


    • Anonyymi

      Suuri kiitos avustasi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      170
      6704
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4532
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      29
      3326
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      61
      3027
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1915
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1606
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1590
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1533
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1389
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      47
      1340
    Aihe