Jumalan ihmeellistä työtä

Anonyymi

Ju­ma­lan ih­meel­lis­tä työ­tä
29.8.2019 11.00

En­sim­mäi­sel­lä Ru­an­daan teh­dyl­lä lä­he­tys­mat­kal­la il­me­ni sa­nan ja evan­ke­liu­min näl­kää. Ru­an­dan ta­sa­val­ta on kes­ki­af­rik­ka­lai­nen si­sä­maa­val­tio, jos­sa on 12 mil­joo­naa asu­kas­ta.

Suo­men Rau­ha­nyh­dis­tys­ten Kes­ku­syh­dis­tys (SRK) ja La­es­ta­di­an Lut­he­ran Church (LLC) jär­jes­ti­vät Ru­an­daan en­sim­mäi­sen lä­he­tys­mat­kan 24.–31. hei­nä­kuu­ta. Mat­kal­la oli­vat SRK:n lä­he­tys­työn asi­an­tun­ti­ja Mii­ka Kop­pe­roi­nen ja LLC:n lä­he­tys­työn joh­ta­ja Jon Bloom­quist.

Ru­an­dan lä­he­tys­mat­kal­la pi­det­tiin seu­ro­ja, py­hä­kou­lu 74 lap­sel­le ja kak­si eri se­mi­naa­ria. Seu­ra­vie­rai­ta oli yh­teen­sä noin 450.

Mii­ka Kop­pe­roi­nen ker­too, et­tä uu­des­sa lä­he­tys­koh­tees­sa ope­tus al­kaa pe­rus­teis­ta.

– Läh­de­tään Jee­suk­sen ope­tuk­ses­ta: Ju­ma­lan val­ta­kun­ta on lä­hes­ty­nyt, teh­kää pa­ran­nus ja us­ko­kaa evan­ke­liu­mi. Ker­ro­taan, mikä on Ju­ma­lan val­ta­kun­ta ja mikä on evan­ke­liu­mi.

Kop­pe­roi­nen iloit­si ih­mis­ten koh­taa­mi­sis­ta, vaik­ka sitä häi­rit­si­kin yh­tei­sen kie­len puut­tu­mi­nen. Pai­kal­li­nen vä­es­tö pu­hui lä­hes yk­si­no­maan ki­ny­ar­wan­daa, jo­ten tulk­ke­ja tar­vit­tiin.

– Hir­ve­än hyvä ja läm­min vas­taa­not­to oli. He ha­lu­si­vat kuul­la evan­ke­liu­mia ja Ju­ma­lan sa­naa.

– Vaik­ka maas­sa oli ää­rim­mäi­sen köy­hää, suo­ria ma­te­ri­aa­li­sen avun pyyn­tö­jä ei mat­kan ai­ka­na esi­tet­ty.

Lä­he­tys­mat­kal­la saa mo­nes­ti ol­la suu­ren ih­meen ää­rel­lä. Ru­an­das­sa suu­rin osa kuu­li­jois­ta ot­ti evan­ke­liu­min vas­taan.

– Ju­ma­lan työn ih­meen koh­taa­mi­nen tuo esiin oman pie­nuu­den ja toi­saal­ta myös epä­us­kon, et­tä mi­ten täl­lais­ta voi ta­pah­tua, ker­too Kop­pe­roi­nen.

Myös se suu­ri muu­tos, mikä evan­ke­liu­min vas­taa­not­ta­neen ih­mi­sen ole­muk­ses­sa ta­pah­tui, pu­hut­te­li Kop­pe­rois­ta.

Kut­sut­tu­na uu­teen maa­han

SRK ja LLC te­ke­vät lä­he­tys­työ­tä nii­hin mai­hin, jois­ta kut­su­taan seu­ro­jen pi­toon. Ru­an­das­ta otet­tiin yh­teyt­tä vii­me vuon­na.

Kop­pe­roi­nen ker­too, et­tä kut­su tuli pai­kal­li­sen lu­te­ri­lai­sen kir­kon pe­rus­ta­jal­ta Jean Clau­de Ma­ni­ra­ga­bal­ta, joka oli ne­tis­tä löy­tä­nyt LLC:n si­vus­ton ja kiin­nos­tu­nut sen si­säl­lös­tä ja ot­ta­nut yh­teyt­tä. Hän tuli Ke­ni­aan hel­mi­kuus­sa 2019 jär­jes­te­tyl­le lä­he­tys­mat­kal­le ja sai siel­lä pa­ran­nuk­sen ar­mon.

– En­nen Ru­an­dan mat­kaa käy­tiin säh­kö­pos­tin vaih­toa ja pi­det­tiin muu­ta­ma skype-pa­la­ve­ri.

Vuo­den 1994 huh­ti­kuus­sa ta­pah­tu­neen Ru­an­dan kan­san­mur­han ar­vet nä­ky­vät vie­lä, mut­ta Kop­pe­roi­sen mie­les­tä maa näyt­tää toi­pu­neen sii­tä yl­lät­tä­vän hy­vin.

– Maa oli köy­hä, mut­ta to­del­la siis­ti ja tur­val­li­nen. Ei ros­kan ros­kaa mis­sään. Ba­naa­ni­puut oli­vat suo­ris­sa ri­veis­sä ja jopa pen­saat tei­den var­sil­la tark­kaan lei­ka­tut.

https://www.paivamies.fi/uutiset/jumalan-ihmeellista-tyota-6.42.1280.1efd4450be

4

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin on, Hän antoi kaiken vallan Pojalleen. Ks Matt 28;17

      r

    • Anonyymi

      1994 Kristityt tekivät jo pohjatyön tälle jumalan ihmeelle

    • Saamme Kristillisyytemme piiriin rytmikkäitä Siionin lauluja myös Ruandasta.

    • Anonyymi

      Tämähän on merkittävä uutinen! Kuvitelkaa, että seuroihin tulisi satoja ihmisiä ja melkein kaikki saisivat parannuksen armon.

      Ruandaan köyhille ihmisille voisi pyytämättäkin viedä jotakin aineellista apua. Selvää on, että kansan totaalinen köyhyys ei suomalaisten ja amerikkalaisten avulla juuri hellitä, mutta yksilötasolla pienikin apu voisi olla merkittävä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3800
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      182
      3035
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2946
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2431
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      363
      2230
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      160
      1870
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1575
    8. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      33
      1437
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1388
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1352
    Aihe