Relesäätäjä

Anonyymi

Pitäisi rakentaa releantoinen säätäjä, tai löytää valmis kampe. Kyse on sähkölämmityksestä (puhallin) jossa on kolme saman kokoista vastusta. Releitä voisi ohjata periaatteella 1 1 1 kolmella releellä,tai 1 2 kahdella releellä. On-off termostaatilla säätäjän toteutus ilmeisesti on aika haastavaa, vaikka termostaatin tarkkuus sinällään riittäisi. Paras olisi pelkästään viivereleillä tms., ilman elektroniikka toteutettu säätö, jossa lämmitysteho säätyisi lämmöntarpeen mukaan.

8

257

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kahdella termostaatilla onnistuu helpoiten.

    • Anonyymi

      Kaksi termostaattia. Alempaan lämpötilaan säädetty kytkee puhaltimen ja yhden vastuksen. Toinen termostaatti pitää kytkeä puhallinta ohjaavan termostaatin koskettimen taakse ohjaamaan lisävastuksia, että eivät kuumene silloin kun puhallin ei pyöri. Jos ei termostaattien koskettimet kestä kytkentävirtaa, rele perään.

      • Anonyymi

        Ennen oli sellaisia saunatermostaatteja joissa oli useampi kosketin, jotka toimivat hieman eri lämpötilassa, eli kiuas pudotti lämmitystehoa asteittain kun lähestyttiin asetuslämpötilaa.
        Lieneekö tällaisia "porrastermareita" nykyisin saatavana sopivalle lämpötila-alueelle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ennen oli sellaisia saunatermostaatteja joissa oli useampi kosketin, jotka toimivat hieman eri lämpötilassa, eli kiuas pudotti lämmitystehoa asteittain kun lähestyttiin asetuslämpötilaa.
        Lieneekö tällaisia "porrastermareita" nykyisin saatavana sopivalle lämpötila-alueelle.

        Kyllä on moniporras-termareita, mutta ovat varmaan kohtuullisen kalliita.
        http://www.ib-controls.com/docs/icn/pda36e.pdf


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä on moniporras-termareita, mutta ovat varmaan kohtuullisen kalliita.
        http://www.ib-controls.com/docs/icn/pda36e.pdf

        Tuo moniporras-termari kyllä toimisi karkeana säätimenä hyvinkin.
        Pitänee etsiä joku releantoisen elektronisen termarin kytkis, ja ympätä niitä kolme yhteen. Termistori/potikka-piiriin vaan sarjaan pienet vastukset, joiden väleistä otetaan jännitejaolla kytkentäportaat eri relepiireille.


    • Käytä kolmevaihe termostaattia, sellaista jossa voi säätää kunkin kärjen kytkemiskohdan. Kun käynnistät lämmittäjän, kaikki kolme vastusta kytkeytyy päälle, lämmön noustua ensimmäinen vastus kytkeyy pois päältä, ja jos lämpö nousee edelleenkin kytkeytyy toinenkin vastus pois päältä, ja sen jälkeen kolmaskin. Kun lämpö alkaa laskeutua kytkeytyy yksi vastuksista taas päälle. jne. Itse käytän systeemiä kolmevaiheisessa kiukaassa, ja toimii loistavasti, tietysti systeemi toimii myös yhdellä vaiheellakin. Mitä lähempänä kärkien kytkemiskohta on, sitä tarkemmin säädetty lämpötila säilyy. Jos käytät lämmittäjässä pääkytkintä, niin silloin voit jättää termostaatin haluaamasi lämpötilaan.

    • Anonyymi

      Nykyaikana tuollainen hoidetaan PID-säätimellä SSR-lähdöllä (tai ulkoisella SSR-releellä). Kaikki vastukset rinnan ja tuo ajamaan PWM:ää sekä tarpeen mukaan säätämään puhallinta. Lämpötilan saa pysymään täysin vakaana ja ei releet naksu. Noita saa Suomesta muutamalla kympillä ja ebaystä varmaan muutamalla eurolla.

      • Anonyymi

        Releiden ääntä ei kuulu, mutta valot väpättää pwm:n tahdissa kun koko tehoa ohjataan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      218
      4972
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      189
      2693
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1572
    4. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      52
      1400
    5. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1272
    6. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      99
      1268
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      132
      1237
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      109
      1174
    9. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      151
      1166
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      79
      1155
    Aihe