PKY jäsenyys on kuluttajansuojan piirissä nimellä ns. klubijäsenyys. Klubijäsenyyksistä lisää Kilpailu- ja kuluttajavirasto nettisivuilta. Pähkinänkuoressa PKY jäsenyyden ostajalla on oikeus peruutta kauppa 14 vrk kaupanantekopäivästä. Sopimuksessa täytyy olla peruutuslomake johon kaupantekotilaisuudessa on saatu ostajan allekirjoitus tiedoksiannosta. Jos tällaista tiedoksiantoa ei ole annettu, ostajalla oikeus peruuttaa PKY jäsenyys 1 vuotta ja 14 vuorokautta kaupantekotilaisuudesta.
PKY kaupan purkaminen
10
216
Vastaukset
- Anonyymi
Kuten aiemmista PKY Travel keskustekuisra välittyy, PKY kommentoi jäsenyyden hyödyistä. Miten on, eikös tämä koske myös teitä tämä kuluttajansuoja, kaupan peruutus?
- Anonyymi
Kuluttajansuoja esim tässä PKY myynnissä on paikallaan. Kun myyjät hiittaavat esim Rukaa ja hienoja asuntoja edullisesti voi uhohtua attä alennus on esim 15%. Käytännössä mikä tahansa urheiluseura tai yhdistys saa saman alennuksen jos tajuaa pyytää. PKY hiittauksen alle jääneelle on hyvä tämä cooldown periodi. Oliko se sittenkään järkevää kirjoittaa nimi paperiin?
- Anonyymi
On sinulla tosi suuri pelko pky travelia kohtaan. Mutta on hyvä että voit avautua asiasta. Muista syödä hyvin.
- Anonyymi
Elämme avoimessa yhteiskunnassa joka tarkoittaa että tietoa joka asiasta on saatavilla. PKY-Travel ei toimi tämän periaatteen mukaisesti, tietoa systeemistä, maksuista ja kuluista ei ole saatavilla heidän nettisivuillaan, soitettaessa he ei kerro mitään systeemistä ja kuluista. Kaikki vain esittelyssä. Mitä tämä tarkoittaa? Miksi halutaan salata tämä 10 000 euron liittymismaksu ja jäsenmaksu vuodessa 370 euroa? Koska PKY ei anna näitä tietoja on hyvä että esim suomi24 keskustelupalstat kertovat sitten faktat. Jokainen taho joka on kiinnostunut PKY asioista googlettamalla päätyvät esim tälle keskustelusivulle ja saavat informaation PKY systeemistä ja kuluista. Jos PKY toimisi avoimesti niin kaikki nämä kulut yms olisi heidän nettisivuillaan reilusti näkyvissä. Miksi ette ole reiluja?
- Anonyymi
Miksi et voi mennä esittelyyn siellähän käydään varmaankin asiat miten systeemi toimii ja myös hinnat. Kasvoitusten esitetty asia on paljon enemmän kertova kuin jokin esite. Että meneppäs esittelyyn niin olet paljon viisaampi.
- Anonyymi
Miksi purkaisin hyvän kaupan? Palvelu pelaa eikä paljoa maksa edes .
- Anonyymi
Tuo on järki puhetta. Jos ei tartte jäsenyyttä niin ei sitten. Ei tartte purkaa kauppaa.
- Anonyymi
Kyllä täytyy kuluttajansuoja olla aina olemassa.
- Anonyymi
Jos ei ole annettu kuluttajansuojan mukaisia purkutietoja ja ostajan allekirjoituksella vahvistettua purkutietoa ja lomaketta viimeiselle purkupäivälle. Purkuaika 1-vuosi ja 14 vuorokautta. Onhan kyseessä klubijäsenyys.
- Anonyymi
Mihin kuluttajasuojaa tarvitaan jo on tyytyväinen ostokseensa. Ai niin tietysti lomaosaka kaupassa tarvitaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2722410Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä2991299- 1081201
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831201Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581155Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi811096- 44962
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67897Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22860- 33767