Kävin aika vasta elämäni ensimmäistä kertaa otattaan ja ihan omatoimisesti(yksityislääkärin lähetteellä) Testosteroni-kokeet. Olen iältään hieman yli 60v. tällä hetkellä. Kokeista paljastui seuraavaa(ei ole lääkäri arvioinut vielä tuloksia..)
S-SHBG = 56 nmol/l, viite-arvo 22-113
S -Testo = 18.5 nmol/l, viite-arvo 8.0 - 29.0
S -TestoVL = 231pmol/l, viite-arvo 155 - 800
Noin äkkipäätä näyttäs ihan normaalilta tulokset, tosin tuo S-TestoVL arvo jo suht lähellä alarajaa.. Mikähän tuolla arvolla käytännössä on merkitys yleiseen vointiin ja kehon toimintakykyyn?
Testosteroni-arvot
3
530
Vastaukset
- Anonyymi
Todennäköisesti olet saanut lääkäriltä rauhoittavan lausunnon joka varmaankin perustuu faktoihin.
Jostakin syytä hankkiuduit kokeisiin. Oletko itse havainnut, tai epäiletkö jotain testovajauksesta johtuvaa häiriötä?
Oliko lekurin kanssa keskustelua elämäntilanteesta, stressistä, elämäntavoista tms.?
Miksi olen kiinnostunut? Itseltäni loppui energia 65v ikäisenä. Raska harrastus jossa viikoittain 2 todella raskasta päivää. Palautukset pitkät salilla ja kotona.
S-Testoni oli 12. Tk-lekurin mukaan ikäiseni viitealueella.
Harrastukseni jatkaminen oli välttämättömyys lääkkeettömälle elämälle joten menin urheilulekurin tykö verenpaine- ja kolestroliseurannan sekä karkean, periaatteellisen treenipäiväkirjani kanssa.
Sain Testogeel reseptin jota olen käyttänyt ohjeidem mukaan nyt 11 vuotta. Välissä oli 9kk:n tauko. Tauon jälkeen oma tuotantoni oli S-Testp 22. mutta jatkoin geelaamista.
Tarkistin tason vuosittain mutta pelkän S-Teston. Vapaahan on ratkaisevampi.
Mielestäni voit uskoa lekurin rauhoitteluun mutta liitän oheen vanhan ukon geelauksen tukemat arvot vuosi sitten.
S-Testo, lukema 32,3
S-Testo-V, lukema 111,5
Kävin kokeessa koska epäilin kortisolitasoni nousseen mutta suhteellisen laiskuuden syynä lienee ollut 4:n viikon "rentoutumisjakso" ja suolan vajaus.
Pöpöjen maalaajille sanon, etten, ainakaan vielä, 76 ikäisenä ole havainnut vähäisimpiäkään sivuvaukutuksia.
Suurimman osan vuotta elän erittäin terveellistä, kuntoilevaa elämää.- Anonyymi
S-SHBG unohtui. Lukema oli 42.
- Anonyymi
Näköjään dementia iskee. Nuo lukemat olivat vuotta aikaisempia, 13.07.2018 mitattuja 4:n viikon laiskottelu- / juopottelukuurin jälkeisiä!
Viimeiset, 22. 03. 2019 mitatut
S-Testo lukema 37,1
S-Testo- VL lukema 527
S-SHBG lukema 42
Laiskottelu ja päivittäinen ryyppääminen tuhoaa näköjään eniten vapaata!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1128029Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4027214Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804504Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294239Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2032659Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332405- 1032402
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps202069Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-02060Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11947