Työkirjan oppitunnit

OPPILAAN TYÖKIRJAN TEHTÄVIEN TEKEMISESTÄ
Oppilaan työkirjan rekemisessä saattaa kohdata joitakin ylitsepääsemättömältä tuntuvia ongelmia. Jos itselleen asettaa päämääräksi harjoitusten ”oppimisen” sanan tavallisessa merkityksessä, niin tie saattaa nousta pystyyn heti ensimmäisten harjoitusten kohdalla, koska niiden ”ymmärtäminen” saattaa tuntua täysin mahdottomalta ja niiden ”oppiminen” jää "hauki on kala" -asteelle. Tätä ongelmaa korostaa se, että suomenkielisessä Kurssissa harjoitusten tekstissä puhutaan ”opetuksista”, kun alkuperäisessä tekstissä käytetään ilmausta ”idea” eli ajatus tai oivallus. Kysymys on siis tehtävissä esiintuotujen ajatusten tutkimisesta omassa mielessä. Ikään kuin meiltä kysyttäisiin: voisitko kenties ajatella tämän asian olevan näin tai niin. Juuri näiden tuntemusten ja mahdollisten vastaväitteiden ja epäilysten tunnistaminen itsessä on olennaista. Kysymys on sen mielen osan tuomisesta valoon, joka EI halua tehtäviä tehdä. Siitä ei pidä eikä kannata kuitenkaan syyllistää itseään millään tavalla.
Oppilaan työkirjan harjoitusten tekemisen vaikutus ei välttämättä näy välittömästi, mutta joskus saattaa kuitenkin huomata, että jokin tietty asia, joka ennen on ärsyttänyt, ei enää vaikutakaan samalla tavalla, vaikka itse asia näyttäisi olevan ulkonaisesti ennallaan. Mielen voi tällöin yksinkertaisesti todeta muuttuneen ja keventyneeseen suuntaan. Työkirjan tehtävien tekeminen saa aikaan tervehtymisprosessin, joka pala palalta sulattaa mielen tiedostamatonta syyllisyyden painolastia.

0

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Realistisesti

        Miten toivoisit, että asiat etenisivät hänen kanssaan? Kuka tekisi mitä?
        Ikävä
        112
        1093
      2. millaiset hiukset

        kaivatullasi on? :)
        Ikävä
        33
        829
      3. Miksi et edistä asiaa...

        Kaivattusi suhteen??
        Ikävä
        55
        818
      4. Minkälaista ajattelisit elämänne olevan

        jos olisit kaivattusi kanssa yhdessä?
        Ikävä
        65
        767
      5. Sinulle nainen

        Koitan vihdoin jättäytyä täältä pois. Taas koko illan tänne tullut vain jotain pilkkaus viestejä, ei jaksa tuollaista. M
        Ikävä
        78
        684
      6. Tää on todella huvittavaa seurata näiden savolaisten

        naapurusten piikittelyä ja vihanpitoa toisilleen netissä. Näyttää siltä, että Mehtoselle alkaa tulla isäukon piirteet e
        Tuusniemi
        37
        653
      7. Kuka mölyapina

        Kuka saatanan vittu naama mölisee sunnuntaiaamuna jolla ei oo edes lauluääntä. Yön kuulunut jonkun ajan mölinää sisälle
        Suomussalmi
        14
        579
      8. rattijuoppoja

        tavattu taas Haapavedellä, hyvä että poliisi on valppaana
        Haapavesi
        16
        547
      9. Kuhmosta (kyseenalaiseen) kuuluisuuteen

        Naapurikylän, siis Nurmeksen suurin tubettaja on iskenyt naisen Kuhmosta. Kertoo kanavallaan naisen olevan hyvä rakastel
        Kuhmo
        3
        532
      10. Salaattirosvo

        Sinulle tiedoksi joka varastit salaatit viime yönä kasvulootasta,jäit riistakameraan🤣🤣🤣. Tulehan selvittelemään asia
        Suomussalmi
        22
        532
      Aihe