elävät kukat hiuksissa

kestääkö

Hei! Olisin kiinnostunut hääkampauksessani elävistä kukista, lähinnä ruusuja ajattelin. Kestääkö kukat koko päivän nuukahtamatta hiuksissa? Millähän konstein ne laitetaan hiuksiin kiinni ja onkohan mahdollista saada ruususeppelettä? Kellään kokemuksia? Kiitos vastauksista!! :)

6

3268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päässä

      Olin muutama vuosi sitten kaasona häissä. Sekä morsiamella, minulla ja morsiustytöillä oli eläviä kukkia hiuksissa. Ei kylläkään ruusuja, enkä edes muista mitä kukkia olivat, pieniä ja sinisiä...
      Kukat laitettiin hiuksiin aamupäivästä, samalla kun tehtiin kampaus ja meikki. Ne kestivät kirkkoon asti (14.00)hyvin ja kauniina, onneksi myös virallisessa hääkuvassa kauniina. Mutta juhlapaikalla huomasimme, että ne nuukahtavat. Jälkiruoan aikaan revimme niitä jo toistemme hiuksista pois, koska olivat tökerön näköisiä, rupasahtaneita.
      Kuitenkin kukkakaupassa ja kampaamossa oli sanottu, että juuri nuo kukat kestävät parahiten ja ovat hyvin kauniita aamuun asti. No, se ei todellakaan pitänyt paikkaansa.
      Mieti tarkkaan, hienon kampauksen saa ilman kukkiakin. Ja kysele ainakin tarkkaan, että miten kukat kestävät. Rupsahtanut mytty päässä ei ole kaunis!

      • kestää

        Todella moni haluaa hiuksiinsa eläviä kukkia..Varsinkin pienet nuppuruusut ovat kestäneet todella hyvin..Niistä sitä nuukahtamista ei niin helpolla huomaa..
        Itse olen ommellut kukan ja varren yhtymäkohtaan langalla pienen lenkin josta pääsee pujottamaan pinnin ja ei kun kampausta kaunistamaan..Jotkut kukkakauppiaat tekevät valmiiksi taipuisan tekovarren kukkiin mutta itse kampaajana pidän kätevämpänä itse ommeltua silmukkaa..Paljon paremmin asettuvat ja pysyvät kuin tekovarsi joka mielestäni on liian paksu ja jäykkä taivuteltavaksi..
        Yön yli pidetään kukat viileässä ja kosteassa etteivät aukea kukkaan ja sitten juhlapäivänä vain hiuksiin..


    • meillä ne oli yön kosteassa muovi pussissa jääkaapissa varret teipattuna nätisti. aamulla parturini laittoi ne hiuksiini ja iltaan asti kesti tosi hyvin. ja ne pienet ruusut on kyllä aivan ihanan näköiset. tulee niin luonnon kaunis vaikutelma. suosittelen. (meillä oli lämmin elokuinen päivä)

      • onko kellään tietoa

        Mulla on tosi tosi tosi pitkä tukka. Tahtoisin pitää sen hääjuhlassa auki niinkuin hunnun sijaan, ja koristella muratilla. onnistuuko mitenkään. jos pistäs sivusta letit pään ympäri taakse kiinni ja sitten jotenki letteihin kiinni ne roikkuvat muratit?


      • onko kellään tietoa kirjoitti:

        Mulla on tosi tosi tosi pitkä tukka. Tahtoisin pitää sen hääjuhlassa auki niinkuin hunnun sijaan, ja koristella muratilla. onnistuuko mitenkään. jos pistäs sivusta letit pään ympäri taakse kiinni ja sitten jotenki letteihin kiinni ne roikkuvat muratit?

        mulla oli murattia myös ja hyvin kestää ja oli myös kimpussa roikkumassa. ylimääräiset oksat laitoin vesi lasiin juurtumaan ja nyt on hää muratti ruukussa kasvamassa, kiva muisto.


      • MiuMau
        britt kirjoitti:

        mulla oli murattia myös ja hyvin kestää ja oli myös kimpussa roikkumassa. ylimääräiset oksat laitoin vesi lasiin juurtumaan ja nyt on hää muratti ruukussa kasvamassa, kiva muisto.

        Entäs seppele muratista ja lempikukastasi?
        Pitäisi myös aukiolevia hiuksiasi poissa silmiltä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      35
      4135
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      3982
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3107
    4. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      2984
    5. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      2901
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      70
      2676
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      96
      2429
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      117
      2043
    9. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1750
    10. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      43
      1651
    Aihe