xmessage komento ei toimi

Lisää näitä Linux mailman ihmeellisyyksiä. Alla oleva kuva esittää näiden kahden rivin aikaan saannosta:

echo "Tervehdys toverit!\n\nKuinka teillä menee?\n" > msg; cat msg
xmessage -buttons " Ok "," Ä "," ö "," å " -default " Ok " -center -file msg; echo $?

Ja tulos näkyy tässä:
https://s5.gifyu.com/images/xmessage_298.png
9323
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Eikä asia muutu yhtään paremmaksi gxmessage komennon kanssa, tätä ei kuitenkaan oletuksena ole Linux Mintissä, mutta voidaan asentaa:

sudo apt install gxmessage

Äänestä

Muuten pistäkää echo komentoon -e optio mukaan. Kopioin ympäristöstä jossa se tulee mukaan automaattisesti, ja siksi jäi tuosta pois.

Äänestä

Meillä on seinät , katto ja lattia sopivasti päällystetty joten echoa ei ole liikaa eikä liian vähän.

Äänestä
  • Siinä tapauksessa ensimmäisen rivin lopusta (; cat msg) joutaa pois, se vain kaiuttaa tiedoston sisällän, eikä se ole välttämätöntä, silloin kun katto ja lattia sopivasti päällystetty.

    Samoin kaikua vähentävä vaikutus on sillä kun toisen rivin lopusta poistaa (; echo $?), tämähän vain kaiuttaa painetun näppäimen järjestysnumeron 100, eli jos kaikuna tuli 101 poistuit dialogista ensimmäistä näppäintä painaen.

    T. avauksen tehnyt

    Äänestä

xmessagessa on ollut tuo ongelma iät ja ajat. kannattaa sen sijaan käyttää zenityä. joka nyt muutenkin on monipuolisemi ja sillä saa jopa yksinkertaisia käyttöliittymiä väsättyä.

eli ensin kirjoitetaan tiedostoon:
echo "tervehdys toverit\n miten menee?">viesti

sitten tuo näytetään zenityllä:
zenity --width=200 --height=200 --info --text "$(cat viesti)"

mulla meni tosin vähän ohi, miksi se pitää välillä tiedostoon kirjoittaa..

Äänestä
  • sori sama ongelmahan siinä on!
    mutta sen voi kiertää!
    echo "Minä olen\nviesti, jossa\non skandeja\nöäåÖÄÅ">viesti

    export LC_ALL=fi_FI.UTF-8;zenity --width=200 --height=200 --info --text "$(cat viesti)"

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    sori sama ongelmahan siinä on!
    mutta sen voi kiertää!
    echo "Minä olen\nviesti, jossa\non skandeja\nöäåÖÄÅ">viesti

    export LC_ALL=fi_FI.UTF-8;zenity --width=200 --height=200 --info --text "$(cat viesti)"

    jahas, ei se näemmä tota LC_ALL:ia tartte jos on suomen- tai ruotsinkielinen asennus kun virtuaalikoneella kokeilin. itsellä pääkäyttiksessä norja ja se ei ilman tota kielen exporttausta toiminut zenitylläkään..

    Äänestä

Normaalit ihmiset lukee sähköpostia ja saamiaan kännykän tekstiviestejä, eikä väsää joutavanpäiväisiä komentorivikaiutuksia itselleen.

Äänestä
  • kiitos tiedosta!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Lisää näitä Linux mailman ihmeellisyyksiä. Alla oleva kuva esittää näiden kahden rivin aikaan saannosta:

echo "Tervehdys toverit!\n\nKuinka teillä menee?\n" > msg; cat msg
xmessage -buttons " Ok "," Ä "," ö "," å " -default " Ok " -center -file msg; echo $?

Ja tulos näkyy tässä:
https://s5.gifyu.com/images/xmessage_298.png

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu