Kajaanin keput

Hyvä kirjoitus eilisessä Kainuun Sanomissa Eero Suutarilta:

"Kainuun kokoomuksen Eero Suutari: Minulle ja monelle muulle on useasti reilusti sanottu, että liity keskustaan, niin valinta kohdistuu sinuun.

Tänään 4.1.2020 oli Kainarissa uutinen, jonka mukaan Minna Peittola olisi yhtä aikaa sekä keskustan piirin, että 4h-yhdistyksen toiminnanjohtaja. Tämä on vastoin Kainuun 4h-yhdistyksen hallituksen päätöstä. 4h-järjestö – https://4h.fi/ – on ja on aina ollut poliittisesti sitoutumaton lapsi- ja nuorisojärjestö. Sen toimintaa rahoittaa eduskunta.

Itse olen Suomen 4h-liiton puheenjohtaja ja tehnyt 3 vuotta töitä sen toiminnan ja talouden kuntoon saattamiseksi. Tämä Minna Peittolan kohdalla tehty järjestely on vastoin poliittista ja yleistä moraalia.

MUTTA KUN tämä on vain yksi pieni esimerkki. Koko poliittisen urani ajan olen kotimaakunnassani jatkuvasti törmännyt valtapuolueen määräävän aseman vinoutumiin. Julkinen salaisuus on, ettei meillä pääse uralla eteenpäin, mikäli on julkisesti muuta kuin keskustalainen.

Aiemmin ajattelin, että kyllä tämä tulee muuttumaan, koska huomataan jossain vaiheessa, että maakunta tarvitsee kaikkea osaamista eikä vain yhden poliittisen aatteen kannattajia. Mutta ei...

Johtava virkamies voi meillä olla valtapuolueen ehdokkaana kansanedustajaksi, kunnan korkein virkamies tai kunnanjohtaja voi mediassa olla ehdolla valtapuolueen johtoon. Eikä kukaan näitä torju tai uskalla nostaa asiasta keskustelua.

MINULLE – ja keskustelujen mukaan monille muille – on useasti myös reilusti sanottu, että liity keskustaan, niin valinta kohdistuu sinuun.

Tämä tietenkin kielletään todeten sen olevan vain minun mielipiteeni. Mutta oikeasti tästä asiasta keskustellaan jatkuvasti ainakin oman piirijärjestön sisällä. Miksi opettajaksi valittiin toinen, vaikka virkaa määräaikaisesti tekevä on vähintään yhtä pätevä jatkamaan. Miksi soten tai kunnan johtohenkilöksi tai mihinkään muuhun virkaan ei koskaan valita kokoomuslaisia, vaikka muualla maassa sama ehdokas – lähdettyään Kainuusta – lähes aina valitaan.

NÄIDEN TAPAUSTEN määrä on meillä siinä määrin merkittävä, että se vaikuttaa kaikkeen. Mietitään, että pitäisi sittenkin joko muuttaa muualle tai erota nykyisestä poliittisesta puolueesta ja liittyä Keskustaan. Onko tämä oikein? Tunnen tästä jopa syyllisyyttä, kun minulle näin sanotaan. Onko meidän jäsenkirjamme todella syyllinen epätasa-arvoiseen kohteluun.

Myös tiedonsaannin näkökulmasta asia on hankala. Saavatko kaikki poliittiset ryhmät saman tiedon vai saako valtapuolue enemmän ja yksityiskohtaisempaa tietoa?

puheenjohtaja

Kainuun Kokoomus

Eero Suutari"
32166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Voehan Eero-parkaa. Viittiikin valittaa julkisesti katkerana eduskunnasta pudottuaan. Eläkepäiville mars 👉

Äänestä
  • Eero on paljon parempi kuin nämä kepun edustajat !

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eero on paljon parempi kuin nämä kepun edustajat !

    Eero on saanut businekset kohilleen eduskunnassa touhuttuaan. Monenlaista hyötyä, mm poliisien suuntaan näyttää businespuolella tulleen. Vaan haitannooko tuo mittään, väkeä työllistää.

    Äänestä

Ei näköjään ole olemassa sellaista asiaa jota kepulaiset eivät saa möhlittyä.
Luottamus kepuun laskee alaspäin kuin se kuuluisa lehmän häntä ja korjaavat liikkeet kepulta polkee heitä vain koko ajan syvemmälle suohon.

Äänestä

:Jatkoa näille hyville kirjoituksille Hannu Suutarin KS yleisön osastossa 8.1.-20 Soten päätökset näille Kainuun köyhille TONKAÖRILÄILLE ilmainen elukkalääkäri KAINUUN SOTEN PUOLESTA. johan on KEPULAISILLA hyvä veli verkosto soten valtuustossa. Että veli ei veljeä jätä.

Äänestä
  • Ei ole ihme, että sote-asiat on ryssitty, kun sote-palaverissa Kepu kiristää muita lehmien lääkäripalveluilla!
    Soten organisaatiot eivät toimi. Lääkärit eivät osaa organisoida ja poliittiset virkamiehet sotkevat loput.
    Kun Kainuussa yksi syntyy, niin kaksi kuolee pitää palveluja vähentää tai nostaa veroäyriä. Kalliista erikoissairaanhoidoista pitää luopua esim. nivel- ja selkäleikkaukset pitää tehdä Oulussa.
    Uudessa sotessa pitää siirtyä viiden yliopistollisenkeskussairaalan malliin, jotta ei työllistetä Kepun virkamiehiä.

    Äänestä

Useammassa Kainuun kunnassa pätevänä opettajana töitä tehneenä totean Eero Suutarin nostaneen oikeat kissat pöydälle.
Jäsenkirjattomana tuli puukkoa selkään ja kapuloita rattaisiin joka kerta kepulaisilta , jos toi esille korjausehdotuksia tms. kunnan työntekijöiden tai virkahenkilöiden käyttäytymisien epäasiallisuuksiin, suoranaisiin laittomuuksiin yms..

Muissa kunnissa tilanne on väkien vähetessä ollut helpottumaan päin, mutta Sotkamossa ja erityisesti Kajaanissa vanha kepudiktatuuri/-hvsv näkyy käyttävän mahtiaan edelleen päivittäin. Kuinkahan pitkään vielä?

Äänestä
  • Myös muodollisesti pätevänä opettajana totean, että kommunistit ovat Kajaanin kaupungin kehityksen pahin jarru. Lisäsi ammattiliitot oppilaitoksissa aiheuttavat itkua ja hammastenkiristelyä kaikessa tekemisessä, erityisesti sosiaalidemokraattiset kolleegat ovat ilmapiirin myrkytyksen mestareita.

    Äänestä

No mitenkä se Hässingissä menee. Kepulaiset ei saa vaikuttaa mitenkään. Jos Suutari täällä mesoisi kaupungissa oli kivihiilivoimalat lämpöä pukaamassa. Ja metsänhakkuut varjltaisiin apupuolue vihertävien voimin. Saanu mies kertaakaan turpaansa auki edeskunnassa ollessaan. Joku apunikki tehtailee sanomille höpökirjoituksia

Äänestä
  • Helsingissä menee ihan hyvin. Kainuussa ei mene hyvin. Tämä johtuu kepusta !

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Helsingissä menee ihan hyvin. Kainuussa ei mene hyvin. Tämä johtuu kepusta !

    Miten niin hyvin? Jos jo valtiovallan ja kokoomuslaisen pormestarin avustulla tehdään joku alue muita paremmaksi väki siirtyy sinne. Ruuhkat, rikollisuus, siirtolaiset gettoalueet ovat lopputulema Aivan kuten ruotsissa on käynyt. Kainuussa menee vielä toistaiseksi hyvin.

    Äänestä

Nyt olen samaa mieltä, kepun mafiaa pitäs potkia munille.

Äänestä

No kaksi siinä on kun kokoomus ja kepu. Sokea sokeaa taluttaa. Suutari ja Jarva rahanahneudessaan tuhoamassa Kainuun. Oli hyvä, että putosivat eduskunnasta. Eihän niitä kannata edes omat entiset äänestäjänsäkään.

Äänestä

Nyt väännetään Kainarissa mitä Suutari oikein tarkoitt.

Äänestä

Kuolevat kaupungit eivät tajua, että he eivät voi pitää kaiken palvelun keskussairaalaa.
Huonoin esimerkki on Savonlinna, jossa päättäjät yrittävät pitää täyden palvelun keskussairaalaa yllä, kun se on suurin työnantaja! Mummojen nivelten leikkaus ei ole bisnestä vaan menoerä.
Ei kiireelliset leikkaukset pitää keskittää esim. Kajaanissa Ouluun. Näin rahaa jää perushoitoon.

Äänestä
  • Älysitkö sinä tuota aloitusta ollenkaan?

    Äänestä

Suutari kertoo totuuden ja sekö saa kepulaiset räksyttämään Suutaria kohtaan.

Äänestä
  • Kepulaiset vänkäävät joka asiassa ja heissä itsessään ei ole mitään vikaa.
    Kepulaiset ovat tehneet analyysin ja sen mukaan nuoret kouluttautuneet äänestäjät eivät heitä äänestä. Kepua äänestääkseen siis pitää nuoren olla pökiö !

    Äänestä

  • Suutari oikeassa.
    Kepulaiset väärässä !

    Äänestä

  • Suutari ei oo totuutta nähnytkään muualla kuin rahapussissaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suutari ei oo totuutta nähnytkään muualla kuin rahapussissaan.

    Hatva ei ole totuutta nähnytkään. Vain puolueen häneen syöttämän propagandan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hatva ei ole totuutta nähnytkään. Vain puolueen häneen syöttämän propagandan.

    Eräs heikko johtaja tekee kaiken mitä Hatva sanoo.

    Äänestä

Suutari paljasti kepun Kainuuseen aiheuttaman mätäpaiseen.
Tämäkö nyt kepulaisia harmittaa kun Suutari on oikeassa ja kepun kähmintä tulee kaikkien tietoon !

Äänestä
  • Kuulemma itkun tyrskettä ja apeaa tunnelmaa on ollut kepun tupa-illoissa.
    Tämän on aiheuttanut kepun alas vajonnut kannatus ja osa kepulaisista on tajunnut tupa-illoissa realiteetin siitä, että kannatus myös jää lopullisesti nyt alhaiselle tasolle.

    Äänestä

Kumiteräsaappaat antaa laattiasta vauhtia vanhaan rutisevaan keinutuoliin.
Kainuun Sanomaan kääritty pitkä Jymy sätkä.
Vie väkisellä ajatukset kepun alkiolais linjaan.
On meneillään tupailta, kaikki vetää sätkää ja köhii. Kun pirtin takaseinä lakkaa näkymästä, savun paljoudesta.
Otetaan pannukarkeaa ja känttyä, saa itse leikata sopivan kokosen palan.
Ja sen päälle tehdään Kainuun Sanomista pitkät Jymy sätkät.

Äänestä

Koti-Kajaanin Suutari uudeksi päätoimittajaksi Kainuun Sanomiin !

Äänestä
  • Tytär taitaa olla ja pitää huolen, ettei isää mollata.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tytär taitaa olla ja pitää huolen, ettei isää mollata.

    Suutarit lestissään...

    Äänestä

Kepulaiset tuhosivat Kainuun.
Onneksi kepun kannatus tippuu koko ajan.

Äänestä
  • Kainuulla menee paremmin kuin koskaan. Suomen suurin työvoimapula, josta seuraa ulkomaalaisten invaasio, joka onkin useissa yrityksissä alkanut. Sohvaloisijat kun eivät viitti lähtee töihin, kun tukiaisillakin elää.

    Äänestä

  • Transtechilla on ollut ulkomaisia työntekijöitä. Olleet vuoden hommissa ja lähteneet takaisin kotimaihinsa. Eivätkä ole takaisin palanneet.
    Esimerkiksi Transtechin tulevaisuus muutaman vuoden päästä voi olla se ettei siellä tarvita yhtään työntekijää.
    Eikä tämänkään Terrafame/Talvivaaran jatko pidemmän päälle niin varmaa ole.
    Yksinkertaisimmat kainuulaiset uskovat näihin firmoihin ja kyseenalaistamatta uskovat kaiken propagandan työvoimatilanteesta.

    Järkevin työpaikka Kainuussa olisi Eero Suutarin puuhaama KaiCell sellutehdas Paltamoon.
    Siis jos se toteutuisi.

    Äänestä

Suutari on kepulaisten suosikki numero yksi !

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


j-pennanen kirjoitti:

Hyvä kirjoitus eilisessä Kainuun Sanomissa Eero Suutarilta:

"Kainuun kokoomuksen Eero Suutari: Minulle ja monelle muulle on useasti reilusti sanottu, että liity keskustaan, niin valinta kohdistuu sinuun.

Tänään 4.1.2020 oli Kainarissa uutinen, jonka mukaan Minna Peittola olisi yhtä aikaa sekä keskustan piirin, että 4h-yhdistyksen toiminnanjohtaja. Tämä on vastoin Kainuun 4h-yhdistyksen hallituksen päätöstä. 4h-järjestö – https://4h.fi/ – on ja on aina ollut poliittisesti sitoutumaton lapsi- ja nuorisojärjestö. Sen toimintaa rahoittaa eduskunta.

Itse olen Suomen 4h-liiton puheenjohtaja ja tehnyt 3 vuotta töitä sen toiminnan ja talouden kuntoon saattamiseksi. Tämä Minna Peittolan kohdalla tehty järjestely on vastoin poliittista ja yleistä moraalia.

MUTTA KUN tämä on vain yksi pieni esimerkki. Koko poliittisen urani ajan olen kotimaakunnassani jatkuvasti törmännyt valtapuolueen määräävän aseman vinoutumiin. Julkinen salaisuus on, ettei meillä pääse uralla eteenpäin, mikäli on julkisesti muuta kuin keskustalainen.

Aiemmin ajattelin, että kyllä tämä tulee muuttumaan, koska huomataan jossain vaiheessa, että maakunta tarvitsee kaikkea osaamista eikä vain yhden poliittisen aatteen kannattajia. Mutta ei...

Johtava virkamies voi meillä olla valtapuolueen ehdokkaana kansanedustajaksi, kunnan korkein virkamies tai kunnanjohtaja voi mediassa olla ehdolla valtapuolueen johtoon. Eikä kukaan näitä torju tai uskalla nostaa asiasta keskustelua.

MINULLE – ja keskustelujen mukaan monille muille – on useasti myös reilusti sanottu, että liity keskustaan, niin valinta kohdistuu sinuun.

Tämä tietenkin kielletään todeten sen olevan vain minun mielipiteeni. Mutta oikeasti tästä asiasta keskustellaan jatkuvasti ainakin oman piirijärjestön sisällä. Miksi opettajaksi valittiin toinen, vaikka virkaa määräaikaisesti tekevä on vähintään yhtä pätevä jatkamaan. Miksi soten tai kunnan johtohenkilöksi tai mihinkään muuhun virkaan ei koskaan valita kokoomuslaisia, vaikka muualla maassa sama ehdokas – lähdettyään Kainuusta – lähes aina valitaan.

NÄIDEN TAPAUSTEN määrä on meillä siinä määrin merkittävä, että se vaikuttaa kaikkeen. Mietitään, että pitäisi sittenkin joko muuttaa muualle tai erota nykyisestä poliittisesta puolueesta ja liittyä Keskustaan. Onko tämä oikein? Tunnen tästä jopa syyllisyyttä, kun minulle näin sanotaan. Onko meidän jäsenkirjamme todella syyllinen epätasa-arvoiseen kohteluun.

Myös tiedonsaannin näkökulmasta asia on hankala. Saavatko kaikki poliittiset ryhmät saman tiedon vai saako valtapuolue enemmän ja yksityiskohtaisempaa tietoa?

puheenjohtaja

Kainuun Kokoomus

Eero Suutari"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu