elävät kukat hiuksissa

kestääkö

Hei! Olisin kiinnostunut hääkampauksessani elävistä kukista, lähinnä ruusuja ajattelin. Kestääkö kukat koko päivän nuukahtamatta hiuksissa? Millähän konstein ne laitetaan hiuksiin kiinni ja onkohan mahdollista saada ruususeppelettä? Kellään kokemuksia? Kiitos vastauksista!! :)

6

3258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päässä

      Olin muutama vuosi sitten kaasona häissä. Sekä morsiamella, minulla ja morsiustytöillä oli eläviä kukkia hiuksissa. Ei kylläkään ruusuja, enkä edes muista mitä kukkia olivat, pieniä ja sinisiä...
      Kukat laitettiin hiuksiin aamupäivästä, samalla kun tehtiin kampaus ja meikki. Ne kestivät kirkkoon asti (14.00)hyvin ja kauniina, onneksi myös virallisessa hääkuvassa kauniina. Mutta juhlapaikalla huomasimme, että ne nuukahtavat. Jälkiruoan aikaan revimme niitä jo toistemme hiuksista pois, koska olivat tökerön näköisiä, rupasahtaneita.
      Kuitenkin kukkakaupassa ja kampaamossa oli sanottu, että juuri nuo kukat kestävät parahiten ja ovat hyvin kauniita aamuun asti. No, se ei todellakaan pitänyt paikkaansa.
      Mieti tarkkaan, hienon kampauksen saa ilman kukkiakin. Ja kysele ainakin tarkkaan, että miten kukat kestävät. Rupsahtanut mytty päässä ei ole kaunis!

      • kestää

        Todella moni haluaa hiuksiinsa eläviä kukkia..Varsinkin pienet nuppuruusut ovat kestäneet todella hyvin..Niistä sitä nuukahtamista ei niin helpolla huomaa..
        Itse olen ommellut kukan ja varren yhtymäkohtaan langalla pienen lenkin josta pääsee pujottamaan pinnin ja ei kun kampausta kaunistamaan..Jotkut kukkakauppiaat tekevät valmiiksi taipuisan tekovarren kukkiin mutta itse kampaajana pidän kätevämpänä itse ommeltua silmukkaa..Paljon paremmin asettuvat ja pysyvät kuin tekovarsi joka mielestäni on liian paksu ja jäykkä taivuteltavaksi..
        Yön yli pidetään kukat viileässä ja kosteassa etteivät aukea kukkaan ja sitten juhlapäivänä vain hiuksiin..


    • meillä ne oli yön kosteassa muovi pussissa jääkaapissa varret teipattuna nätisti. aamulla parturini laittoi ne hiuksiini ja iltaan asti kesti tosi hyvin. ja ne pienet ruusut on kyllä aivan ihanan näköiset. tulee niin luonnon kaunis vaikutelma. suosittelen. (meillä oli lämmin elokuinen päivä)

      • onko kellään tietoa

        Mulla on tosi tosi tosi pitkä tukka. Tahtoisin pitää sen hääjuhlassa auki niinkuin hunnun sijaan, ja koristella muratilla. onnistuuko mitenkään. jos pistäs sivusta letit pään ympäri taakse kiinni ja sitten jotenki letteihin kiinni ne roikkuvat muratit?


      • onko kellään tietoa kirjoitti:

        Mulla on tosi tosi tosi pitkä tukka. Tahtoisin pitää sen hääjuhlassa auki niinkuin hunnun sijaan, ja koristella muratilla. onnistuuko mitenkään. jos pistäs sivusta letit pään ympäri taakse kiinni ja sitten jotenki letteihin kiinni ne roikkuvat muratit?

        mulla oli murattia myös ja hyvin kestää ja oli myös kimpussa roikkumassa. ylimääräiset oksat laitoin vesi lasiin juurtumaan ja nyt on hää muratti ruukussa kasvamassa, kiva muisto.


      • MiuMau
        britt kirjoitti:

        mulla oli murattia myös ja hyvin kestää ja oli myös kimpussa roikkumassa. ylimääräiset oksat laitoin vesi lasiin juurtumaan ja nyt on hää muratti ruukussa kasvamassa, kiva muisto.

        Entäs seppele muratista ja lempikukastasi?
        Pitäisi myös aukiolevia hiuksiasi poissa silmiltä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      265
      5293
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      64
      4287
    3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      120
      4281
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3670
    5. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3667
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      44
      3520
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      35
      2817
    8. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      20
      2616
    9. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2586
    10. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      69
      2435
    Aihe