Yläkertavaraus ja verotus!

Anonyymi

Jos suunnittelee taloa missä on yläkertavaraus mitä ei rakenneta heti vaan ehkä joskus, tai ei ollenkaan... mahdollinen optio vaikka myyntiä varten.
Kuitenkin tuleeko kiinteistöön lisää veroa verrattuna vastaavaan 1.krs, entä mitä muuta tälläisessä on otettava huomioon ettei tule mitään yllätyksiä.... mm rakennuslupaa haettaessa?

2

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tietääkseni tuollainen yläkertavaraus ei aiheuta kiinteistäverovaikutuksia. Ainoa vinkki on että ole mahdollisimman aikaisin liikkeellä ja mainitse asiasta mieluiten jo arkkitehdille, toki myös vastaavalle työnjohtajalle, rakennesuunnittelijalle ja KVV vastaavalle. Nimittäin jos haluat tehdä valmisteluita tuon tilan myöhempään käyttöönottoon, se saattaa vaikuttaa moneen muuhunkin asiaan kuin kattotuolivalinta (mm sähköjen ja ilmastointiputkien vedot, materiaalivalinnat, harjan korkeus, yms.)

    • Anonyymi

      Ei tule mitään veroja tai vaikuta muutenkaan, mutta on optio tulevaisuuteen. Aiemmin oli valtion lainoituksessa hyvin tyypillistä, että jätettiin yläkerta rakentamatta tai vain yksi huone toiseen päähän (saatiin perusteet rakentaa portaikko valmiiksi yläkertaan), ettei tullut liikaa neliöitä lainoituksen ehtoja sotkemaan. Yläkerta rakennettiin valmiiksi muutaman vuoden päästä, kun lainaehdot sen sallivat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      406
      5962
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      81
      5323
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4336
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3931
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      52
      3719
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      165
      3419
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      107
      3188
    8. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      53
      3173
    9. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2279
    10. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2205
    Aihe