Pahoinvointiako vai muotia?

Nuorten viiltely on yleistynyt roimasti, miksi? Onko se pahoinvointia vai muotia. Olen itse suurperheen äiti, perheeseeni kuuluu biologisia lapsia ja ei biologisia (emme ole uusioperhe). Lasten hoitaminen ja kasvattaminen on työtäni. 2 biologista lastani on alkanut viiltelemään itseään, 14-17v on heidän ikä. Olemme ihan tavallinen Suomessa syntynyt ja kasvanut perhe, suomalaisia. Ei rikkaita eikä köyhiä vaan normaaleja tässäkin asiassa.
Nuorempi tyttäristäni on selkeästi ajautunut porukkaan jossa tämä on muotia, kova juttu, coolia jne... Uskomatonta minunkin mielestä. Vanhempi tyttäristäni ei ole coolissa porukassa vaan ihan tavallisissa jos näin voisi sanoa, viiltely ei ole muotia siinä porukassa. Mitä minun tästä pitäisi ajatella äitinä muuta kuin tietenkin haetaan ja haettu apua asiaan?
Minulla itselläni ei ole koskaan tätä viiltely tarvetta ollut eikä miehelläni. Nuoret voivat huonosti nykyään, sen tiedän. Missä kulkee raja pahoinvoinnissa ja muodissa? Kuka sen tietää.
Minun ammatti on kasvattaja, epäonnistunut sellainen varmasti vai olenko? Kuinka tätä asiaa pitäisi miettiä. Kasvatustyötä minulla on jäljellä vielä noin 10 vuotta ja silloin olen 55 vuotias. Paljon puhutaan nuorten mielenterveys ongelmista, pahoinvoinnista, masennuksesta jne... Yllätti kuitenkin kun se tuli omalle kohdalle. Omalle kohdalle viiltelynä mutta jatkosta ei selkeää tietoa vielä ole, onko myös masennusta tai psyykkistä sairautta vai mitä, mutta varmaa on se että kaveriporukassa se on myös muotia.
Onko kenelläkään omakohtaista kokemusta tässä vaikka viiltelijänä josta on selvitty tai kasvattajan josta on selvitty? Oliko se teillä pahoinvointia vai muotia, totuutta vai unelmaa?
Mitä ajattelet näistä asioista nyt, tämä päivänä kun olet selvinnyt?

0

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Korjaa toki jos...

        Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
        Ikävä
        29
        3025
      2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

        Oletko päättänyt etukäteen?
        Ikävä
        119
        1235
      3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

        Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
        Suomalaiset julkkikset
        6
        1027
      4. Koetko sä mitään

        Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
        Ikävä
        58
        961
      5. Mies muistatko kun näit

        Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
        Ikävä
        66
        915
      6. olet kaiken rakkauden arvoinen

        Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
        Ikävä
        26
        887
      7. Olisi kiva

        Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
        Ikävä
        38
        861
      8. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

        Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
        Ikävä
        161
        841
      9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

        Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
        Ikävä
        65
        834
      10. Oot mun koko maailma

        Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
        Ikävä
        75
        774
      Aihe