Oon viimeisen 10 vuoden aikana päässyt liki kaikkiin hakemiini työpaikkoihin. Viimeksi 2,5 vuotta sitten. Nyt olen hakemassa toiseen päähän Suomea, ekaa kertaa kahden pienen lapsen yksinhuoltajana. Ammattitaitoni puolesta tiedän sopivani työhön, mutta kannattaako minun kertoa yksityiselämästäni? Eikö nykyisin trendi ole se, että siviilielämä ei kuulu työnantajalle? Tiedän tietysti sen, että minä tulen olemaan kotona lasten sairaspäivät jne. Haluaisin olla avoin tilanteestani, mutta kannattaako se? Ja onko se ylipäätään työnhakijan velvoite? Haluan myös tosissani sekä saada ammatillisia haasteita, että muuttaa jonnekin ihmisten ilmoille.
Mitä työhaastattelussa kannattaa kertoa?
7
181
Vastaukset
- Anonyymi
turhaan liikoja kertoilet ja avaudut henk. koht. asioillasi. Jätät väliin jos ei varta vasten udella. Valveutunut työnantaja kykenee selvittämään halutessansaan perhesuhteesi sun muutkin yleisjuttusi.
- Anonyymi
Impula kirjoitti:
Ai? Miten työnantaja niitä asioita pystyy selvittämään?
Varmaan tässä tarkoitettiin, että tietenkin ihan perus Googlettamalla pystyy löytämään helposti ja vaivattomasti henkilöiden tietoja, esim uutisartikkelit, sosiaalinen media yms. Tämä tietysti tarvitsee sen, että omalla nimelle löytyy netistä uutisartikkeleita taikka löydyt facesta, twitteristä yms.
Mutta mitä voisin antaa neuvoa, niin varmaan ei kannata kuin yleisesti kertoa henk koht asioista. Varmaan ihan perustietoihin kuuluu, että on lapsia ja missä asut yms.? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Varmaan tässä tarkoitettiin, että tietenkin ihan perus Googlettamalla pystyy löytämään helposti ja vaivattomasti henkilöiden tietoja, esim uutisartikkelit, sosiaalinen media yms. Tämä tietysti tarvitsee sen, että omalla nimelle löytyy netistä uutisartikkeleita taikka löydyt facesta, twitteristä yms.
Mutta mitä voisin antaa neuvoa, niin varmaan ei kannata kuin yleisesti kertoa henk koht asioista. Varmaan ihan perustietoihin kuuluu, että on lapsia ja missä asut yms.?Ei kaikista taviksista suinkaan löydy normigooglettamalla yhtään mitään tietoja. Ja mikä tavistyönantaja näin tekee? Siihen tarvitsee hieman enemmän, että voi lukea kaikki kirjoitetut whats upit, facet, suomi24-viestit, puhelutiedot, käydyt keskustelut, tarkastaa sijainnit, turvakamerakuvat jne. Vai vuodatteko nämä tiedot jokaiselle tavistyönantajalle ihan ilman lupia?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kaikista taviksista suinkaan löydy normigooglettamalla yhtään mitään tietoja. Ja mikä tavistyönantaja näin tekee? Siihen tarvitsee hieman enemmän, että voi lukea kaikki kirjoitetut whats upit, facet, suomi24-viestit, puhelutiedot, käydyt keskustelut, tarkastaa sijainnit, turvakamerakuvat jne. Vai vuodatteko nämä tiedot jokaiselle tavistyönantajalle ihan ilman lupia?
Jos ihmisestä ei saa googlettamalla ja muilla tietokantahauilla mitään tietoa esille niin työnhakijan kannalta varsin huono homma. Kukaan ei palkkaa täysin näkymätöntä ihmistä. Riski huonolle rekrytoinnille on liian iso.
- Anonyymi
Ei kai voi valehdella, jos työhaastattelussa kysytään perheestä, terveydestä tms. asioista, jotka voivat vaikuttaa työntekoon. Jos on pienten lasten yh, pitäähän se kysyttäessä kertoa, mutta ei sitä nyt sentään tarvitse työhakemuksessa ensimmäisenä kertoa.
- Anonyymi
Laittomaan, epäasialliseen kysymykseen voi vastata valehtelemalla ja kannattaakin. Jos työnantaja on tunnettu ja tiedetty vaikkapa jonkun fudisjengin kannattaja niin voi ihan miellyttääkseen työnantajaa valehdella olevansa suuri jalkapallofani ja kannattavansa samaa joukkuetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."562215Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2012051- 1161392
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711180- 96995
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73939Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki58887Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933855- 61746