Beagle

Meillä on kolmen kuukauden ikäinen beagle, joka on ruennut vinkumaan ja haukahtelemaan aina kun poistun huoneesta(sillä on sellainen häkki olohuoneessa, jossa se voi olla)..en voi mennä ees vessaan, ku se jo alkaa vinkua..alussa se oli ihan hiljaa, mut ei enää..onko kellään ideoita miten sen saa hiljaseks?
10997
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Yksi keino voisi olla yrittää hämätä sitä niin, että jätät radion päälle kun poistut huoneesta.

Äänestä
  • ei oo auttanu.. :(

    Äänestä

Pienelle pennulle tulee helposti ikävä, ja vinkuminen on sen itkua. Miksi pentu on häkissä kotona? Se haluaa olla lauman kanssa (=perhe). Pentu kyllä oppii olemaan yksin, kun lähdette pois kotoa. Siitä on vain erikoista, ettei se saa osallistua yhteiseloon, silloin kuin olette kotona. Häkin ovi auki, pentu saa mennä sinne halutessaan lepäämään.

Pentu huomaa pian, ettei mitään pahaa tapahdu, jossei se pääse vessaan mukaan. Oppii kärsivälliseksi siten.
Onnea rotuvalinnasta, ovat seurallisia ja reippaita tyyppejä.

Äänestä

Meidän piikula oli pienenä ihan samanlainen, ja lisänä oli vielä jatkuva huuto, kun oltiin kotoa poissa. Muistathan, että et mene sen luo, jos se vinkuu/itkee/haukkuu ikäväänsä? Ettei se opi, että ääntelemällä sinä tulet takaisin. Annat sen vaan vinkua, kyllä se lopulta ymmärtää, ettei se kannata. Voithan myös keksiä sille tarpeeksi kivaa tekemistä, ettei se edes huomaa, että poistut.
Meillä tuon kakaran kanssa itkuun ei auttanut radio, eikä seinään asennettava dap, vaan lopulta meille tuli kaverikoira, jonka kanssa haukkuminen ja itkeminen loppui. En suosittele kyllä näin suoriltakäsin kaverikoiraakaan, meillekin kaverikoira tuli meistä riippumattomista syistä.
Beagle on aivan ihana koira, onnea minunkin puolestani.

Äänestä
  • Mikä on tuo "seinään asennettava dap", kysyn kun en tiedä?

    Äänestä

  • En tiedä kirjoitti:

    Mikä on tuo "seinään asennettava dap", kysyn kun en tiedä?

    on sellainen feromoneja(?) ilmaan haihduttava tennispallon kokoinen vekotin, joka laitetaan pistorasiaan. tarkoituksena on saada koiralle tuoksun myötä tuttu ja turvallinen olo, ja näin ollen uusien tilanteiden pelottavuus vähenee. kokeile vaikka googlella hakea, niin löydät varmasti dapista lisää tietoa ;)

    Äänestä

Miksi sisätiloissa häkki? En kauheasti ihmettele tuota vinkumista jos se joutuu olla häkissä sisällä... Tietysti se siihen tottuu mutta silti.

Äänestä
  • Koira pitää totuttaa vähitellen yksinoloon, ei se sitä itsekseen opi. Etkai ole mennyt koiran luo, kun se vinkuu? Sitä se juuri haluaa vinkumisellaan, ja jos se ei sitä saa niin kyllä koira tajuaa että vikuminen ei hyödytä. Ja miksi se koira on sisällä häkissä? Meilläkin on koiralla häkki, mutta se toimii koiran nukkumispaikkana ja ovi on aina auki. Koira on laumaeläin ja varsinkin pennulle on tärkeää että se pääsee mukaan perheen touhuihin. Joten..

    opeta pennulle pikku hiljaa yksinoloa. Leiki vaikka pennun kanssa jossain huoneessa. Kun pentu väsyy ja käy lepäämään, poistu vähin äänin huoneesta. Ole oven takana ihan sekuntti tai pari ja tule takaisin ja anna nami tms. jos koira on ollut hiljaa. Jos koira vinkuu heti kun poistut, odota niin kauan että koira on edes hetken hiljaa. (taas se pari sekunttia riittää)Palaa pennun luokse ja palkitse. Eli palkitse vain oikeasta käytöksestä ja jätä väärä käytös huomiotta.

    Äänestä

Et kai lukitse koiraasi häkkiin kun jätät yksin?? Ei ole ihmekään jos huutaa.
Dap on ihan turha kapistus. Kaverini osti sellaisen kun koiranpentu itki yksin ikävissään. Ei mitään apua, kalliskin on. Ei muuta kuin opettamaan yksin oloa. Lue eroahdistuksesta, saat siitä hyviä vinkkejä.

Äänestä

osta sellanen kuonopanta mikä pitää koiran kuonon ihan kiinni, saatavissa eläinkaupasta.
Tutulla on käytössä ja koira ei uskalla haukkua enää yksin olessaan koska tietää saavansa sen kuononsa ympärille.
koira ei tee tuhojaan, hauku, ulise tai muuta kun suu on kiinni ja pysyy.
jos tietty ei pysty laittaa sitä niin tämä viesti on turha( jos siis alkaa säälimään koiraansa)
pitäs itsekkin kokeilla omalle beaglelle mut en ole saanu aikasex hommata sitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


piiketti kirjoitti:

Meillä on kolmen kuukauden ikäinen beagle, joka on ruennut vinkumaan ja haukahtelemaan aina kun poistun huoneesta(sillä on sellainen häkki olohuoneessa, jossa se voi olla)..en voi mennä ees vessaan, ku se jo alkaa vinkua..alussa se oli ihan hiljaa, mut ei enää..onko kellään ideoita miten sen saa hiljaseks?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu