Kävin aika vasta elämäni ensimmäistä kertaa otattaan ja ihan omatoimisesti(yksityislääkärin lähetteellä) Testosteroni-kokeet. Olen iältään hieman yli 60v. tällä hetkellä. Kokeista paljastui seuraavaa(ei ole lääkäri arvioinut vielä tuloksia..)
S-SHBG = 56 nmol/l, viite-arvo 22-113
S -Testo = 18.5 nmol/l, viite-arvo 8.0 - 29.0
S -TestoVL = 231pmol/l, viite-arvo 155 - 800
Noin äkkipäätä näyttäs ihan normaalilta tulokset, tosin tuo S-TestoVL arvo jo suht lähellä alarajaa.. Mikähän tuolla arvolla käytännössä on merkitys yleiseen vointiin ja kehon toimintakykyyn?
Testosteroni-arvot
3
578
Vastaukset
- Anonyymi
Todennäköisesti olet saanut lääkäriltä rauhoittavan lausunnon joka varmaankin perustuu faktoihin.
Jostakin syytä hankkiuduit kokeisiin. Oletko itse havainnut, tai epäiletkö jotain testovajauksesta johtuvaa häiriötä?
Oliko lekurin kanssa keskustelua elämäntilanteesta, stressistä, elämäntavoista tms.?
Miksi olen kiinnostunut? Itseltäni loppui energia 65v ikäisenä. Raska harrastus jossa viikoittain 2 todella raskasta päivää. Palautukset pitkät salilla ja kotona.
S-Testoni oli 12. Tk-lekurin mukaan ikäiseni viitealueella.
Harrastukseni jatkaminen oli välttämättömyys lääkkeettömälle elämälle joten menin urheilulekurin tykö verenpaine- ja kolestroliseurannan sekä karkean, periaatteellisen treenipäiväkirjani kanssa.
Sain Testogeel reseptin jota olen käyttänyt ohjeidem mukaan nyt 11 vuotta. Välissä oli 9kk:n tauko. Tauon jälkeen oma tuotantoni oli S-Testp 22. mutta jatkoin geelaamista.
Tarkistin tason vuosittain mutta pelkän S-Teston. Vapaahan on ratkaisevampi.
Mielestäni voit uskoa lekurin rauhoitteluun mutta liitän oheen vanhan ukon geelauksen tukemat arvot vuosi sitten.
S-Testo, lukema 32,3
S-Testo-V, lukema 111,5
Kävin kokeessa koska epäilin kortisolitasoni nousseen mutta suhteellisen laiskuuden syynä lienee ollut 4:n viikon "rentoutumisjakso" ja suolan vajaus.
Pöpöjen maalaajille sanon, etten, ainakaan vielä, 76 ikäisenä ole havainnut vähäisimpiäkään sivuvaukutuksia.
Suurimman osan vuotta elän erittäin terveellistä, kuntoilevaa elämää.- Anonyymi
S-SHBG unohtui. Lukema oli 42.
- Anonyymi
Näköjään dementia iskee. Nuo lukemat olivat vuotta aikaisempia, 13.07.2018 mitattuja 4:n viikon laiskottelu- / juopottelukuurin jälkeisiä!
Viimeiset, 22. 03. 2019 mitatut
S-Testo lukema 37,1
S-Testo- VL lukema 527
S-SHBG lukema 42
Laiskottelu ja päivittäinen ryyppääminen tuhoaa näköjään eniten vapaata!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1807626Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava2544120Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi723386Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut903041Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi182261Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs42095100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es131904Kunnanjohtaja haista sinä
Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei351551Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?
Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik491465Loimaan k-citymarketilla puukotus
Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun481417