Uutta taivaalla-Starlink-satelliitit

Uutta taivaalla-Starlink-satelliitit.
Ufotutkijan työ on vaikeutunut ennestään ihan viime aikoina kun taivaalle on ilmestynyt ”uutta” ihmeteltävää joita moni kadunmies ei tunnistakaan ainakaan ihan heti.

”Starlink”-satelliitit:
Amerikkalainen Elon Musk on tunnettu Tesla-autostaan (joista yksi on lähetetty avaruuteen) ja mm. siitä että suunnittelee ihan vakavissaan lähettävänsä ensimmäisenä miehitetyn avaruusaluksen Marsiin.
Muskin projekteihin kuuluu myös valtavan määrän Starlink-satelliittien (12.000 kpl!) lähettäminen avaruuteen parantamaan kännykköjen kuuluvuusaluetta. Näitä Starlink-satelliitteja on jo lähetetty kaksi kertaa ja kolmas kerta on tänään 4.1.2020.
Kerralla lähetetään 60 satelliittia ja avaruudessa ne irroitetaan kantoraketista yksi toisensa jälkeen jolloin taivaalla näkyy 60 satelliitin ”helminauha” ennenkuin satelliitit hajaantuvat.
Esim. Saksassa ufojärjestöt saivat loppuvuodesta 2019 yli 60 ufohavaintoilmoitusta varsinkin Etelä-Saksasta ja nämä ilmoitukset johtuivat kaikki 11.11.2019 tapahtuneesta toisesta Starlink-laukaisusta.

0

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Korjaa toki jos...

        Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
        Ikävä
        29
        3095
      2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

        Oletko päättänyt etukäteen?
        Ikävä
        119
        1255
      3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

        Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
        Suomalaiset julkkikset
        6
        1097
      4. Koetko sä mitään

        Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
        Ikävä
        58
        971
      5. Mies muistatko kun näit

        Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
        Ikävä
        68
        937
      6. olet kaiken rakkauden arvoinen

        Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
        Ikävä
        26
        907
      7. Olisi kiva

        Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
        Ikävä
        38
        881
      8. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

        Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
        Ikävä
        163
        858
      9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

        Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
        Ikävä
        65
        844
      10. Oot mun koko maailma

        Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
        Ikävä
        75
        794
      Aihe