Krakova: keneltä varata Auschwitch-Birkenaun reissu ym

Olen todennut nettisivuilta, että keskitysleirille on turhan hankala mennä ominpäin. Rekisteröinnit etukäteen ja kaikki. Miltä retkenjärjestäjältä kannattaa varata englanninkielinen retki? Niin että aikataulut ym käytännön asiat toimivat. Kun varaa retken, niin ilmeisesti rekisteröintiä etukäteen ei tarvita, ainut harmi on turvatarkastus. Ja olisi hyvä, että aikaa olisi riittävästi, kun ominpäin kiertely ei ole mahdollista.

Muutakin Krakovaa koskevaa otetaan vastaan, mm. hotellisuosituksia.
5454
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hei. Ei se ole sinne matkustaminen ole hankalaa. Itse varasin hotellistani Holiday in taksin koko reissun ajaksi. Tosiaan kannattaa varata englanninkielinen opastus itselle sopivaan kellonaikaan, vaikka matka on lyhyt kilometreissä niin se kestää (ei ole moottoritietä). Kun on Krakovassa, niin ehdottomasti kannattaa käydä myös Wielizkan suolakaivoksessa vaikka A/B jälkeen seuraavana päivänä, Schindlerin emalitehdas löytyy reippaan kävelymatkan päästä. Sekä A/B ja Suolakaivokseen kannattaa varata käynti ajoissa.

Äänestä
  • 60 kilometriä Krakovasta, onko se lyhyt matka? Wielizkan suolakaivosmuseossa on todella syytä käydä. Sinne on mm. rakennattu kappeli suolakiven sisään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    60 kilometriä Krakovasta, onko se lyhyt matka? Wielizkan suolakaivosmuseossa on todella syytä käydä. Sinne on mm. rakennattu kappeli suolakiven sisään.

    Taksireissu ainakin kesti kauan vaikka oli lyhyt matka, no syynä oli mutkainen tie ja vaikea ohittaa. Wieliskan suolakaivos on todella must nähtävyys, kävin siellä 2005, kolme kertaa käyty Krakovassa

    Äänestä

Mahdollisista hankaluuksista huolimatta - kehotan, että käy siellä!
Se on paikka, jossa jokaisen pitäisi kerran käydä. Siellä voi omin silmin voi todeta, kuinka julma ihminen voi olla toiselle ihmiselle.
Itse olen käynyt siellä jopa kahdesti, mutta molemmat kerrat autolla.
Pohjois-Puolan Gdanskista on Oswiecimiin (Auschwitz) nykyään hyvä moottoritie - halpakin. Kokonaismatka n. 550 km jiosta moottoritietä n. 400 km.
Gdandskiin pääsee taas lautalla Tukholman alapuolella (75km) olevasta Nynäshamnista joka päivä klo 18. Merimatka-aika 18h.

Äänestä

Hotellin kautta näppärästi (pod wawelem). Ehkä vähän kalliimpi mutta toimiva.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olen todennut nettisivuilta, että keskitysleirille on turhan hankala mennä ominpäin. Rekisteröinnit etukäteen ja kaikki. Miltä retkenjärjestäjältä kannattaa varata englanninkielinen retki? Niin että aikataulut ym käytännön asiat toimivat. Kun varaa retken, niin ilmeisesti rekisteröintiä etukäteen ei tarvita, ainut harmi on turvatarkastus. Ja olisi hyvä, että aikaa olisi riittävästi, kun ominpäin kiertely ei ole mahdollista.

Muutakin Krakovaa koskevaa otetaan vastaan, mm. hotellisuosituksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu