Suomi kiinnostaa ruotsinsuomalaisia

Anonyymi

Ruotsista Suomeen muuttajien määrä on kuulemma lisääntynyt. Minulla ei ole muuttajien määristä aivan tarkkoja tietoja, mutta muutamia lukuja minulla on.

Ensinnäkin Ruotsin tilastoviranomaisen SCB:n mukaan Suomi oli vuonna 2018 neljänneksi suosituin muuttomaa Ruotsista pois muuttajien keskuudessa. Kyseisenä vuonna Ruotsista muutti Suomeen 2896 henkilöä (naisia 1486, miehiä 1410). Suosituin muuttomaa oli Tanska (3856 muuttajaa), toisena Norja (3581) ja kolmantena Iso-Britannia (3239).

Suomen Maahanmuuttoviraston tilastoista puolestaan selviää, että Suomen kansalaisuuden pois luovuttaneet Ruotsin kansalaiset ovat innostuneet anomaan takaisin Suomen kansalaisuutta. Alla on lukuja muutamilta viime vuosilta.

Vuonna 2015 Suomen kansalaisuus myönnettiin 206 entiselle Suomen kansalaiselle. Vuoden 2016 luku oli 209, vuoden 2017 luku 215 ja vuonna 2018 peräti 261. Näiden lisäksi Suomen kansalaisuus myönnettiin monille ruotsalaisille, joilla ei ole ollut aiemmin Suomen kansalaisuutta. Heidän joukossaan oli ruotsinsuomalaisten lapsia, lapsenlapsia ja puolisoita. Kannattaa huomioida, ettei Suomen kansalaisuutta ole aina myönnetty kaikille ex-kansalaisillekaan. Esimerkiksi rikostausta voi olla esteenä kansalaisuuden saamiselle takaisin. Kansalaisuutta takaisin anovia oli siis hieman enemmän kuin myönteisen päätöksen saaneita.

Mielenkiintoisinta edellä kuvatuissa luvuissa on kasvusuuntaus. Ilmeisesti jokin asia on saanut Suomen kansalaisuutensa aiemmin pois luovuttaneita anomaan kansalaisuutta takaisin. Myös vuonna 2019 entiset Suomen kansalaiset ovat anoneet vilkkaasti kansalaisuutta takaisin. Tammikuun ja marraskuun välisenä aikana kansalaisuus myönnettiin 237 entiselle Suomen kansalaiselle, joilla on myös Ruotsin kansalaisuus. Kun vielä saadaan joulukuun tiedot, luku voi nousta vuoden 2018 tasolle. Joka tapauksessa voidaan sanoa, että entisten Suomen kansalaisten into anoa takaisin kansalaisuutta on syystä tai toisesta lisääntynyt eikä kyse ollut vain yksittäisen vuoden tilastopoikkeamasta.

Myös Suomesta muutetaan edelleen Ruotsiin. Osa ruotsinsuomalaisista on kuitenkin löytänyt uuden kodin ja elämän Suomesta. Tervetuloa heille!

Olisi mukavaa kuulla enemmän ajatuksia edellä kuvaamastani ilmiöstä. Onko kiinnostus Suomea kohtaan lisääntynyt ruotsinsuomalaisten keskuudessa vai mistä nämä muutokset mahtavat johtua?

2

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Konkrettisesti muutto on lisääntynyt Suomeen. Ja minusta se on ihan hyvä. Kaikki, vaikka anoisivat Suomen kansalaisuutta takaisin, ovat minulle tervetulleita ulkosuomalaisia.

      Meillä on maa jota olemme asuttaneet yhdessä, meillä on yhteinen kieli ja kulttuuri. Jos joku on suivaantunut aikoinaan Suomeen ja sen silloiseen politiikkaan niin mitä sittten. Silloinen politiikka on muokannut maastamme nykyään paremman paikan asua ja elää. Ja nämä henkilöt tulevat takaisin, ymmärtäen aikoinaan tehdyn virheen.

      Mutta joo, kaikki ovat minusta tervetulleita. Kuulemme uusia juttua, näemme uusia työtapoja, saamme uusia ajatuksia sekä kontakteja ympäri maailman. Ja se on minusta sitä rikkautta jota tähän maahan tarvitaan.

      Älkää kuitenkaan muuttako Porin tai Helsingin seudulle jollette ole sieltä kotoisin. Muuten kulttuurishokki saattaa olla liian iso.

      • Anonyymi

        "Älkää kuitenkaan muuttako Porin tai Helsingin seudulle jollette ole sieltä kotoisin. Muuten kulttuurishokki saattaa olla liian iso."

        Buaahhahhahhaaa!!!!


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      97
      1918
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1350
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1047
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      119
      1020
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      873
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      801
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      792
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      741
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      703
    Aihe