Puhelinmyynti

Anonyymi

miten voin irtisanoa itseni puhelinmyynnistä. Olen ollut siellä vasta kuukauden enkä halua pitempään.

3

270

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos ei ole määräaikainen sopimus, niin sen kun irtisanot itsesi.
      Ehkä siinä on jokin irtisanomisaika, joka vielä pitää olla töissä, muttei sen kauemmin.

    • Anonyymi

      Jos olet koeajalla, niin ilmoita työnantajalle , että purat työsopimuksesi päättymään heti ja syy on koeaikapurku. Sitten pyydät työtodistuksen, palkkatodistuksen, , keräät tavarasi ja sanot hyvästi ja lähdet lopullisesti.

      Jos olet määräaikainen, ilman koeaikaa, niin käy puhumassa esimiehen kanssa, että haluaisit lopettaa ennen sovittua määräaikaa eli muuttaa määräaikaisen työsopimuksen päättymispäivää. Jos se sopii esimiehelle, niin sovitte viimeisestä työpäivästä. Jos se ei sovi, niin purat työsopimuksesi ja lähdet. Varaudu siihen, että voit joutua korvaamaan työnantajalle aiheutuneet kustannukset siitä, että tilallesi pitää hankkia uusi työntekijä.

      Jos työsopimuksesi on toistaiseksi voimassa oleva ilman koeaikaa, niin kirjoita paperille esim.
      - työnantajan nimi
      - Irtisanon työsuhteeni päättymään 14 päivän irtisanomisajan jälkeen
      - Päivämäärä
      - allekirjoitus
      Irtisanomisaika alkaa kulua sitä päivää seuraavana päivänä, kun olet ojentanut paperin työnantajalle.

      Noudata irtisanomisaikaa, koska " Työntekijän, joka ei noudata irtisanomisaikaa, on korvattava työnantajalle noudattamatta jätetyn irtisanomisajan palkka." (telemarkkinoinnin tes)

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      180
      2105
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      164
      1846
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1806
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1523
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      171
      1341
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      57
      1317
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      73
      1146
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      991
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      27
      969
    10. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      939
    Aihe