Muistakaa se, että kiusatuksi tuleminen on aina sen kiusaajan vika enemmän kuin teidän kiusattujen!
Yleensä jokainen meistä kohtaa jo lapsuusiässä sen eniten ihmislajia edustavan stereotyypin, eli idiootin. Myöhemmin tätä lajia tuleekin vastaan sitten tuhka tiheään. Ja hyvin moni näistä suureen osaan kuuluvista kusipäistä on myös toisten kiusaajia, koska he saavat jotakin sairasta nautintoa touhuistaan.
Yleensä jokainen meistä kohtaa jo lapsuusiässä sen eniten ihmislajia edustavan stereotyypin, eli idiootin. Myöhemmin tätä lajia tuleekin vastaan sitten tuhka tiheään. Ja hyvin moni näistä suureen osaan kuuluvista kusipäistä on myös toisten kiusaajia, koska he saavat jotakin sairasta nautintoa touhuistaan.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kannattaa mieluummin toimia niin, että ei joudu kiusatuksi tai että kiusaamisesta tulisi mahdollisimman vähän vaivaa.
Puolustakaa itseänne. Sillä ei ole mitään merkitystä kenen vika kiusaaminen on, koska ei siitä kukaan koskaan joudu millään tavoin vastuuseen, ainoastaan kiusattu joutuu vahinkojen kohteeksi, jos ei onnistu puolustamaan itseään.
Ja kannattaisi varmaan omia läheisiäänkin puolustaa, se on Suomessa iso vahinko jos ei edes ystävät voi seisoa omiensa puolella.
Ovatko ne silloin ystäviä?
Eivät sellaiset ole kunnon ystäviä jotka eivät seiso omien puolella.
Joku kirjoitti myös puolustautumisesta, mitäköhän tarkoitti. Ainakaan väkivaltaan ei kannata vastata väkivallalla. Tai muutenkaan provosoida tilannetta lisää.
Mitä vähemmän välittää kiusaamisesta sitä vähemmäksi se jää koska kiusaaja huomaa ettei saa mitään aikaiseksi. Se ei ole enää kivaa kiusaajan mielestä kun ei saa sitä mitä haluaa.
Aina ei voi myöskään vältellä tilanteita ja paikkoja sen mukaan kiusataanko vai ei.
Nämä ovat sellaisia asioita että ulkopuolisen on kamalan vaikea antaa neuvoja, pitäisi enemmänkin yrittää tukea kiusatuksi tullutta.
Ja idioottejahan ne kiusaajat ovat. Kun ei ole itsellä hyvä olla niin se täytyy purkaa muihin, ikävä tosiasia.
Oikeilla jäljillä olette...tuo on vaativa/vaikea laji torjua. Toki joiltakin sellainen sujuu helposti, jolloin kiusaaminen päättyy siihen.
Totta. Kaikki kiusaajat ovat ja pysyvät kusipäinä!