Kävin aika vasta elämäni ensimmäistä kertaa otattaan ja ihan omatoimisesti(yksityislääkärin lähetteellä) Testosteroni-kokeet. Olen iältään hieman yli 60v. tällä hetkellä. Kokeista paljastui seuraavaa(ei ole lääkäri arvioinut vielä tuloksia..)
S-SHBG = 56 nmol/l, viite-arvo 22-113
S -Testo = 18.5 nmol/l, viite-arvo 8.0 - 29.0
S -TestoVL = 231pmol/l, viite-arvo 155 - 800
Noin äkkipäätä näyttäs ihan normaalilta tulokset, tosin tuo S-TestoVL arvo jo suht lähellä alarajaa.. Mikähän tuolla arvolla käytännössä on merkitys yleiseen vointiin ja kehon toimintakykyyn?
Testosteroni-arvot
3
606
Vastaukset
- Anonyymi
Todennäköisesti olet saanut lääkäriltä rauhoittavan lausunnon joka varmaankin perustuu faktoihin.
Jostakin syytä hankkiuduit kokeisiin. Oletko itse havainnut, tai epäiletkö jotain testovajauksesta johtuvaa häiriötä?
Oliko lekurin kanssa keskustelua elämäntilanteesta, stressistä, elämäntavoista tms.?
Miksi olen kiinnostunut? Itseltäni loppui energia 65v ikäisenä. Raska harrastus jossa viikoittain 2 todella raskasta päivää. Palautukset pitkät salilla ja kotona.
S-Testoni oli 12. Tk-lekurin mukaan ikäiseni viitealueella.
Harrastukseni jatkaminen oli välttämättömyys lääkkeettömälle elämälle joten menin urheilulekurin tykö verenpaine- ja kolestroliseurannan sekä karkean, periaatteellisen treenipäiväkirjani kanssa.
Sain Testogeel reseptin jota olen käyttänyt ohjeidem mukaan nyt 11 vuotta. Välissä oli 9kk:n tauko. Tauon jälkeen oma tuotantoni oli S-Testp 22. mutta jatkoin geelaamista.
Tarkistin tason vuosittain mutta pelkän S-Teston. Vapaahan on ratkaisevampi.
Mielestäni voit uskoa lekurin rauhoitteluun mutta liitän oheen vanhan ukon geelauksen tukemat arvot vuosi sitten.
S-Testo, lukema 32,3
S-Testo-V, lukema 111,5
Kävin kokeessa koska epäilin kortisolitasoni nousseen mutta suhteellisen laiskuuden syynä lienee ollut 4:n viikon "rentoutumisjakso" ja suolan vajaus.
Pöpöjen maalaajille sanon, etten, ainakaan vielä, 76 ikäisenä ole havainnut vähäisimpiäkään sivuvaukutuksia.
Suurimman osan vuotta elän erittäin terveellistä, kuntoilevaa elämää.- Anonyymi
S-SHBG unohtui. Lukema oli 42.
- Anonyymi
Näköjään dementia iskee. Nuo lukemat olivat vuotta aikaisempia, 13.07.2018 mitattuja 4:n viikon laiskottelu- / juopottelukuurin jälkeisiä!
Viimeiset, 22. 03. 2019 mitatut
S-Testo lukema 37,1
S-Testo- VL lukema 527
S-SHBG lukema 42
Laiskottelu ja päivittäinen ryyppääminen tuhoaa näköjään eniten vapaata!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1302671Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/702077Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1341780Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee201659- 1181607
- 1391306
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su881074Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1441025"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!48982Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa29917