Työkirjan oppitunnit

OPPILAAN TYÖKIRJAN TEHTÄVIEN TEKEMISESTÄ
Oppilaan työkirjan rekemisessä saattaa kohdata joitakin ylitsepääsemättömältä tuntuvia ongelmia. Jos itselleen asettaa päämääräksi harjoitusten ”oppimisen” sanan tavallisessa merkityksessä, niin tie saattaa nousta pystyyn heti ensimmäisten harjoitusten kohdalla, koska niiden ”ymmärtäminen” saattaa tuntua täysin mahdottomalta ja niiden ”oppiminen” jää "hauki on kala" -asteelle. Tätä ongelmaa korostaa se, että suomenkielisessä Kurssissa harjoitusten tekstissä puhutaan ”opetuksista”, kun alkuperäisessä tekstissä käytetään ilmausta ”idea” eli ajatus tai oivallus. Kysymys on siis tehtävissä esiintuotujen ajatusten tutkimisesta omassa mielessä. Ikään kuin meiltä kysyttäisiin: voisitko kenties ajatella tämän asian olevan näin tai niin. Juuri näiden tuntemusten ja mahdollisten vastaväitteiden ja epäilysten tunnistaminen itsessä on olennaista. Kysymys on sen mielen osan tuomisesta valoon, joka EI halua tehtäviä tehdä. Siitä ei pidä eikä kannata kuitenkaan syyllistää itseään millään tavalla.
Oppilaan työkirjan harjoitusten tekemisen vaikutus ei välttämättä näy välittömästi, mutta joskus saattaa kuitenkin huomata, että jokin tietty asia, joka ennen on ärsyttänyt, ei enää vaikutakaan samalla tavalla, vaikka itse asia näyttäisi olevan ulkonaisesti ennallaan. Mielen voi tällöin yksinkertaisesti todeta muuttuneen ja keventyneeseen suuntaan. Työkirjan tehtävien tekeminen saa aikaan tervehtymisprosessin, joka pala palalta sulattaa mielen tiedostamatonta syyllisyyden painolastia.

0

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

        Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
        Maailman menoa
        149
        3981
      2. Taisi kolahtaa....

        Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
        Maailman menoa
        39
        2617
      3. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

        mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
        Maailman menoa
        69
        2025
      4. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

        Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
        Maailman menoa
        77
        1874
      5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

        Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
        Maailman menoa
        204
        1742
      6. Mikä kaivatussasi

        on eniten yllättänyt?
        Ikävä
        72
        1055
      7. Kyllä mies pakit kestää

        Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
        Ikävä
        21
        1052
      8. Milloin olit onnellinen? Miksi?

        Mikä saa sinut onnelliseksi? Suomi on 9. kertaa maailman onnellisin maa. Kuulutko sinä onnellisten suomalaisten joukkoon
        Sinkut
        140
        752
      9. Anniina Valtonen odottaa - Sai 2-vuotiaalta lapseltaan napakan heiton!

        Suosikkimeteorologi Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Hän on kertonut odottavansa toista lasta. Valtonen
        Suomalaiset julkkikset
        24
        742
      10. Miksi ajattelet

        että et riittäisi kaivatullesi?
        Ikävä
        61
        734
      Aihe