Voi miten suloonen kamera...

Anonyymi

...tuo Panasonic Lumix DMC-GM1!

Käytettynä juuri ostin kun halavalla sain. Niin pieni ja nätti. Mutta silti aivan isokätisenkin käytettävissä.

10

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onnea ja Hyvää Uutta Vuotta 2020 uudelle kamerallesikin.

      Jostain se on aloitettava enkä usko tuon valintasi olevan aloitukseen sopimaton. Ei muuta kun kuvaamaan!

      • Anonyymi

        Ei uusi ole, mutta uudenkarhea vaikka on käytetty, mukana tuli vielä tavaraa mitä uuden mukana ei olisi saanut, gorillapod ja 2 SD-korttia, niin että on parempi kuin uusi.


    • Anonyymi

      https://www.dpreview.com/reviews/panasonic-lumix-dmc-gm1/14

      Vilkaisin testiä, ja väittivät tulleen raitoja kuviin keinovalossa. Niin kuin elektronisen sulkimen käyttö olisi jokin ongelma - lamppujen taajuus erilainen. Mutta onkohan näin, että raidoitusongelma poistuu, jos ymmärretään käyttää tarpeeksi hidasta suljinaikaa, esim. 1/60 mieluummin kuin 1/250?

      Kehuivat 20/1,7 objektiivia. Panasonicin 14/2,5 ohuen mallinen pannukakku, jossa tarkennuksen käsisäätö...

      • Anonyymi

        GM1:n mukana yleensä tulee 12-32 mm zoomi jonka senkin pitäisi olla aivan asiallinen.


    • Anonyymi

      GM1:n heikkoudet ovat etsimen ja mikkiliitännän puute. Niiden kanssa tuo olisi ollut aikakautenaan ja miksi ei nytkin näppärä videorunko.

      • Anonyymi

        Joo, ei siinä ole salamakenkääkään.

        Sitäpaitsi maksimaalinen video PAL-alueella kamerassa on 1080i50 (NTSC i60), eli lomitettu, eli ei ole tarkoitettukaan professionaalisysteemiksi.


    • Anonyymi

      GM1:n kanssa voi olla jalustaongelmia muiden obj. kuin mukana tulevan 12-32mm pikkuzoomin kanssa. Useimpiem m4/3 obj. ja m4/3 adapterien alaosa GM1:n runkoon kiinnitettynä yltää alemmas kuin GM1:n pohja, ja objektiivi/adapteri saattaa ottaa kiinni jalustaan kameraa jalustaan ruuvattaessa.

      Saattaa tällöin joko joutua silpomaan jalustaa/pikakiinnityslevyä objektiivin suunnassa tai keksimään omia viritelmiä. Muuten on vaarana sekä kameran että obj. särkyminen ajattelemattoman jalustaan kiinnittämisen seurauksena.

      Jalustan em. silpominen taas saattaa tehdä siitä kelvottoman muille kameroille, ja huolimattomasti tehtynä vaarallisenkin.

    • Anonyymi

      Huononäköisellekin tämä GM1 saattaa olla vallan sopimaton kun menuissa on tekstit paikoin sellaista piperrystä että suurennuslasi saisi olla.

      • Anonyymi

        Kaikkine heikkouksineen se on kuitenkin näppärä pikkulaite, kun haetaan pienintä mahdollista kameraa. Eniten varmaan haittaa etsimen puute.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikkine heikkouksineen se on kuitenkin näppärä pikkulaite, kun haetaan pienintä mahdollista kameraa. Eniten varmaan haittaa etsimen puute.

        No eihän se noin pieneen olisi mitenkään mahtunut. Aivan ymmärrettävää.

        Jotenkin tuntuu että Panasonicin insinöörit GM1:stä värkätessään on suorastaan pyrkineet maailmanennätykseen. Siinä määrin uskomattoman oloinen GM1 on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      82
      1310
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      44
      938
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      362
      767
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      132
      720
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe