Vinyylilattian asennus

Anonyymi

Asuntooni asennettiin Pergon vinyylilattia. Päätypontit alkoivat heti rakoilla. Rakentaja korjaillut auenneita päätypontteja liimaamalla. Jalalla polkaistaessa kaikkiin päätyihin tulee rako. Rakentaja laittoi alusmateriaaliksi höyrynsulkukalvon sisältävän materiaalin. Hän on sitä mieltä, että betonin päälle asennettavassa pehmusteessa pitää olla höyrynsulkukalvo ja lisäksi CE-merkintä. Siksi ei laittanut Pergon omaa alusmateriaalia. Rakentaja sitä mieltä, että syynä rakoihin on lämpölaajeneminen ja että vinyylin raot korjataan liimaamalla. Lisäksi kertoi, ettei pysty liimaamaan kaikkia päätypontteja, sillä aukeamattomia ei saa irroitettu. Rakoja tällä hetkellä kymmeniä. Toivoisin kommentteja.

8

3684

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asennusvirhe. Liian pehmeä ja paksu alusmateriaali.
      vinyyli ei rakoile jos oikein asennettu.

    • Anonyymi

      http://www.kodinplaza.fi/ avulla voi löytää erinomaisen vinyylilattian asennusta tarjoavan yrityksen helposti. Yhdellä tarjouspyynnöllä tavoitat alueellasi toimivat sekä tarjouspyynnöstäsi kiinnostuneet yritykset.

    • Anonyymi

      Ja samalla meni takuu, kun ei käytetty pergon omaa alusmateriaalia

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ce merkintä tulee näkyä ja asentajilla tulee olla sertifikaatti näkyvissä kokoajan

    • Anonyymi

      Vanha aloitus mutta vinkkinä muillekkin.
      Asensin pari vuotta sitten pergon vinyylilattian.
      Huomasin ennen kohteen luovutusta että yksi päätysauma oli pykältänyt.
      Kun tutkin tarkemmin niin huomasin että päätypontista oli tipahtanut se lukitusosa pois.
      Korjaus yksinkertainen, otin jäljellejääneistä laudoista yhden lukitteen, lyhensin sitä pikkuisen ja ujutin sen paikalleen.
      Pontti naksahti paikalleen ihan käsin painamalla ja lukkiutui.

      Asentaessa kannattaa vähän katsoa mitä laudoista tipahtelee eikä vain ajatella että kylläpä on paljon ylimmäräisiä osia.

    • Anonyymi

      Onneksi nykyään immeiset osaavat varoa noita vinyylilattioita, mutta aika moneen asuntoon niitä ehdittiin asentamaan. Eihän se auta kuin ikävä kyllä purkaa pois ja asentaa oikea laminaattilattia tilalle.

      • Anonyymi

        Oikea laminaatti on yhtä keinotekoista materiaalia kuin vinyylilankkukin. Laminaateissa huonoa lähinnä se, että pienikin vesimäärä vaurioittaa lattiaa. Laminaattia ei saa edes pestä, vaan imuroida ja pyyhkiä nihkeällä. Yhtään huolimaton siivouksessa ja nimenomaan veden käytössä, niin saumat alkaa irvistellä...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3427
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2066
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      223
      1480
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1241
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1211
    6. 37
      1111
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1063
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1021
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      994
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      958
    Aihe