Veto loppuu

LA64

Auto on Primera P11 1,6 -97, ajettu 95 tkm, ongelma ilmenee kiihdytettäessä esim. kakkosella noin 3800 kierroksen kohdalla, veto loppuu ja alkaa taas uudestaan noin 4000 kierroksen kohdalla. Kulutus on ollut ihan normaali, pakokaasupäästöissä ei mitään normaalista poikkeavaa. Voisiko sytytyksen ajoituksessa olla jotain? Jokin anturi viallinen?

Onko kokemuksia, ei viittis viedä Autokeskukseen ensimmäiseksi, kun niillä on tapana vaihtaa kaikki osat kalleimmasta alkaen kunnes auto taas toimii...

4

912

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • P11

      Mulla on saman tapainen ongelma -97 1.6 P11:ssa. Veto palautuu, kun muuttaa kaasupolkimen asentoa. Eli se loppuu tietyllä kierrosluku-kaasuasento-yhdistelmällä. Mulla se on vähän yli 4000 r/min.
      Huollossa epäilivät jotain moottorinohjaus-lastua, kun ei mitään erroreita tallentunu. Se osa oli melko hinnakas vaihtaa ! (jäi vaihtamatta toistaiseksi)

      • Primera -97

        Mulla myös P11 1.6 -97, ajettu 136tkm jossa sama ongelma. Joskus veto on normaali, useimmiten ei vedä kunnolla. Mulla ongelma ilmenee vähän alle 5000 r/min. En ole huollossa käyttänyt. Itse olen epäillyt ongelman johtuvan juuri moottorinohjaus-lastusta. Vika poistuu mullakin kaasupolkimen asentoa muuttamalla. Muuten auto toimii normaalisti.

        Löytyyköhän joku, joka olisi osan vaihtanut tai saanut ongelman muulla keinoin poistumaan ja voisi kertoa jonkun ratkaisun meille?


    • homo 123

      no vittu ei

    • kaasuttajako

      Oiskohan sähköinen kaasupolkimen asennontunnistin finaalissa.Helppo vaihtaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      137
      3917
    2. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      20
      2558
    3. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      54
      1963
    4. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      77
      1854
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      201
      1724
    6. Mikä kaivatussasi

      on eniten yllättänyt?
      Ikävä
      72
      1045
    7. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      21
      1032
    8. Milloin olit onnellinen? Miksi?

      Mikä saa sinut onnelliseksi? Suomi on 9. kertaa maailman onnellisin maa. Kuulutko sinä onnellisten suomalaisten joukkoon
      Sinkut
      139
      742
    9. Anniina Valtonen odottaa - Sai 2-vuotiaalta lapseltaan napakan heiton!

      Suosikkimeteorologi Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Hän on kertonut odottavansa toista lasta. Valtonen
      Suomalaiset julkkikset
      19
      717
    10. Miksi ajattelet

      että et riittäisi kaivatullesi?
      Ikävä
      61
      714
    Aihe