Ns pentu kissa

Anonyymi

Hei mun kissa on nyt 7kk voisko se olla tiineenä ja mistä sen tien kiitos vastauksista

2

224

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikken varmimmiten sen saa tietää jos varaatte ajan eläinlääkäriin ultraan. Mutta, jos sillä on ollut kiima ja se saa juosta vapaana ulkona, niin se on 99% todennäköisyydellä nyt tiineenä jos kiima katosi.
      Nyt pitämään huoli siitä että se saa mahdollisimman monipuolista ja ravitsevaa ruokaa, jotta sekä se että pennut saavat kaikki tarvitsemansa ravinneaineet ja kivennäiset yms yms joita ne tarvitsevat, proteiinintarvekin kasvaa tiineelle kissalla.

    • Anonyymi

      Jos olet pitänyt sitä heitteillä, se on tiineenä.
      Nyt kannattaakin huolehtia kissasta hyvin, ruokkia ja katsoa ettei loukkaannu.
      Pentuja tulee 4-6, eli niille kannattaa varautua hommaanaan rokotteet, sirut ja vastuuntuntoiset kodit, etteivät jouhu heitteille vaaroihin, tai pennutuskoneiksi.
      Jos et itse pidä kaikkia niitä.Niin, ole tarkkana kelle myyt, monila on kissat hukassa.Ei kannata siis vastuuttomille myydä.
      Kun pääset pennuista eroo, niin leikkuuta se emokissa.Siinä on oltava tarkkana myös.Meillä oli aikoinaan 70- luvulla kissa, joka oli kiimassa vaikka pennut olivat vasta neljän viikon😳

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2512
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1772
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      699
      1177
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1042
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      72
      998
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      956
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      895
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      86
      819
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      97
      816
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      34
      771
    Aihe