Auto on Primera P11 1,6 -97, ajettu 95 tkm, ongelma ilmenee kiihdytettäessä esim. kakkosella noin 3800 kierroksen kohdalla, veto loppuu ja alkaa taas uudestaan noin 4000 kierroksen kohdalla. Kulutus on ollut ihan normaali, pakokaasupäästöissä ei mitään normaalista poikkeavaa. Voisiko sytytyksen ajoituksessa olla jotain? Jokin anturi viallinen?
Onko kokemuksia, ei viittis viedä Autokeskukseen ensimmäiseksi, kun niillä on tapana vaihtaa kaikki osat kalleimmasta alkaen kunnes auto taas toimii...
Veto loppuu
4
889
Vastaukset
- P11
Mulla on saman tapainen ongelma -97 1.6 P11:ssa. Veto palautuu, kun muuttaa kaasupolkimen asentoa. Eli se loppuu tietyllä kierrosluku-kaasuasento-yhdistelmällä. Mulla se on vähän yli 4000 r/min.
Huollossa epäilivät jotain moottorinohjaus-lastua, kun ei mitään erroreita tallentunu. Se osa oli melko hinnakas vaihtaa ! (jäi vaihtamatta toistaiseksi)- Primera -97
Mulla myös P11 1.6 -97, ajettu 136tkm jossa sama ongelma. Joskus veto on normaali, useimmiten ei vedä kunnolla. Mulla ongelma ilmenee vähän alle 5000 r/min. En ole huollossa käyttänyt. Itse olen epäillyt ongelman johtuvan juuri moottorinohjaus-lastusta. Vika poistuu mullakin kaasupolkimen asentoa muuttamalla. Muuten auto toimii normaalisti.
Löytyyköhän joku, joka olisi osan vaihtanut tai saanut ongelman muulla keinoin poistumaan ja voisi kertoa jonkun ratkaisun meille?
- homo 123
no vittu ei
- kaasuttajako
Oiskohan sähköinen kaasupolkimen asennontunnistin finaalissa.Helppo vaihtaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16912833
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1545458Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454780Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493689Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392788Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1201955Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1111706Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3661638Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1081538Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361471