Olen aloittelija mateenkalastuksessa ja valmistan juuri ryöstäjää jolla niitä on ennenkin pilkitty.
Kokemuksesta tiedän että pikku ruutanat ovat ahvenelle parasta syöttiä, mutta mistä matikka tykkää?
Onko Mätänetin teko syötit kelpaavia?
Mateen kalastus
6
297
Vastaukset
- Anonyymi
En ole koskaan madepilkillä ryöstäjillä saati muillakaan kutukilluttimilla mateita saanut vaikka maderikas lähijärvemme onkin.
Mutta puntilla pohjaan laskettu madekoukku on antanut matikkaa hyvin ahven syötillä joka kestää paremmin elävänä ja toisekseen särkisyötillä niin kauan kun vaan pysyy hengissä. Kun kuolevat ja mätänevät ei made niihin koske vaikka muut toista väittävät kateuksissaan ettei toiset kaloja saisi. Sitkeä ruutana varmasti hyvä vaikka en ole kokeillut.
Mitkään kauppojen houkuttimet tuskin toimivat lume vaikutusta kummallisemmalla tavalla. - Anonyymi
Iskukoukku toimii, särkisyötillä. Vaihdettava parinpäivän välein.
- Anonyymi
Tiedoksesi että ryöstäjä on nykyään kielletty. https://yle.fi/uutiset/3-8645013
- Anonyymi
Madeharoilla saati muillakaan kutukilluttimilla kalojen saanti on niin harvinaista ja vaativaa joten se kuka sitä tuolla pimeässä viitsii tehdä ei ole muilta pois.
Tosin sääntösuomihan voisi palkata tammi-helmikuuksi kalapartioita kuljeskelemaan pimeille järville sakottamaan säälimättömiä mateen harapyytäjiä. Avustajille ja valvojillehan kieltolakikulttuurissamme riittää rahaa palkata.
Tuo on vaan yksi lisä ikiaikaisten perinteiden kieltolistoihin joita tulee nykymenolla jatkuvasti lisää kaikenlaisiin eräharrastuksiin vain syystäettä ihmiset ovat enemmän ja enemmän vieraantuneet luonnosta kalastuksesta ja metsästyksestä ja nämä ideologistit saati muut liberaaliglobalistit sitten säätelevät muidenkin asioista lakeja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Madeharoilla saati muillakaan kutukilluttimilla kalojen saanti on niin harvinaista ja vaativaa joten se kuka sitä tuolla pimeässä viitsii tehdä ei ole muilta pois.
Tosin sääntösuomihan voisi palkata tammi-helmikuuksi kalapartioita kuljeskelemaan pimeille järville sakottamaan säälimättömiä mateen harapyytäjiä. Avustajille ja valvojillehan kieltolakikulttuurissamme riittää rahaa palkata.
Tuo on vaan yksi lisä ikiaikaisten perinteiden kieltolistoihin joita tulee nykymenolla jatkuvasti lisää kaikenlaisiin eräharrastuksiin vain syystäettä ihmiset ovat enemmän ja enemmän vieraantuneet luonnosta kalastuksesta ja metsästyksestä ja nämä ideologistit saati muut liberaaliglobalistit sitten säätelevät muidenkin asioista lakeja.Ei se siksi olekkaan kielletty, että se joltakin on pois, vaan siksi, että oletetaan kalojen kärsivän kun vedetään koukut kylkeen. Eipä se kala tosin kauaa kärsi, jos sen sieltä ylös saa, mutta ne kalat jotka saavat vain koukuista repeämän ehkä kärsivät. Samalla logiikalla tosin pitäisi kieltää myös verkkokalastus, kun kalat kituvat verkossa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei se siksi olekkaan kielletty, että se joltakin on pois, vaan siksi, että oletetaan kalojen kärsivän kun vedetään koukut kylkeen. Eipä se kala tosin kauaa kärsi, jos sen sieltä ylös saa, mutta ne kalat jotka saavat vain koukuista repeämän ehkä kärsivät. Samalla logiikalla tosin pitäisi kieltää myös verkkokalastus, kun kalat kituvat verkossa.
Mateen harapyynti on tuossa vertauksessa sitten pientä C&R pyynnin kanssa. Jos tuo kerran on lailla sallittua eli retuuttaa kaloja suupielestä miten sattuu ja laskea takaisin ja mateen hara pyynnissä käytännössä kaikki otetaan ruokakaloiksi pitää silloin ensimmäisenä C&R kalastus kieltää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3387675Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r745434Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1104604Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli224403Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1354257Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523937Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1563807Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan763714Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava293596SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha843442