Krakova: keneltä varata Auschwitch-Birkenaun reissu ym

Anonyymi

Olen todennut nettisivuilta, että keskitysleirille on turhan hankala mennä ominpäin. Rekisteröinnit etukäteen ja kaikki. Miltä retkenjärjestäjältä kannattaa varata englanninkielinen retki? Niin että aikataulut ym käytännön asiat toimivat. Kun varaa retken, niin ilmeisesti rekisteröintiä etukäteen ei tarvita, ainut harmi on turvatarkastus. Ja olisi hyvä, että aikaa olisi riittävästi, kun ominpäin kiertely ei ole mahdollista.

Muutakin Krakovaa koskevaa otetaan vastaan, mm. hotellisuosituksia.

5

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei. Ei se ole sinne matkustaminen ole hankalaa. Itse varasin hotellistani Holiday in taksin koko reissun ajaksi. Tosiaan kannattaa varata englanninkielinen opastus itselle sopivaan kellonaikaan, vaikka matka on lyhyt kilometreissä niin se kestää (ei ole moottoritietä). Kun on Krakovassa, niin ehdottomasti kannattaa käydä myös Wielizkan suolakaivoksessa vaikka A/B jälkeen seuraavana päivänä, Schindlerin emalitehdas löytyy reippaan kävelymatkan päästä. Sekä A/B ja Suolakaivokseen kannattaa varata käynti ajoissa.

      • Anonyymi

        60 kilometriä Krakovasta, onko se lyhyt matka? Wielizkan suolakaivosmuseossa on todella syytä käydä. Sinne on mm. rakennattu kappeli suolakiven sisään.


      • Anonyymi kirjoitti:

        60 kilometriä Krakovasta, onko se lyhyt matka? Wielizkan suolakaivosmuseossa on todella syytä käydä. Sinne on mm. rakennattu kappeli suolakiven sisään.

        Taksireissu ainakin kesti kauan vaikka oli lyhyt matka, no syynä oli mutkainen tie ja vaikea ohittaa. Wieliskan suolakaivos on todella must nähtävyys, kävin siellä 2005, kolme kertaa käyty Krakovassa


    • Mahdollisista hankaluuksista huolimatta - kehotan, että käy siellä!
      Se on paikka, jossa jokaisen pitäisi kerran käydä. Siellä voi omin silmin voi todeta, kuinka julma ihminen voi olla toiselle ihmiselle.
      Itse olen käynyt siellä jopa kahdesti, mutta molemmat kerrat autolla.
      Pohjois-Puolan Gdanskista on Oswiecimiin (Auschwitz) nykyään hyvä moottoritie - halpakin. Kokonaismatka n. 550 km jiosta moottoritietä n. 400 km.
      Gdandskiin pääsee taas lautalla Tukholman alapuolella (75km) olevasta Nynäshamnista joka päivä klo 18. Merimatka-aika 18h.

    • Anonyymi

      Hotellin kautta näppärästi (pod wawelem). Ehkä vähän kalliimpi mutta toimiva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      4002
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1471
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe