...Suomessa ei ole enää ainuttakaan takkavalmistajaa, jolta saisi oikeasti lämmittäviä takkoja. Ainoaksi vaihtoehdoksi jää talvipakkasilla sama mitä Pohjois-Amerikassa käytetään eli kamiinan polttaminen. Sen teho riittää mökin lämmittämiseen.
Harmi ettei noille voimakkaasti lämpeneville takoille, joita kestää polttaa kaksi kertaa päivässä, ole käyttöä. Hirsimökille talvella ne ovat ainoa järkevä ratkaisu.
Kun Tulikivi luopuu vanhoista malleistaan...
3
121
Vastaukset
- Anonyymi
Lisään vielä, että Tulikiven uusista malleista ei ole lämmittäjiksi. Nekin on tarkoitettu vain tunnelmatuliin ja parhaimmillaan tukilämmitykseen.
- Anonyymi
Uunimuurari palkattava tai käytävä kirjastosta lainaamassa alan kirja, muurattava itse.
- Anonyymi
Olen joskus ajatellut, että takkalämmittäjät ovat tavallista yksinkertaisempaa porukkaa, koska heitä eivät koske luonnonlait. He kuvittelevat, että mitättömällä puumäärällä takka tuottaa itsestään energiaa. Käytännössä talo lämpiää sähköllä.
Vasta sitten, kun ollaan ainoastaan tulen varassa, takan lämmityskyvyn tarve ja takan ominaisuudet nousevat esiin. Takan on annettava energiansa ulos riittävän nopeasti, jotta siinä ehtii polttamaan tarpeeksi puuta tarpeeseen nähden.
Itsekin haksahdin muurarin kannustamana kuorelliseen tulisijaan. Eihän sillä tee mökillä mitään. Käytännössä lämmityksestä vastaakin Jotulin suuri kamina, jossa palaa "ikuinen tuli". Siitä irtoaa sellainen seitsemän kilowattia, jolla on jo jotain merkitystäkin lämmitykseen.
Päästöjen näkökulmasta jatkuvan tulen polttaminen ei ole hyväksi, mutta minkäs teet, kun tämä suomalainen puulämmityskulttuuri jossain välissä nyrjähti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201737
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991558Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy441066Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29919Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?40910Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50836Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44792Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37780Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56768Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37750