Pitäisi rakentaa releantoinen säätäjä, tai löytää valmis kampe. Kyse on sähkölämmityksestä (puhallin) jossa on kolme saman kokoista vastusta. Releitä voisi ohjata periaatteella 1 1 1 kolmella releellä,tai 1 2 kahdella releellä. On-off termostaatilla säätäjän toteutus ilmeisesti on aika haastavaa, vaikka termostaatin tarkkuus sinällään riittäisi. Paras olisi pelkästään viivereleillä tms., ilman elektroniikka toteutettu säätö, jossa lämmitysteho säätyisi lämmöntarpeen mukaan.
Vastaukset 8
- Anonyymi
Kahdella termostaatilla onnistuu helpoiten.
- Anonyymi
Kaksi termostaattia. Alempaan lämpötilaan säädetty kytkee puhaltimen ja yhden vastuksen. Toinen termostaatti pitää kytkeä puhallinta ohjaavan termostaatin koskettimen taakse ohjaamaan lisävastuksia, että eivät kuumene silloin kun puhallin ei pyöri. Jos ei termostaattien koskettimet kestä kytkentävirtaa, rele perään.
- Anonyymi
Ennen oli sellaisia saunatermostaatteja joissa oli useampi kosketin, jotka toimivat hieman eri lämpötilassa, eli kiuas pudotti lämmitystehoa asteittain kun lähestyttiin asetuslämpötilaa.
Lieneekö tällaisia "porrastermareita" nykyisin saatavana sopivalle lämpötila-alueelle. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ennen oli sellaisia saunatermostaatteja joissa oli useampi kosketin, jotka toimivat hieman eri lämpötilassa, eli kiuas pudotti lämmitystehoa asteittain kun lähestyttiin asetuslämpötilaa.
Lieneekö tällaisia "porrastermareita" nykyisin saatavana sopivalle lämpötila-alueelle.Kyllä on moniporras-termareita, mutta ovat varmaan kohtuullisen kalliita.
http://www.ib-controls.com/docs/icn/pda36e.pdf - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä on moniporras-termareita, mutta ovat varmaan kohtuullisen kalliita.
http://www.ib-controls.com/docs/icn/pda36e.pdfTuo moniporras-termari kyllä toimisi karkeana säätimenä hyvinkin.
Pitänee etsiä joku releantoisen elektronisen termarin kytkis, ja ympätä niitä kolme yhteen. Termistori/potikka-piiriin vaan sarjaan pienet vastukset, joiden väleistä otetaan jännitejaolla kytkentäportaat eri relepiireille.
Käytä kolmevaihe termostaattia, sellaista jossa voi säätää kunkin kärjen kytkemiskohdan. Kun käynnistät lämmittäjän, kaikki kolme vastusta kytkeytyy päälle, lämmön noustua ensimmäinen vastus kytkeyy pois päältä, ja jos lämpö nousee edelleenkin kytkeytyy toinenkin vastus pois päältä, ja sen jälkeen kolmaskin. Kun lämpö alkaa laskeutua kytkeytyy yksi vastuksista taas päälle. jne. Itse käytän systeemiä kolmevaiheisessa kiukaassa, ja toimii loistavasti, tietysti systeemi toimii myös yhdellä vaiheellakin. Mitä lähempänä kärkien kytkemiskohta on, sitä tarkemmin säädetty lämpötila säilyy. Jos käytät lämmittäjässä pääkytkintä, niin silloin voit jättää termostaatin haluaamasi lämpötilaan.
- Anonyymi
Nykyaikana tuollainen hoidetaan PID-säätimellä SSR-lähdöllä (tai ulkoisella SSR-releellä). Kaikki vastukset rinnan ja tuo ajamaan PWM:ää sekä tarpeen mukaan säätämään puhallinta. Lämpötilan saa pysymään täysin vakaana ja ei releet naksu. Noita saa Suomesta muutamalla kympillä ja ebaystä varmaan muutamalla eurolla.
- Anonyymi
Releiden ääntä ei kuulu, mutta valot väpättää pwm:n tahdissa kun koko tehoa ohjataan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän48910Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15788Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl496766- 45682
- 41624
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30576- 32553
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE171522Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37520- 44470