minua pyydettiin tekemään kotisivut kahvilalle. Millä ne kannattaisi tehdä, onko esim. FrontPage hyvä? Ja mitäköhän siitä tekemisestä viitsisi pyytää? Muistiolla en niitä ala väsäämään,vaikka sen parhaiten kyllä osaan.
Et toivottavasti joltain irtois vähän apua ja mielipiteitä eri ohjelmista.
Et toivottavasti joltain irtois vähän apua ja mielipiteitä eri ohjelmista.
Vastaukset 4
Vanhimmat
*Millä ne kannattaisi tehdä*
Eipä sillä loppujenlopus ole suurtakaan merkitystä millä ohjelmalla teet, tärkein asia on, että osaat sitä käyttää, sekä tykkäät ohjelmasta. Itse tykkään tehdä Dreamweaverilla, joka tosin on aluksi vaikea ja monimutkanen, sekä eritoten kallis, toki voit testata sitä 30 päivän demoa ja tehdä sil sivut.
Todella paljon tulee käytettyä Crimson Editor php mysli kyselyiden koodaamiseen, sekä Style Masteria tyylien tekemiseen.
Itse en suosi muistiota enkä suosittele sitä kenellekkään, vaan Crimson Editoria, joka taitaa monta asiaa mitä muistio ei, mutta silti nopea ja riittävän yksinkertainen. Kannattaa tutustua. http://www.crimsoneditor.com/
DW:n etu Frontpageen nähden on, että tekee hitusen parempaa koodia.
Mitä pyydät se on sinun ihan itse päätettävä, jos ekoista sivuista muille kyse, niin tee sivut ja kysy paljonko maksatte näistä, sen jälkeen 1.5 - 3 kertaa enemmän pyydät/kinuat ;)
kiitos vinkeistä ja tota hinnoittelu juttua pitää kyllä kokeilla ;)
muistiolla! (vaikka aina välillä selaisia välähdyksiä näkee!)
Jos sivut ovat hyvin yksinkertaisia ja selkeitä (etkä ymmärrä tai osaat HTML) joku WYSIWYG graaffinen editori (DreamWeaver, FrontPage) on nopein vaihto-ehto.
Jos osaat jonkin verran HTML (ja englantia) Stone's WebWriter on hyvä (ja ilmainen).
Jos tuo englanti on kynnys, niin esim. NVU ja EasyHTML ovat vaihtoehtoja.
Jos osaa HTML ( javaScript/DOM, CSS, PHP) niin ei ole kovin paljon järkeä käyttää WYSIWYG-editoria (itse asiassa ne hidastavat työskentelyäsi). Riittää kun sinulla on editori millä nopeasti voi luoda HTML-koodia ja napinpainalluksella nähdä miltä lopputulos näyttää (ainakin yhdessä) todellisessa selaimessa.
Tämä muistio-juttu kun aina välillä seikkailee täällä on niitä ikuisia lapsellisuuksia. Miksi kirjoittaa kaikki merkki merkiltään kun editorilla saat puolet koodista muutamalla napinpainalluksella eikä sinun tarvitse muistaa tarkkaa syntaksia? (toisalta, poistavat ne venäjällä viisauden hampaat perseenkin kautta...)
en meinannutkaan tehdä niitä sivuja muistiolla, sen mainitsin vaan siksi ettei tulisi niitä ehdotuksia että tee muistiolla tms..
kyse oli editoreista ja hinnasta ja vastauksia olenkin teiltä saanut, kiitos siitä!