Auto on Primera P11 1,6 -97, ajettu 95 tkm, ongelma ilmenee kiihdytettäessä esim. kakkosella noin 3800 kierroksen kohdalla, veto loppuu ja alkaa taas uudestaan noin 4000 kierroksen kohdalla. Kulutus on ollut ihan normaali, pakokaasupäästöissä ei mitään normaalista poikkeavaa. Voisiko sytytyksen ajoituksessa olla jotain? Jokin anturi viallinen?
Onko kokemuksia, ei viittis viedä Autokeskukseen ensimmäiseksi, kun niillä on tapana vaihtaa kaikki osat kalleimmasta alkaen kunnes auto taas toimii...
Veto loppuu
4
869
Vastaukset
- P11
Mulla on saman tapainen ongelma -97 1.6 P11:ssa. Veto palautuu, kun muuttaa kaasupolkimen asentoa. Eli se loppuu tietyllä kierrosluku-kaasuasento-yhdistelmällä. Mulla se on vähän yli 4000 r/min.
Huollossa epäilivät jotain moottorinohjaus-lastua, kun ei mitään erroreita tallentunu. Se osa oli melko hinnakas vaihtaa ! (jäi vaihtamatta toistaiseksi)- Primera -97
Mulla myös P11 1.6 -97, ajettu 136tkm jossa sama ongelma. Joskus veto on normaali, useimmiten ei vedä kunnolla. Mulla ongelma ilmenee vähän alle 5000 r/min. En ole huollossa käyttänyt. Itse olen epäillyt ongelman johtuvan juuri moottorinohjaus-lastusta. Vika poistuu mullakin kaasupolkimen asentoa muuttamalla. Muuten auto toimii normaalisti.
Löytyyköhän joku, joka olisi osan vaihtanut tai saanut ongelman muulla keinoin poistumaan ja voisi kertoa jonkun ratkaisun meille?
- homo 123
no vittu ei
- kaasuttajako
Oiskohan sähköinen kaasupolkimen asennontunnistin finaalissa.Helppo vaihtaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.624794Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk2523623Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni2633337Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma1123263Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie332366- 1011558
Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1221451- 1711216
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA771104Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!
Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."341011