Mitä mukavaa olet suunnitellut täksi vuodeksi ?

Uutta harrastusta tai jotain muuta muutosta ? Kaipaisiko kroppasi lisää liikuntaa, älynystyräsi henkistä jumppaa, matkaa, tapahtumaa tai muuta piristystä elämään ? Vai oletko tyytyväinen nykytilanteeseen ? Itsellä on mietinnässä elvyttäisikö jonkun vanhan harrastuksen vai aloittaisiko jonkun uuden. En mitään uudenvuodenlupauksia ole koskaan tehnyt, mutta joskus kaipaa elämään vähän "potkua". Mitä sinä sellaisessa tilanteessa olet tehnyt ? Onko jäänyt suunnitteluasteelle vai oletko löytänyt ja aloittanut uusia "projekteja" ?
3255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Ihan typerää kun nuukuus iski. Uimahallissa on eläkeläisten aamu-uinti tosi halvalla. Melkein toivoisin ettei ois. Ennen ostin 10 kerran uimalipun ja 10 kerran vesi-sali-jumppalipun sen kummemmin miettimättä. Olisi nytkin varaa, vaan jokin pelko rahojen loppumisesta kummittelee palkan muuttumisesta eläkkeeksi. Automatkaakin hallille on. Hieronnassakin tykkään käydä, mutta nyt rajoitan kun maksaa monta kymppiä kerta. Ettei vaan joudu ahdinkoon, kun koko ajan puhutaan eläkeläisten kurjuudesta.
Vuosihoroskooppikin ohjeisti minua ajattelemaan enemmän itseäni kuin muita. En vaan meinaa kestää kun läheiset kippuroivat vähien rahojensa tai peräti rahattomuutensa kanssa.
Siis itsekkyyttä toivon itselleni.

Äänestä
  • Hienoinen+pelko+oli+itsellänikin+aikoinaan+miten+eläke+tulee+riittämään,vaikka+sitä+laskeskeli+moneen+kertaan,+että+kyllä+sillä+kohtuullisesti/niukasti+eläen+pärjää,kunhan+ei+hullaannu+mihinkään+riskaabeleihin+juttuihin.Eihän+sitä+tiedä+mitä+pää+alkaa+ikääntyessä+teettää+:))Ei+ole+kylläkään+mainitsemisen+arvoista,+mutta+kun+kysyttiin....niin+mitä+tulee+lähiaikoina+tehtyihin+muutoksiin,+aloitin+ennen+joulua+pienen+päivittäisen+lihaskuntoa+ylläpitävän+jumpan,++vaikka+jumppaaminen+kuulostaa+tylsältä+ja+vanhanaikaiselta.Pienet+teot+merkitsevät+kuitenkin+enemmän+kuin+suuret+suunnitelmat+ja+pieniä+tekojatulee+tehdyksi,+paljon+vaativat+suunnitelmat+tuppaavat+raukeamaan.Satuin+lukemaan,+että+lihaskunto+on+pudonnut+50%+jos+kahdeksankymppiseksi+sattuisi+elämään+ja+siihen+mennessä+30%+elimien+toiminnoista+on+hiipunut,mutta+pienilläkin+impulsseilla+saa+lihaskuntoa+pidettyä+yllä,jos+lihakset+saavat+niitä+impulsseja+säännöllisesti.Pienet+impulssit+ovat+parempi+kuin+ei+mitään.Reippaat+päivittäiset+kävelylenkit+on+"ulkoliikuntalajini".Ei+jaksa+"repiä"+enempää,+kun+ei+ole+koskaan+ollut+himokuntoilija."Henkisiä"+harrastuksia+on+helppo+keksiä,+koska+ne+ovat+paljon+mieluisampia.

    Äänestä

Ei lupauksia.

Toteuttamattomia suunnitelmia toki kertynyt valtavasti, en ota paineita. Lähinnä ois tarkoitus pyrkiä välttämään vitutusta, se ei aina riipu itsestä, elämässä aina kaikenlaista, mille ei ite voi oikein mitään. Että enenpi downshiftaus suunnnitelmaa koitan toteuttaa edelleenkin.

=DW=

Äänestä

Jokainen aamu alkaa ns puhtaalta pöydältä, tavallaan uudeltakin. Ei niihin tohdi stumpata ennakkopäätöksiä jostakin aktiivisuudesta.
Juuri aamulla kahvin jälkeen mieli saattaa muuttua. Kannattaa elää hetki kerrallaan ja silti täydellä hauskuudella ja huumorilla.
Minä en prkle jossittele. Minä teen ja toteutan extempore.

Äänestä

Menen italiankielen kurssille työvikseen.

Äänestä
  • Ajattelin mennä Italiaan ilman kursseja. Siellä kymmenkunta kertaa käyneenä pärjää viittomakielelläkin.

    Äänestä

Suunnittelen ostavani ns. kakkosasunnon. Mökkiä ei ole, kun en viihdy mökillä yksin. Kakkosasunto antaisi hiukan enemmän "väljyyttä" elämään. Odotan innolla, että pääsen sitä pientä asuntoa sisustamaan, suunnitelmia on jo, vain se asunto puuttuu.

Äänestä
  • Kakkosasunto toisella paikkakunnallako vai toisessa maassa ?

    Äänestä

Työtä, työtä ... ja kotityötä. - Nm. Nauru uupuu

Äänestä

Haaveenani on hankkia pikku talo, kalustaa se ja kutsua maksavia vieraita. Mallilla Airb&B.
Ystäväni ovat tehneet jo sen ja kertovat miten hyvin se toimii, pitää mielen vireänä kun asunnon pyorittämiseen liitty paljon yksityiskohtia. Varsinkin alussa.
Tuossa tutustuu uusiin ihmisiin ja voisin kertoa alueestani uutta, mitä he tietenkään eivät voi tietää, kaukaa tulleita kun (tavallisesti) ovat.

Milloin tuo tapahtuu, saa nähdä. Silmät ovat auki ja tarkkailen asuntomarkkinoita.

Äänestä
  • Olen myymässä kaksiota oopperakaupungista, sitä lajia on kuultu riittävästi.

    Äänestä

  • Jatkan teologian opiskelua kotiasketismissa, vihdoinkin löysin oikean tien elämälle. Kotiasketismissa eletään yksinäistä, eristäytynyttä elämää omin ehdoin.

    Kiinnostuin ev.luterilaisuuden ohella ortodoksisuudesta. Luostareissa olen käynyt, kuinka rauhallisia kirkot ovatkaan,

    Äänestä

  • Ihan hieno suunnitelma. Rohkeaa
    Kait kuulemme, kuinka sujuu.
    Toivotan menestystä.

    Beng
    Ei mitää uusia jutskia.
    Vanhoja jatkan.
    Odotan kevättä. Joko koivut punertavat?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ihan hieno suunnitelma. Rohkeaa
    Kait kuulemme, kuinka sujuu.
    Toivotan menestystä.

    Beng
    Ei mitää uusia jutskia.
    Vanhoja jatkan.
    Odotan kevättä. Joko koivut punertavat?

    Monilla mökeillä liitereissä koivut mahtaa sinertää ja vihertää jos ei ole pinottu oikein ja tuuletus mallillaan.
    Omat koivuni ovat puhtaita.
    Tänään käyn asioilla kylillä, postissa lähinnä, paketin ja samalla saan kirota postin, miksi paikallislehti ei tule minulle saakka. Varhaisjakelu. Toinen kerta peräkkäin. Teknisiä päivitysongelmia, valehtelivat viime viikolla. Onko jakajakin tekninen nykyään, se pitää ohjelmoida?
    Huomenna kaupunkiin. Enempään en kalenteriani taivuta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olen myymässä kaksiota oopperakaupungista, sitä lajia on kuultu riittävästi.

    Kaksijakoiset markkinat mutta joka tapauksessa hinnat ovat tuntuvasti alemmat kuin muutama vuosi sitten.
    Lapsemme myivät Satamakadun kaksion elo- syyskuun vaihteessa. Ilmoitus perjantaina ja kauppa viikonvaihteen jälkeen tiistaina.
    Välittäjä sanoi, että kauppa syntyy nopeasti tai sitten todella hitaasti.
    Toivotan sinulle onnea hankkeessasi!

    Äänestä

Fiilistelen vielä viimeisiä joulunaikoja kuusen loisteessa. Sitten, kun joulun loppumisen surutyö on tehty, niin on aika katsoa eteenpäin. Toivon samaa sunnuntaitunnelmaa, niinkuin muutama vuosi taaksepäinkin. Sellaista sisäistä rauhaa kaiken menneen jälkeen. En enää kaipaa mitään ihmeellistä jännitystä elämään. Menneet vuodet olivat kaikenlaista jännitystä täynnä. Nyt vain enää himmailua.

Äänestä

Nainen, kaipaan sinua, olen sinua varten. Liikun, olen siisti, kaipaan muutosta elämään. Toivon joskus asuvani kanssasi larussa.

Äänestä
  • Entä jos en halua muuttaa laruun ?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Entä jos en halua muuttaa laruun ?

    Tarkennus: Toivon, että naisella olisi asunto larussa, osallistuisin kustannuksiin (esim vastike) kokonaisvaltaisesti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tarkennus: Toivon, että naisella olisi asunto larussa, osallistuisin kustannuksiin (esim vastike) kokonaisvaltaisesti.

    Mikä siivestäjä sinä olet ? Kyllä monikin voisi tunkea itsensä toisen asuntoon
    jos kustannus itselle olisi vain yhtiövastike,
    mutta kuka hullu ottaa siivestäjän riesakseen ?

    Äänestä

  • " Larussa " ? - Nm. Lato(ko?)

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    " Larussa " ? - Nm. Lato(ko?)

    Laru = Lauttasaari Helsingissä. Näppäin tuntumalla väitän, että monikaan palstan naisista ei asu Helsingin alueella. Pääkaupunkiseudulla muutama?

    Missäs minun naiseni? Sinne Westendin suuntaan kiikareillani sojotan. Kaivopuistokin kelpaa. Ja pssst, olethan omavarainen ettet alkaisi elää siivelläni? Minulla ei ole varaa maksaa Westendiä eikä Kaivopuistoa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Laru = Lauttasaari Helsingissä. Näppäin tuntumalla väitän, että monikaan palstan naisista ei asu Helsingin alueella. Pääkaupunkiseudulla muutama?

    Missäs minun naiseni? Sinne Westendin suuntaan kiikareillani sojotan. Kaivopuistokin kelpaa. Ja pssst, olethan omavarainen ettet alkaisi elää siivelläni? Minulla ei ole varaa maksaa Westendiä eikä Kaivopuistoa.

    Lauttasaari= Onnellisten saari, josta haluan ystävän. Taloudellinen apu ei rajoitu vastikevuokraan se tiedoksi epäilijöille.

    Äänestä

Ei mitään uutta kunhan pystyisi elämään tähänastisten rutiinien mukaisesti.
Kevät Espanjassa. Uhkana vaimoni suolen tähystys lähitulevaisuudessa ja sen tulos.
Sama saattaa vaikuttaa keskikesän, ja jopa loppuvuoden suunnitelmiin.

Tuo edellä mainitsemani vaikuttaa tietenkin myös minun toimiini.
Lisää liikuntaa? Heko, heko! Nykin on hiljalleen annettava periksi varsinkin kuormitusasteessa. Hauraan vanhuksen nivelet rappeutuvat lihasvoiman vähenemistä nopeammin.
Ainoa lohtuni on, että kilkuttelen täällä "nuorison" osastolla

Äänestä

ajattelin alkaa keräämään käpyjä. Keväällä kun ilmat lämpenee
voisin alkaa keräämään ja kuorimaan koppapajuja
njjj

Äänestä
  • Mitä tarkoitusta varten käpyjä kerätään
    kysyy eestlane inimene

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitä tarkoitusta varten käpyjä kerätään
    kysyy eestlane inimene

    Kävyillä on siemenet sisällä. Kun ne kuivataan ja avautuvat, sieltä saadaan pesämunaa uudelle puustolle. Saattaahan se olla että siemeniä kerätään varastoonkin, kuin viljaa ja voita.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kävyillä on siemenet sisällä. Kun ne kuivataan ja avautuvat, sieltä saadaan pesämunaa uudelle puustolle. Saattaahan se olla että siemeniä kerätään varastoonkin, kuin viljaa ja voita.

    Aitäh ! Kiitos sinulle.
    eestlane

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitä tarkoitusta varten käpyjä kerätään
    kysyy eestlane inimene

    niin ja kävyistä maksetaan 1,20€ litralta. Koppapajuista voi punoa pajukoppia.
    Ennenvanhaan niistä maksetiin markka sadan pajun nipusta
    njjj

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    niin ja kävyistä maksetaan 1,20€ litralta. Koppapajuista voi punoa pajukoppia.
    Ennenvanhaan niistä maksetiin markka sadan pajun nipusta
    njjj

    Väga hea ! Hyvä juttu !
    eestlane

    Äänestä

Vesijumpan elvytys koiran ja äidin ulkoilututuksen lisäksi. Tätä avitan osallistumalla Pysyvään muutokseen kurssille kivassa ympäristössä. Odotan innolla. Muutoin menee samaan malliin.

Äänestä

Vanhat harrastukset jatkuvat, en jaksa aloittaa mitään uutta. Kulttuuririentoja voisin kyllä lisätä, konserteissa ja teatterissa haluaisin käydä useamminkin.
Kun terveyttä riittäisi, niin olisin tyytyväinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Uutta harrastusta tai jotain muuta muutosta ? Kaipaisiko kroppasi lisää liikuntaa, älynystyräsi henkistä jumppaa, matkaa, tapahtumaa tai muuta piristystä elämään ? Vai oletko tyytyväinen nykytilanteeseen ? Itsellä on mietinnässä elvyttäisikö jonkun vanhan harrastuksen vai aloittaisiko jonkun uuden. En mitään uudenvuodenlupauksia ole koskaan tehnyt, mutta joskus kaipaa elämään vähän "potkua". Mitä sinä sellaisessa tilanteessa olet tehnyt ? Onko jäänyt suunnitteluasteelle vai oletko löytänyt ja aloittanut uusia "projekteja" ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu