Muistakaa se, että kiusatuksi tuleminen on aina sen kiusaajan vika enemmän kuin teidän kiusattujen!
Yleensä jokainen meistä kohtaa jo lapsuusiässä sen eniten ihmislajia edustavan stereotyypin, eli idiootin. Myöhemmin tätä lajia tuleekin vastaan sitten tuhka tiheään. Ja hyvin moni näistä suureen osaan kuuluvista kusipäistä on myös toisten kiusaajia, koska he saavat jotakin sairasta nautintoa touhuistaan.
Kaikki kiusatuksi tulleet
5
76
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaa mieluummin toimia niin, että ei joudu kiusatuksi tai että kiusaamisesta tulisi mahdollisimman vähän vaivaa.
Puolustakaa itseänne. Sillä ei ole mitään merkitystä kenen vika kiusaaminen on, koska ei siitä kukaan koskaan joudu millään tavoin vastuuseen, ainoastaan kiusattu joutuu vahinkojen kohteeksi, jos ei onnistu puolustamaan itseään.
Ja kannattaisi varmaan omia läheisiäänkin puolustaa, se on Suomessa iso vahinko jos ei edes ystävät voi seisoa omiensa puolella.- Anonyymi
Ovatko ne silloin ystäviä?
- Anonyymi
Eivät sellaiset ole kunnon ystäviä jotka eivät seiso omien puolella.
Joku kirjoitti myös puolustautumisesta, mitäköhän tarkoitti. Ainakaan väkivaltaan ei kannata vastata väkivallalla. Tai muutenkaan provosoida tilannetta lisää.
Mitä vähemmän välittää kiusaamisesta sitä vähemmäksi se jää koska kiusaaja huomaa ettei saa mitään aikaiseksi. Se ei ole enää kivaa kiusaajan mielestä kun ei saa sitä mitä haluaa.
Aina ei voi myöskään vältellä tilanteita ja paikkoja sen mukaan kiusataanko vai ei.
Nämä ovat sellaisia asioita että ulkopuolisen on kamalan vaikea antaa neuvoja, pitäisi enemmänkin yrittää tukea kiusatuksi tullutta.
Ja idioottejahan ne kiusaajat ovat. Kun ei ole itsellä hyvä olla niin se täytyy purkaa muihin, ikävä tosiasia. - Anonyymi
Oikeilla jäljillä olette...tuo on vaativa/vaikea laji torjua. Toki joiltakin sellainen sujuu helposti, jolloin kiusaaminen päättyy siihen.
- Anonyymi
Totta. Kaikki kiusaajat ovat ja pysyvät kusipäinä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 683089
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)702970Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.672859On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle632554Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli391977- 601637
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181619- 351575
- 591536
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,181480